Home Altcoin Dogecoin mi alalım BAT token mi? Karar sizin

Dogecoin mi alalım BAT token mi? Karar sizin

Dogecoin mi alalım BAT token mi? Karar sizin

0
“sportsbet”

Dogecoin mi alalım BAT token mi? Kısa vadede hangisi daha mantıklı olur? Dogecoin de BAT token de kendine has hayran kitlesine sahip projeler. 


Dogecoin mi alalım BAT token mi?

Bu analizimizde DOGE ve BAT tokenin kısa ve orta vadeli görünümlerini irdeleyeceğiz. En sona da bulgularımız paylaşacağız. Şimdiden uyaralım ki doğrudan yazının sonunu okumayın! Çünkü anlayarak gitmek her zaman en sağlıklı olan yoldur. Dogecoin ile başlayalım:

Dogecoin bu ayın başlarında kritik destek seviyesini kırıp dipleri görecek seviyede değer kaybetti. Dogecoin 10 Eylül 2018’de 110 satoshi iken Kasım 14’de 45 satoshiye kadar geriledi. Sonrasında yükselerek Aralık 17’de 83 satoshiye çıktı. Devamındaki aylarda DOGE’nin yavaş yavaş gerileyerek 50 satoshi altına gerilediği gördük.

Mayıs başlarında Doge 45 satoshinin altından işlem görüyordu. Grafikte yeşil ok ile gösterilen destek kırılınca kötünün de kötüsü gerçekleşti ve 35 satoshiye kadar düştü. Bu değer tam olarak Ağustos 2018 değerlerine gerileme manasına geliyordu.

Diğer yandan BAT açıkça yükselen trend hattını takip eden bir seyir izliyor. Şimdilerde bu hattın bir hayli üzerinde yer aldığını belirtmek isteriz. BAT tokenin son 2 haftadır büyük değer kaybettiğinin bilincinde olarak diyoruz ki hattın test edilmesi bile mümkündür. Bu da fiyatın 3600 satoshi civarına sarkması manasına gelecektir.

Destek bölgesinde görünümler bu şekilde netleştirdikten sonra yukarı kısma yönelelim. Her iki grafik de bize açık ve net bir direnç hattı vermekten uzak. Bu yüzden diyebiliriz ki fiyat hareketini içine hapsedebileceğimiz bir kanal içi hareket görünmüyor. Elbette bu belirttiğimiz günlük grafik için geçerli. Yani geniş perspektiften bakılınca görünen manzara bu şekilde.

Şimdi daha kısa vadeli görünümlere göz atalım

Doge fiyatı 18 Nisan’da 58 satoshi değerine yükseldi. O günden sonra fiyat alçalan takoz içinde hareket etmeye başladı.

Fiyat 13 Mayıs itibariyle hakim destek hattına vardı. Yazı yayına hazırlanırken alçalan direnç hattında işlem görüyordu. Peki şu aşamada ne beklenmeli? Düşen kama yani daralarak inen fiyat hareketi genellikle yukarı yönlü kırılım yapar. Elbette aşağı yönlü kırma ihtimali de vardır ancak yukarıya kırma çok daha olasıdır. Bu yüzden kırmızı direnç hattının kırılması beklenebilir.

Ayrıca siyah çizgilerle belirtilen değerlere dikkat edin. RSI zaman içinde daha yüksek dip yaparken fiyat çok daha alçak dip yapmış. Bu durum pozitif uyumsuzluk olarak değerlendirilir ve yükseliş işaretidir.

BAT Token

Dogecoin mi alalım BAT token

BAT son dönemlerde gördüğü zirve değer olan 9400 satoshinin çok altına sarktı. 20 Nisan’da gördüğü bu zirve değerden yalnızca 18 gün sonra 8 Mayıs tarihinde 4500 satoshiye geriledi. Destek ve direnç hatlarını çizdiğimizde Doge’de olduğu gibi düşen kama ile karşılaşıyoruz.

9 Mayıs günü fiyat 4438 satoshiye kadar geriledi. 13 Mayıs’ta ise 4317 satoshi değerine kadar alçaldı. Bu iki zaman arasında ise hem RSI hem de MACD daha yükseğe tırmanarak pozitif uyumsuzluk meydana getirdiler. Pozitif uyumsuzluk fiyatın yukarı yönlü harekete geçmesi şeklinde sonuçlanır.

Dogecoin mi alalım BAT token

Dahası içinde hareket ettiği alçalan kama zaten yukarı kırmaya zorlayan bir formasyon olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu yüzden her iki varlığın da kısa vadede getiri sağlayabileceğine dair işeretler var.

Sonuç:

Hem Doge hem de BAT’ın alçalan kama içinde hareket ettiklerini görüyoruz. Her ikisinde de pozitif uyumsuzluk oluşmuş durumda. DOGE’de pozitif işaret sadece RSI’dayken BAT’ta tem RSI hem de MACD grafiğinde gözlemleniyor.

Sonuç olarak her iki grafiğin de benzer yapılanmalar içinde olması  kısa vadede büyük getiri sağlayabileceklerine dair işaretlerin belirmesine sebebiyet vermiş durumda. İkisi arasında seçim yapılma durumunda kalındığında DOGE’nin destekte olması, BAT’ın ise orta vadede düşmeye izin verecek şekilde destekten uzak görünümü ibre, DOGE’ye çevirmekte. Alım için oyumuz DOGE’den yana.

Not1: Yazı yatırım tavsiyesi içermez, bulguların analiz edilmesinden öte anlam taşımaz.

Not2: Dogecoin ülkemizde de sıklıkla kullanılan popüler kripto para borsası Binance’da bulunmuyor. DOGE satın almak için Türk Lirası ile alıma izin veren Sistemkoin tercih edilebilir.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0