Anasayfa Altcoin Dash ağı yeni yükseltmesiyle güç kazandı
koinmedya_brave

Dash ağı yeni yükseltmesiyle güç kazandı

Dash ağı yeni yükseltmesiyle güç kazandı
0

Dash ağı yeni yükseltmesiyle gücüne güç kattı. Dash geliştiricileri Dash network’unu güçlendirmek için blockchain’i üzerinde planlanmamış bir yükseltme gerçekleştirdiler.


Dash ağı yükseltme geçirdi

Dash, geleceğin kalıcı kripto paralarından olmak için emin adımla yürüyor. Geliştici ekibi, tüm hazırlıklarını buna göre yapıyorlar ve bu konuda da oldukça başarılılar. Geliştirici ekip, Dash network’unun güvenliğini arttırmak için ansızın bir yükseltmeye gittiler.

Geliştiriciler son zamanlarda Dash ağı üzerinde normalin üstünde bir hareketlilik tespit ettiler, ki bu trafik her gün gerçekleşen işlemlerden farklıydı.

bkz: Dash Latin Amerika’da Bitcoin’i geride bıraktı

Geliştiriciler bu olağan dışı durumun ya ağı test etmek isteyen art niyetli kişiler tarafından olduğunu yada bazı kişisel bilgilere ulaşmak için bazı gruplardan tarafından kaynaklandığını düşünüyor.

Geliştiriciler, ağdaki büyük oyuncuların varlıklarını satmak isteyip istemediğini araştırınca, böyle bir durumun olmadığını farkettiler. Bunun teyitini alır almaz ağın mempool (onaylanmış işlemler havuzu)’un kapasitesini 17 MB’dan 46 MB çıkardılar.

Dash ağı temizlendi ve daha operasyonel hale getirildi, fakat bu kez sıkıntı beklenmedik bir yerden patlak verdi. Masternodeler işlemez hale geldi ve sıradaki masternodelerin kimliği tespit etmekte başarısız oldular. Bu yüzden işlemler belirli bir süre onaylanamadı.

Neyseki sorun hemen çözüldü. Eğer sorun bir kaç gün sürseydi, Dash ağı saldırılara tamamen açık hale gelecek ve böylece olası bir saldırıda saldırganın milyonlarca cüzdana erişim imkanı olacaktı. Bu yeni yükseltmeyle veri alanı kullanımı alanı genişletildi ve gelecekte benzer saldırı girişimlerini şimdiden işlevsiz hale getirildi.

Dash %51 saldırılarına karşı da son derece muhteşem bir yöntem geliştirdi. Eğer bir saldırgan Dash network’unun %51hash gücünü ele geçirse dahi, ağda saldırı yapması neredeyse imkansız. Detaylı bilgi için bkz:DASH son güncellemesiyle yüzde 51 saldırılarını tamamen işlevsiz bırakıyor

kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X