pawnhub_koinmedya
Anasayfa Bitcoin 2019’da Bitcoin fiyatı neden arttı?

2019’da Bitcoin fiyatı neden arttı?

2019’da Bitcoin fiyatı neden arttı?
0
koinmedya_googlenews

2019’da Bitcoin fiyatı neden yükseldi? Bitcoin’i yaklaşık olarak 3500 dolardan 13.800 dolara kadar taşıyan fiyat artışının ardındaki sebepler nelerdi? Yeni bir yükseliş dalgası gelebilir mi?


2019’da Bitcoin fiyatı neden yükseldi?

Bitcoin fiyatı bir süre istikrar kazandıktan sonra, Eylül ayın sonundan bu yana aşağı yönlü hareket etmeye başladı. Bitcoin fiyatı, 10.000$ civarındaki konsolidasyon bölgesinden 8.000$ altına kadar düştü.

Fakat kripto piyasasındaki bazı popüler analistler bu geri çekilmeyi, Bitcoin’in tekrar 9000 dolara yükselmeden önceki son düşüşü olarak yorumluyor.

koinmedya_brave

Daha geriye gidecek olursak; 2019’da Bitcoin fiyatı muhteşem bir performans sergiledi. Yılın başında 4000 doların altında işlem gören BTCUSD, Mayıs ayında yükseliş trendine başladı ve Haziran ayının sonuna doğru 13.800 dolara yaklaştı. Peki 2019 yılında BTC fiyatı neden yükseldi?

Aslında Bakkt Bitcoin vadeli işlemler platformunun açılışı, bu yılın en çok beklenen etkinliklerinden biriydi. Kripto para piyasasına ivme kazandırması beklenirken, Bakkt borsası başlangıçta sönük bir performans gösterdi ve yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Açılışın yapıldığı gün, Bitcoin devasa bir düşüş kaydetti. Ancak son zamanlarda platformdaki Bitcoin vadeli işlem hacmi nihayet toparlanmaya başladı.

 

2019'da Bitcoin fiyatı neden arttı?Bitcoin fiyat grafiği / Kaynak: Trading View 

Tabi, son Bitcoin fiyat artışının arkasındaki sebep sadece bu değil. Basına yansıyan haberlere göre, ABD Merkez Bankasının, banka bilançolarını ve enflasyon oranını kontrol etmek amacıyla finansal piyasada nakit akışını artırmak için planlamaya gitmesi bekleniyordu.

2019’da Bitcoin fiyatı üzerinde etkili olan sebeplerden biri de buydu. Çünkü pek çok yatırımcının, Bitcoin’i tercih etmesinin bir nedeni olarak görülüyor ve fiyatı yeniden 8500 doların üzerine taşıdığına inanılıyor.

Bitcoin ve blockhain teknolojisinin geleceği

Blockchain teknolojisi ve kripto para birimi, ilgi odağı olmaya başlayınca, kripto piyasasında Bitcoin’e (BTC) karşı birçok yeni rakip ortaya çıktı. Eskiden yatırım yapmak için tek güvenilir kripto para BTC’idi fakat bu kez rekabet, oyunu değiştirdi. 

Bu nedenle, yatırımcılar, Bitcoin’e yatırım yapmak yerine, alternatif seçenekler olarak düşündükleri varlıklara yönelmeye başladı. Eylül 2019’da Bitcoin fiyatı düşmeye devam ederken, bir süreliğine altcoinler yükseldi.

Bununla birlikte, Bitcoin yenilikçi bir para biriminin aksine, geleneksel bir para birimi olarak anılıyor. Indexica CEO’su Zak Selbert de, şu anda Bitcoin’in gelenekselleştiğini ve devasa bir ticari varlık haline geldiğini ve tıpkı altın veya G-10 gibi piyasayı kolayca aşağı ve yukarı hareket ettirilebileceğini ifade ediyor.

Bitcoin kesinlikle, finansal olarak çok önemli bir noktaya geldi ve tamamen teknoloji piyasasıyla içli dışlı olmaya başladı. Aynı zamanda dijital altın olarak ifade edilen Bitcoin, çeşitli beklentilere göre, son zamanlara kadar yapılan yatırımları boşa çıkarmadı ve çoğu zaman misliyle karşılık veren güvenli bir yatırım oldu. Bu da yine 2019’da Bitcoin fiyatı üzerinde etkili oldu.

Şimdi, Bitcoin’in yeni bir patlama yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Bitcoin grafikleri doğrultusunda uzmanlar, Bitcoin’in 2020 sonuna kadar yeni bir yükseliş döngüsüne gireceğini iddia etse de gelecek yıl gerçekleşecek bir sonraki halving etkinliğine kadar net değil. Ancak kesin olan bir şey varsa o da; Bitcoin kesinlikle anaakım para birimi haline geldi.

Kaynak

Etiketler:
X