Anasayfa Bitcoin Bitcoin Haber Bitcoin’e yeni başlayanlar için 5 tüyo

Bitcoin’e yeni başlayanlar için 5 tüyo

Bitcoin’e yeni başlayanlar için 5 tüyo
0
koinmedya_googlenews

Bütün yatırım araçlarında olduğu gibi kripto paralara yatırım yapmak da büyük risk barındırır. Bu yazımda özellikle Bitcoin’e yeni başlayanlar için kulaklarına küpe olacak cinsten tüyolar hazırladım.


Bitcoin’e yeni başlayanlar için kritik tavsiyeler

Kripto paralara, bilhassa Bitcoin’e yatırım yapmak diğer finans birimlerine kıyasla daha riskli.  Bu piyasa, tecrübeli tecrübesiz herkesi bir anda yaş tahtaya bastıracak bir potansiyele sahip. Her işte olduğu gibi bu piyasada para kazanmak için en başta biraz pişmeniz gerekecek.

Ancak, en başta bazı önlemler alarak ileri seviyelerde maruz kalacağınız olası zararları asgariye indirebilirsiniz. İşte Bitcoin’e yeni başlayanlar için hazırladığım birkaç kritik tüyo:

1- Araştırma yap, piyasayı öğren, yatırıma başla!

Kripto para piyasası henüz 10 yıllık geçmişi olan bir sektör olmasına rağmen ilk zamanlarına göre çok büyük bir değişim gösterdi. Eğer Bitcoin’e yatırım yapacaksanız öncelikle piyasa hakkında ve sistemin nasıl işlediğine dair işinize yarayacak bütün bilgileri araştırıp öğrenmeniz gerekiyor. Ne ile uğraştığınızın farkına vardığınızda yatırım seçenekleriniz de artacaktır.

Özellikle Kripto paraların temelini oluşturan Blockchain sistemi ve güvenli para saklama yollarını bilmeniz yatırım yaparken gözünüzün arkada kalmasını engeller. Bununla birlikte kendinize eski kulağı gediklilerden bilgili ve güvenilir bir akıl hocası seçmeyi unutmayın. (Yeni yatırımcıların yaptığı 7 büyük hata!)

2- Emeklemeden yürümeye çalışma!

Piyasa ve kripto paralar hakkında gereken her şeyi bildiğine göre ufaktan yatırım yapmaya başlayabilirsin. Kripto paraların henüz gelişmekte olan bir sektör olduğunu aklından çıkarma ve adımlarını ihtiyatlı at. İlk önce küçük meblağlar ile yatırıma başla ve kendi gelişimini izle.

Sana mantıklı gelen nokta neresi ise yatırımını ona yap, başkalarının yorumları ve önerileri kafasını karıştırmasın. Fiyat istediğin yere ulaştığında bütün paranı yatırma, sahip olduğun cephaneyi azar azar ve aşamalı olarak dağıt. Bu şekilde olası bir ters harekette zararı azaltmış olursun.

3- Hayallerini kısıtlama, ufkunu genişlet!

Klasik bir deyiş ile hiçbir yatırımcı tüm yumurtalarını bir sepete doldurmaz. Bu piyasada yatırım yaparken ürün çeşitliliğine azami özen göstermen gerekir. Böyle bir önlem ile birinden ettiğin zararı diğerinden kazandığın karla tazmin edebilirsin. ( 7 önemli kripto para yatırım tüyosu!)

Emekleme aşamasında ilk etapta piyasa hacmi görece yüksek olan Bitcoin, Ripple, Ethereum gibi kripto paraları tercih etmen yararına olacaktır. Bununla birlikte kripto para piyasasını sıkı takip etmek sana yapacağın hamleler konusunda avantaj sağlayacaktır. Çünkü yatırım yaptığın varlık bir gecede dump veya pump yapabilir.

4- Paranı kesinlikle cüzdanda tut!

Siber güvenlik, piyasanın en hassas olduğu alanların başında geliyor. Borsada para tutmak hackerlara davetiye çıkaracağından herhangi bir işlem yaptığında, işlemin biter bitmez paranı cüzdanına koymayı unutma.

Şimdiye kadar piyasada onlarca siber saldırı olayı gerçekleşti ve milyonlarca dolar değerindeki kripto para buhar oldu. Paranı sıcak cüzdanlar yerine daha güvenli olan ve çevrimdışı olarak da kullanılabilen soğuk cüzdanlarda tutabilirsin. (ilgili yazı: Soğuk, sıcak cüzdan nedir?)

5- Stratejini belirle, bu yolculuk çok çetin geçecek!

En büyük sorunun volatilite olacak. Bununla başa çıkmanı sağlayacak stratejiler geliştirmeye bak.  Ürün çeşitlendirmesi yapmanın yanında daima uzun süreli yatırımlar düşün. Unutma, bu piyasada ancak sabırlı olanlar kazanır! Şansın bol, yolun açık olsun!

Lütfen Bknz!:Bitcoin yatırımcılarının en çok yaptığı kritik hatalar!

 

Kaynak

X