Home Altcoin Bitcoin’in fiyat artışı Ripple’ın işine gelir: Peki neden?

Bitcoin’in fiyat artışı Ripple’ın işine gelir: Peki neden?

Bitcoin’in fiyat artışı Ripple’ın işine gelir: Peki neden?

0
“sportsbet”

Bitcoin’in fiyat artışı Ripple’ın fiyatlarını da arttırır: Bitcoin fiyatları arttıkça transfer maliyetlerinin artması ve işlem hızı yavaşlaması beklenmektedir. Bu durumda Bitcoin kullanıcıları Bitcoin’i Ripple ile ikame edecektir.


Bitcoin’in fiyat artışı Ripple’ın avantajına

Bitcoin ve kripto para piyasalarındaki fiyat artışlarına Ripple, uzun süre sessiz kaldı. 14 Mayıs’da Ripple fiyatları bir günde %20 arttı ve bu fiyat artışı 15 ve 16 Mayıs tarihinde de devam etmektedir. Yazının kaleme alındığı saatte XRP, 0.46 dolardan işlem görmektedir.

Bitcoin’de ki fiyat artışları ise iki sebepten ötürü Ripple’ın XRP’sini avantajına ve Bitcoin fiyatlarındaki artış nihai olarak XRP fiyatlarını da olumlu etkiliyor.

Birinci olarak Bitcoin, Kripto para piyasalarının yaklaşık %60’ına hakim ve Bitcoin’deki fiyat artışı kripto para piyasalarını da peşinden sürüklemektedir. Dolayısı ile Ripple fiyatlarını da olumlu etkilemektedir.

İkinci ve üzerinde durmak istediğimiz konu ise Ripple’ın Bitcoin’in iyi ve güçlü bir alternatifi olmasıdır. Dünkü Son iki gündür Ethereum ve Ripple, Bitcoin karşısında değer kazanıyor: Kripto piyasalarında ikame etkisi başlıklı yazımızda “ikame etkisi” ile bu konuya farklı bir yönden yaklaşmıştık.

Ripple ve Bitcoin temel faktörlerinden birisi finansal piyasalarda blockchain üzerinden fon ve para transferi sağlamasıdır. Bitcoin fiyatlarının ve işlem hacminin artması hem Bitcoin üzerinden fon transferlerini pahalı hale getirmekte hem de işlem hızı yavaşlamaktadır. Ripple ağı ise Bitcoin lightning’e  nazaran daha hızlı transfer gerçekleştirmektedir ve bu transferi nerdeyse sıfır maliyetle yerine getirmektedir (0.00001XRP). Bu olgu Bitcoin fiyatları arttıkça yatırımcıları Ripple’a yönlendirmektedir (ikame etkisi).

Bitcoin iddia edildiği gibi 20,000 dolar ve hatta 100,000 dolar seviyesine çıkarsa işlem maliyetleri de bir o kadar artacaktır. Böyle bir durum gerçekleşirse Bitcoin, değer transferi aracı olmaktan ziyade değer birikim aracı olacaktır.

Böyle bir durum yaşanırsa Bitcoin taraftarları, altını eleştirdikleri kaderi yaşayacaktır. Altın’ı binbir zahmetle yer altından çıkarıp ve işleyip ardından banka kasalarına gömen kapitalizm, yöntem değiştirecektir. Bu durumda kapitalizm, Bitcoin madencilerinin binbir zorlukla kazarak çıkardığı algoritmayı soğuk cüzdanlara gömecektir.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Ripple boğa koşusu XRP’yi 0,50 dolara taşıyabilecek mi ?

Son iki gündür Ethereum ve Ripple, Bitcoin karşısında değer kazanıyor: Kripto piyasalarında ikame etkisi

Almanya, Avrupa Blockchain Enstitüsünün kurulmasını istiyor

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0