Home Altcoin Halving etkinliğinden önce Litecoin Ripple’ın yerini alabilir mi?
koinmedya_brave

Halving etkinliğinden önce Litecoin Ripple’ın yerini alabilir mi?

Halving etkinliğinden önce Litecoin Ripple’ın yerini alabilir mi?
0
fairspin_koinmedya

Halving etkinliğinden önce Litecoin Ripple’ın yerini alabilir mi? LTC’de halving yaklaştıkça ve fiyatı da sürekli arttıkça, bu soruyu soran yatırımcı sayısı da giderek artıyor. LTC’nin önceki halving döneminde de benzer fiyat artışı yaşanmıştı. Bu verilere ve LTC’nin XRP’yi geçme olasılığına göz atalım.


Halving etkinliğinden önce Litecoin Ripple’ın yerini alabilir mi?

Litcoin, yaklaşan block ödül azalmasının da etkisiyle yükselmeye devam ediyor. LTC piyasa değeri de bu yükseliş etkisiyle 2 milyar dolar artarken, Bitcoin Cahs’i geride bıraktı. Litecoin’in boğa trendi devam ederken asıl soru LTC’nin XRP’yi geçip geçemeyeceğidir.

İlgili: Litecoin fiyatı önümüzdeki aylarda iki katına çıkabilir

Tam olarak 55 gün sonra, 1,680,000 block sayısına ulaşınca, Litecoin uzun süredir beklenen halving sürecinden geçecektir. Having, block çıkarma başına verilen ödül coin miktarının yarıya inmesi demektir. Bu da aynı zamanda piyasaya coin arzını azaltıyor. Litecoin madencileri şu an block çıkarma başına 25 yeni LTC alıyor. Ancak halving sonrası block başına alınan LTC sayısı 12.5’e inecektir.

Halving tarihi yaklaştıkça, LTC piyasa değeri de artmaya devam ediyor. Bu durum, yatırımcıların bu ikisi arasında bir bağlantı olduğu sonucuna varmasına sebep oluyor.

14 Aralık 2018’de LTC en düşük 22 dolar seviyesinden işlem görüyordu. O günden bu yana yüzde 480 artışla 10 Haziran’da 130 dolarla zirve gördü.

CryptoCompare CEO’su Charles Hayter’e göre, Litecoin’deki son yükselişin sebebini yaklaşan halvingde görebiliriz. Hayter, “Having bir katalizör görevi görüyor.” diye konuştu.

İlgili: Anket: Yatırımcıların yarıdan fazlasının parası altcoinlere emanet

LTC’de 2015 halvingi

13 Ekim 2011’de piyasaya sürülen Litecoin’de daha önce bir defa halving yaşanmış ve fiyatı da buna benzer davranış sergilemişti. Block halving 26 Ağustos 2015’te 840,000 blocka ulaşıldığında gerçekleşmiş ve block çıkarma başına verilen ödül 50 LTC’den 25 LTC’ye inmişti.

Bu halving öncesinde de LTC fiyatı kısa sürede hızlı bir artış göstermişti. 1.35 ile 1.5 dolar aralığında işlem gören Litecoin, 22 Mayıs 2015’te hızlı bir yükseliş yaşamıştı. Sadece 48 gün içinde yüzde 513 değer kazanan LTC, 1.46 dolardan yükselerek 8.97 doları görmüştü.

Halvingden bir buçuk ay önce, 9 Temmuz 2015’te zirveyi gören Litecoin, halvingden bir gün önce de yüzde 76.24 düşerek 2.4 dolar seviyesinde işlem görmüştü. Halving sonrası aylarda ise aşağı yukarı 2.87 dolar ve 3.24 dolar civarında fiyat kaydetmişti.

Halving etkinliğinden önce Litecoin Ripple’ın yerini

Bütün bu geçmiş verilen ışığında, LTC’in şuan bulunduğu 125 dolar seviyesinden 150 dolara kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Bu yükseliş döneminde normal geri çekilmeler de yaşanır.

İlgili: Bir yanda boğalar bir yanda ayılar: Ripple ve Stellar fiyat görünümü

Peki, bu şartlar altında piyasa değeri olarak LTC, XRP’yi geçebilir mi? Mevcut piyasa durumunda bunun olma olasılığı düşüktür. Ancak halving yaklaştıkça LTC aşırı spekülatif volatilite süresine girer ve bu arada XRP’de de fiyat düşerse, Litecoin’in Ripple’ın yerini almasını görebiliriz.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X