Home Kripto para Haber Araştırma: Reddit’teki Bitcoin yorumları pozitif
koinmedya_brave

Araştırma: Reddit’teki Bitcoin yorumları pozitif

Araştırma: Reddit’teki Bitcoin yorumları pozitif
0
fairspin_koinmedya

Teknoloji araştırma şirketi Comparitech, Reddit’teki 48 bin gönderiyi yapay zeka ile ele aldı. Çıkan sonuç son derece ilginç; Reddit’teki Bitcoin yorumları son derece pozitif.


Reddit’teki Bitcoin yorumları %85 oranında olumlu

Araştırma sadece Reddit ile sınırlı kalmadı, aynı zamanda ulusal ve uluslararası haberlerden 7,500 makale de dahil edildi. Çalışma sırasında makaleler olumlu yada olumsuz olarak iki ayrı kategoriye ayrıldı.

Kripto paralar ile ilgili konuşmalar, Bitcoin’in değerini arttırdığı 2017 Mart ayından itibaren artışa geçiyor. Hacimdeki büyüme, Bitcoin’in Aralık 2017’de zirve yapmasısına kadar sürüyor, daha sonra BTC fiyatındaki düşüş ile birlikte kripto paralar ile ilgili sohbet de düşmeye başlıyor.

Ancak, 2018 Kasım ayında Bitcoin dibi gördüğünde, Bitcoin hakkında konuşmalar birden eski zirvesine sıçrıyor. Bu seviyeden itibaren artış devam ediyor. Özellikle Bitcoin fiyatındaki toparlanma ve Libra coin’in duyursu, zaten artış trendinde kripto konuşmalarına ekstra katkı sağlıyor.

Çıkan sonuca göre, konuşmaların %85.5’i pozitif yönde. Ancak, ana akım medyadan gelen haberilerin büyük bölümü olumsuz, karşılıklı bireyler arasındaki sohbetlerin yıkıcı şekilde olumlu olduğu ortaya çıktı.

Forbes dışında özellikle  HuffPost, Business Insider, International Business Time kaynaklı kripto para haberler büyük ölçüde olumsuz. Sadece Forbes kaynaklı kripto para haberlerin %80’i olumlu havayı yansıtıyor.

Facebook’un kripto parası Libra’yı duyurmasının hemen arkasından Reddit’te özellikle olumlu kripto para yorumları  %97.7’ye yükselerek AHT’sini görüyor.

Reddit sohbetlerinde Cardano (ADA), Ether (ETH), Litecoin (LTC) ve Tron (TRX) hakkında yorumlar da son derece olumlu. Bu 4 altcoin hakkında olumlu hava %85 ile %90 arasında değişiyor. Bitcoin hakkında olumlu yorumlar %83.5’i gösteriyor.

kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X