Anasayfa Kripto para Haber Hindistan’ın Bitcoin yasağı hamlesi Roubini’nin 4 köşe olmasına yetti

Hindistan’ın Bitcoin yasağı hamlesi Roubini’nin 4 köşe olmasına yetti

Hindistan’ın Bitcoin yasağı hamlesi Roubini’nin 4 köşe olmasına yetti
0
koinmedya_googlenews

Hindistan’ın Bitcoin yasağı hiç şüphesiz kripto para sektörü için kötü haber. Ancak buna sevinenler de yok değil. Bunlardan biri de ekonomi profesörü Nouriel Roubini.


Hindistan’ın Bitcoin yasağı ve Roubini’nin sevinmesi

Eğer Hindistan kripto paralara toptan bir yasak getirirse, bu tabii ki piyasa için sarsıcı bir etki yapabilir. Yani birçoklarına göre bu kötü haber demek. Ancak kripto paralara düşmanlığıyla tanınan Nouriel Roubini’ye göre bu “iyi bir haber”. New York Üniversitesi Profesörü Roubini’ye göre, dünyanın en büyük ülkelerinden birinin doğru düzgün bir kripto yasağı getirmesi “bireysel enayileri”, “shitcoinler” diye tabir ettiği kripto paralara yatırım yapmaktan kurtaracak.

koinmedya_bybit

Her zaman felaket tellallığı ile bilinen “Dr. Doom” takma adıyla bilinen Roubini, Hindistan’ın kripto para faaliyetlerini yasaklayacağı haberini övgüyle karşıladı. Hindistan’da kripto yasağı önerisi bakanlıklar arası bir komite tarafından hazırlandı. Roubini’ye göre bu yasak önerisi bilge bir hükümet tarafından hazırlanmış.

İlgili: Tim Draper: Bitcoin yasağı Hindistan’ı kırk yıl geriye götürür

Twitter üzerinden görüşlerini yazan Nouriel Roubini, “Sonunda bilge bir hükümet bu toksik shitcoinleri yasaklıyor.” ifadelerini kullandı.

Hindistan’ın kripto karşıtı yasa önerisine göre yasağı ihlal eden kişilere 10 yıla kadar hapis cezası verilecek. Tasarı, kripto para alma, satma ve hatta bulundurmaya ceza öngörüyor.

Söz konusu bakanlıklar arası komitenin blockchain teknolojisine karşı tutumuna rağmen, Hindistan hükümeti “paradoksal” olarak kendi merkez bankası kripto parasını çıkarmayı bile düşünüyor.

İlgili: Hindistan’ın Bitcoin kararı düşüşü hızlandırabilir

Suç işleyen balinalar

Roubini, kripto paraları karalamak için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Bu hafta başında da Hindistan’ın kripto yasağı hakkında konuşan Roubini, “Kripto büyük bir eşitsizlik aracı. Suç işleyen balinalar bireysel enayilerin hesabına zenginleşiyorlar.” demişti.

Bu balinaların kim olduğunu belirtmeyen Roubini’nin, bu ayın başında BitMEX CEO’su Arthur Hayes
ile girdiği tartışmayı göz önüne alırsak, kimi kastettiğini söylemek zor olmasak gerek.

Her ne kadar Roubini şimdiden yasağı kutlamaya başlasa da sevinmesi için henüz erken olabilir. Yasak henüz tasarı aşamasında ve son karar verilmedi. Yine de küçük de olsa Roubini’nin hayal kırıklığına uğrama ihtimali var.

Roubini, Project Syndicate’te yayımlanan makalesinde, kripto sektörünün yeterince düzenlenmediğini tartışıyor. Ona göre bu durum istenmeyen uygulamalara yol açtı ve yatırımcıları dezavantajlı konuma düşürdü.

Roubini, makalede şöyle diyor: “Kripto paralar, rutin olarak resmi mali gözetim alanı dışında başlatılıyor ve işlem görüyor…. Sonuçta kripto alanının, suçun kol gezdiği denetim dışı bir kumarhane haline geldiği ortaya çıktı.”

Kaynak

X