Anasayfa Bitcoin ABD kripto piyasalarındaki liderliğini Avrupa’ya kaptırıyor
koinmedya_brave

ABD kripto piyasalarındaki liderliğini Avrupa’ya kaptırıyor

ABD kripto piyasalarındaki liderliğini Avrupa’ya kaptırıyor
0

Son zamanlarda kripto para piyasalarına yönelik regülasyonlar ülkeler bazında netlik kazanmaya başladı. Bu süreçte ABD kripto piyasalarındaki liderliğini Avrupa’ya kaptırıyor.


ABD kripto piyasalarındaki liderliğini kaybediyor

ABD ve ABD politikalarını kopyalayan İngiltere, kripto para piyasalarındaki liderliğini kaybediyor. Bu konuda Avrupa güçlü rakip olarak ABD ve İngiltere’nin piyasadaki boşluğunu doldurabilir. Brexit olayından sonra ayarları bozulan İngiltere, Trumpizm olarak adlandırılan  politikayı devam ettiriyor. Bu tür politikalar ise inovasyon ve teknolojik gelişmeyi olumsuz etkiliyor.

Yukarıdaki tezi yani “ABD kripto para piyasalarındaki üstünlüğünü Avrupa’ya kaptırıyor” tezini son zamanlarda yaşanan önemli politik ve ekonomik adımlar güçlendiriyor. Portekiz kripto paralar üzerinden kazanılan gelirleri vergilendirilmeyeceğini duyurdu. Portekiz yönetimi daha da ileri giderek kripto para ödemeleri ve ticaretinde vergi muafiyeti tanıdığını açıkladı. Fransa yönetimi de geçtiğimiz gün kripto para yatırımcılarını sevindiren bir adım attı ve kripto paralar arası yapılan ticareti vergiden muaf tutuyor.  Almanya ise blockchain çalışmalarını desteklemek için enstitü kuruyor ve kamu teşviki veriyor.

Lütfen Bkz: Fransa kripto para vergileri için önemli bir adım atıyor

Kripto madenciliğinin %72’sine sahip Çin’in is kripto para piyasalarına yönelik tutumu henüz netlik kazanmadı. Çin’de Bitcoin ticareti yasak ve Çin yönetimi bazı blockchain şirketlerine yönelik katı bir tutum sergiliyor. Çin polisinin GXChain’i mühürlemesinin nedeni hala belirsizliğini koruyor. Buna rağmen Çin, birçok blockchain şirketine ev sahipliği yapıyor. Çin’in katı politikaları bölge olarak Asya’nın kripto piyasalarındaki liderliğini zedeliyor.

Lütfen Bkz: GXChain Çin polisi tarafından kapatıldı: Fiyatlar çakıldı

Son zamanlarda ABD’deki gelişmelere baktığımızda ABD maliyesi Bitcoin tacirlerinin evine mektup göndermekle meşgul. 20 bin doların üstünde Bitcoin ticareti yapan ABD’li vatandaşlara maliye vergi tahakkuk ettiriyor. SEC, Bitcoin ETF’lere hendek atlatıyor. ABD Başkanı Donald Trump ise “I am not a fan of Bitcoin and other Cryptocurrencies (Bitcoin ve kripto paraların taraftarı değilim)” şeklinde tweet atıyor. Tüm bu gelişmeler birlikte değerlendirildiğinde ABD kripto para piyasalarındaki üstünlüğünü Avrupa’ya kaptırıyor. Oysa blockchain şirketi Circle’ın CEO’su bu konuda ABD’li senatörleri uyarmıştı.

Lütfen Bkz: ABD senatosunda Bitcoin regülasyonu oturumunda Circle’ın CEO’su neler söyledi?

Kaynak

koinmedya_brave
X