Anasayfa Kripto para Haber Bitcoin’i altına tercih ederim!
koinmedya_brave

Bitcoin’i altına tercih ederim!

Bitcoin’i altına tercih ederim!
0

Bitcoin’i altına tercih eder misiniz? Hangisi daha sağlam bir tasarruf aracı sizce? Dünyaca ünlü Dallas Mavericks Basketbol takımının sahibi Mark Cuban bir yatırım aracı olarak altını değil Bitcoin’i tercih ediyor. Neden dersiniz?


Bitcoin’i altına tercih ederim!

Dün Kitco Haber ile yaptığı görüşmede, bu konudaki görüşlerini açıkladı Cuban. Cuban Bitcoin’in, bir yatırım için bonus olabilecek sınırlı kaynağından söz etti:

” Hem Bitcoin hem altın biriktirebilir özellikteler. Onların değeri arz ve talep gerçeğine dayanıyor. Bitcoin’in en iyi tarafı ise asla bir daha üretilemeyecek sınırlı bir kaynağa sahip olması, ben esasen Bitcoin’i altına tercih ederim.”

Bknz:Bloomberg: Yatırımcılar Bitcoin ve Altına yöneliyor

Bitcoin ile altını aynı kefeye koyduğunu belirtirken Cuban bir yandan da Bitcoin’i daha öne çıkartıyor. Altına karşı ise hiç olumlu duygular beslemediğini vurguluyor. Her iki varlık da yatırımcıların gözdesi şu anda.

Peki Altın Bitcoin ile rekabet halinde mi? Bitcoin veya altın, hangisi daha güvenilir bir yatırım  aracı olabilir? Bitcoin’i altına benzetmek doğru mu?

Altın ve Dijital altın

Sitemizde daha önce de bu konuda paylaştığımız yazıları da dikkate almanızı öneririz. Pek çok kripto uzmanı altın  Bitcoin karşılaştırmasını yapıyor. Her ikisinin de aslında korelasyon içinde olması, benzer olaylara benzer tepkiler vermesi, iki varlığında bir değer deposu olduğunu gösterir mi? Bitcoin’i altına benzediği için mi Dijital altın olarak adlandırıyorlar?

Bknz:Bloomberg: Bitcoin dijital altına dönüşüyor!

Ya da, dijital altın  Bitcoin için mi kullanılıyor, bu çok açık değil . Dijital altın kelimesi ilk olarak 2015 yılında New York Times yazarı Nathaniel Popper’in kitabından sonra gündeme gelmiş bir kavram.

2019 yılına geldiğimizde ise, Bitcoin’i dijital altın olarak adlandırma konusunda farklı görüşler var. Zcash Vakfı İletişim Müdürü Sonya Mann, Bitcoin’in dijital altın olup olmadığı sorusuna cevap verirken şu anahtar özelliklere dikkat çekiyor: Sınırlı kaynak ve talep. Mann bu konuda Cuban’dan daha fazla iyimser.

“Bitcoin, sınırlı sayıdaki 21 milyon arzı ve dokunulmazlığını güvence altına alan teşvik yapısı nedeniyle deflasyon özelliğine sahip bir varlık. Hem yazılım ürünü hem de fenomen olarak Bitcoin’in yönetimi Satoshi Nakamoto’nun tasarım kararına bağlı bir çizgide. BTC’nin değer olarak artacağının kesin bir garantisi yok ama geçmiş trendler ve altında yatan arz ve talep dinamikleri uzun vadede mantıklı bir öngörüye sahip olmamıza imkan veriyor.”

Bknz:Küresel belirsizlik, Bitcoin ile altın arasındaki korelasyonu arttırdı

Bitcoin sınırlı kaynak özelliğinin yanında kripto para olarak eşsiz özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Altın Bitcoin ile korelasyon gösterirken, Bitcoin altına galip gelecek ve rekabet edecek bir yapıda ve uzun vadede gerçek bir değer deposu.

Değerli okuyucularımızın Kurban bayramını kutlarım.

Kaynak

koinmedya_brave
X