Home Altcoin Bitcoin’den daha iyi kripto para var: Weiss Ratings
koinmedya_brave

Bitcoin’den daha iyi kripto para var: Weiss Ratings

Bitcoin’den daha iyi kripto para var: Weiss Ratings
0
fairspin_banner

Bitcoin’den daha iyi kripto para var mı? Kripto dünyasının tartışmasız kralı Bitcoin’den daha iyi hangi kripto para olabilir? Bu kripto paralar hangi özellikleri ile Bitcoin’i geçiyorlar?


Bitcoin’den daha iyi kripto para hangileri?

Bitcoin piyasada en büyük kripto para sıfatını şu ana  kadar kimseye kaptırmadı. Her zaman 1 numara Bitcoin. Ancak kripto derecelendirme şirketi Weiss Ratings Bitcoin’den daha iyi iki kripto para olduğunu iddia ediyor.

Weiss Ratings analistler ve bilgisayar programcılarından oluşan ekibinin başında bulunan Juan Villaverde bu iddia ile ilgili firmanın yayınladığı videoda açıklamalarda bulunuyor.

Kripto paralar içinde Bitcoin’den daha ileri teknolojiye sahip coinler olduğunu söyleyen Villaverde, coinleri derecelendirirken esas  aldıkları bazı kriterler olduğunu vurguluyor.

Weiss Ratings şu dört kriteri baz alarak değerlendirmesini yaptığını açıladı. Teknoloji, benimsenme, risk ve ödül. Bitcoin benimsenme kriterinde ilk sırada ama diğer coinlerde daha ileri teknoloji bulunuyor. Bu alanda öne çıkan iki proje var Fantom ve Cardano. Fantom DAG teknolojisi kullanıyor, (Yönlü Düz Ağaçlar (Directed Acyclic Graph-Bilgisayar bilimlerinde veri modellemede kullanılan Düz ağaçların (acyclic graph), yani içinde herhangi bir döngü (daire) bulunmayan ağaçların, yani bir noktadan birden fazla geçme imkanı bulunmayan ağaçların, yön almış halleridir. Yani her kol (edge) bir yön göstermektedir ve gösterilen yönde ilerlemek mümkün iken tersi yönde ilerlemek mümkün değildir. Yukarıdaki bu tanım aslında bir ağaç(tree) tanımının aynısıdır. Bu yüzden temel bir ağaç aslında bir yönlü düz ağaç olarak nitelendirilir.)

Bu teknoloji aynı zamanda IOTA ve Hedera Hashgraph tarafından da kullanılıyor. Cardano ise akıllı sözleşme platformu ve Ethereum’un yeni ve gelişmiş bir versiyonu.

Şimdi kısa kısa tanıyalım bu Bitcoin’den daha iyi projeleri.

Bknz: Litecoin, Top 3’teki kripto paralardan daha iyi performans sergiliyor

Fantom

Fantom bir PoS blockchaini ve kullandığı yeni bir konsensus mekanizması var: pBFT (Proof of Work, Proof of Stake gibi yaklaşımlardan farklı olarak PBFT kaynak sahipliği (donanım, pay gibi) akış içerisinde soyutlanmıştır, bu sayede en küçük katılımcı bile dahil olduğu ağın yapısında söz sahibi olmakta)
pBFT: Practical byzantine fault tolerant-orjinal bir çözümün optimizasyonu.

Fantom’da iki özellik ön plana çıkyor. Birincisi ” işlemlerde kesinlik”

Bitcoin gibi kriptolarda işlemlerin tersine çevrilme olasılığı çok düşük. Tam tersi Fantom bir işlemi onaylıyor ve bu işlem kesin ve geri döndürülemez.
ikincisi ise Fantom aynı anda çok sayıda işlemi gerçekleştirebiliyor. Halbuki Bitcoin gibi konvensiyonel blokchainlerde bir yeni block bir defa yazılabiliyor.
Fantomda çok işlemin aynı anda gerçekleşmesi, işlem hızı potansiyelini arttırıyor. Aynı zamanda merkeziyetsizlik ve güvenlik sağlıyor.
Fantom Ethereum tarzı akıllı sözleşmeleri kolaylıkla ele alabiliyor. Fantom validatörlerin olabildiği kadar çok bloğu olabildiği kadar hızlı üretmesini sağlıyor. Tek sınır ağdaki kullanıcıların gönderdiği işlem hacmi

Bu özellik Weiss’ göre rekabet ortamında Fantoma avantaj sağlayan bir özellik. Ağın farklı işlemleri paralel olarak gerçekleştirmesini sağlıyor. Ayrıca belli grup validatörlerin farklı işlemleri gerçekleştirmekte uzmanlaşmalarını sağlıyor.

Bu teknoloji Weiss’e göre çok gelecek vaad ediyor ama yinede henüz test aşamasında . Ekip sistemi hackleyebilene ödül vaat etti.
Yalnız projenin kırılgan olduğu bir nokta var, o da  düşük benimsenme ve düşük piyasa hacmi. Bu da saldırıya karşı savunmasız bırakıyor.

Cardano

Cardano, sağlam bir “Proof of Stake” blockchainine dayalı bir ledger’a sahip. Cardano’nun katkıda bulunan tüm unsurları yüksek kalite.

Weiss’e göre Cardano en karmaşık kriptolardan birisi. Cardano’yu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği geliştiricilerin onu inşa etme yöntemleri.

Cardano ekibi çok titiz ve detaylı çalışan bir ekip. Detaylara gösterdikleri özenle küresel finansal sistem için önemli bir altyapı sağlamayı hedef edinmişler. Bu özellik çoğu kripto sektörünün hızlı ve esnek mantalitesi ile ters düşen bir özellik.

Cardano’da her şey diğer kripto para projelerinden çok daha kaliteli. Projede çalışan en üst düzey matematikçiler, mühendisler ve bilgisayar mühendisleri de bu yüksek kalite tarifinin içinde. Başka hiç bir kripto projesi bu kadar yüksek beyin gücünü bünyesinde barındırmıyor. Bitcoin’den daha iyi kripto para olabilir Cardano.

Weiss’e göre Cardano orjinal PoS kavramını EOS’dan aldı ve geliştirdi. EOS’dan farklı olarak oylama teşvik ediliyor ve yeni kazılmış kripto para ile ödüllendiriliyor.

Katılımcılar ayrıca bir validatör çalıştırmak ve ardından kazancı kendi aralarında orantılı olarak paylaşmak için hisselerini bir araya getirebiliyorlar.

Weiss Cardano da gördüklerinden çok etkilenmişe benziyor. Geliştiricilerin güvenle iyileşme gerçekleştirme özgürlüklerinin olması Cardano için çok büyük avantaj diyor şirket.
Tabii bu yüksek standartların yanında Cardano’nun sıkıntılı tarafları da var: kullanım düşük-günlük 3,000 işlem, işlem hızı yavaş- saniyede 250 işlem ve ağ merkezi bir ağ-kuran şirket tüm nodları kontrol ediyor. O yüzden dağıtık bir ledger diye söylenemez.

Ayrıca fiyat olarak da düşük seviyede. Ama ortalamanın üstünde. Fiyatlar yükselmeye başlayınca yakında Cardano teknolojisinin ve gelişim ekibinin sayesinde yukarılara çıkabilir, diyor Weiss.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X