Home Bitcoin Bitcoin’in enflasyon oranı, Monero’nun enflasyon oranından yüksek
koinmedya_brave

Bitcoin’in enflasyon oranı, Monero’nun enflasyon oranından yüksek

Bitcoin’in enflasyon oranı, Monero’nun enflasyon oranından yüksek
0
fairspin_banner

Bitcoin’in enflasyon oranı, Monero’dan yüksek. Ancak iki kripto paranın madencilik yapısında dikkat edilmesi gereken önemli bir farklılık var.


Bitcoin’in enflasyon oranı ve Monero ile kıyaslama

Lider gizlilik odaklı kripto para Monero (XMR), Bitcoin’e (BTC) göre daha düşük bir enflasyon oranına sahip olarak daha bir dönüm noktası kaydetti. Özellikle, Monero’nun enflasyonu, coinin emisyon eğrisi nedeniyle Bitcoin’e kıyasla daha yüksek oranda düşüyor.

Daha önce XMR enflasyon düşüşü BTC ile benzerlik taşıyordu. Şimdi ise Monero’nun enflasyon oranı Bitcoin’den daha düşük.

Bu arada bir Reddit kullanıcısı bu durumla ilgili şunu yazdı: “Monero’nun enflasyon oranı BTC’nin oranından daha aşağıda. Birçok altcoinin “halvening”i büyük olaylara yol açar ve sonuçta volatiliteye, pumpa ya da çöküşlere sebep olur. Monero’da böyle dikkat çeken bir şey olmadı. Çünkü emisyon oranı her blokta sorunsuz bir şekilde düşüyor. Bu da madencileri ani karlılık değişikliklerine maruz kalmaktan kurtarıyor.”

Bitcoin ve Monero, enflasyon oranları ve halving konusunda farklı bir yol izliyor. Mesela, Bitcoin’de “hard capitalization” var. Yani kazılacak toplam BTC adedi belli ve değişmeyecek. Ancak Monero ise “tail emission”u kullanıyor. Birçok kripto meraklısı bu farklılıkların, BTC, XMR ve altını farklı kılan etkenler olduğunu düşünüyor.

Kripto meraklıları, kriptoların gelecek 15 yıl boyunca benzer olmasını bekliyor, ancak daha sonra Bitcoin, yolunu Monero ve altından ayıracak.

Ayrıca bazıları düşük enflasyon oranının geçici olduğunu düşünüyor. Printer-Pam isimli bir Reddit kullanıcısı ise şöyle yazdı: “Monero’nun enflasyon oranı Mayıs 2020’ye kadar BTC’nin altında olacak. Ancak ondan sonra hep yüksek.”

İlginç olanı şu ki düşük enflasyon oranı Monero için daha yüksek değer anlamına gelebilir. Bundan dolayı da enflasyon ölçümünü göz önüne alırsak, gelecekte Monero’nun Bitcoin karşısında değer kazanacağını söyleyebiliriz.

Bütün Monero blockları Mayıs 2020’ye kadar kazılacak

BTC ve XMR arasındaki fark ise madencilik yapısında yatıyor. Her ne kadar ikisi de iş ispatı (Proof-of-Work) algoritmasını kullansa da, bütün Monero blockları Mayıs 2020’ye kadar kazılacak. Ancak Bitcoin’in son blockunun kazılması ise 100 yıl sonra gerçekleşecek.

İlgili: Tüm Bitcoinler kazıldıktan sonra ne olacak?

BTC’nin kesin bir arz sayısı var. Bir kere bütün coinler kazıldıktan sonra başka BTC kazılamayacak. Ancak Monero’da durum farklı. Bütün blocklar kazıldıktan sonra bile Monero block ödülü olarak dakikada 0.6 XMR piyasaya sürmeye devam edecek. Monero bunu “tail emission” olarak adlandırıyor. Bununla da Monero block ödülü hiçbir zaman sıfıra inmeyecek.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X