Home Altcoin Ethereum kurucusundan Tron ve EOS’a “merkezi çöp” benzetmesi!

Ethereum kurucusundan Tron ve EOS’a “merkezi çöp” benzetmesi!

Ethereum kurucusundan Tron ve EOS’a “merkezi çöp” benzetmesi!

0
“sportsbet”

Vitalik Buterin yakında yapılan bir kripto para  konferansında Ethereum güncellemesinin “herhangi bir işlem hacmi hedefinin olup olmayacağı” sorusunu yanıtladı. Ethereum kurucusundan Tron,  EOS , ve NEO hakkında da paylaşımlar geldi.

Ethereum kurucusundan Tron, EOS ve NEO ile ilgili iddialar

Buterin diyor ki:

“Burada bir çok yanlış anlama fark ettim. Çünkü, dürüst olmak gerekirse, iddia etmeye çalışan birçok kötü kripto projesi var. “Harika bir BFT kullandığımız için, saniyede 5.000 işlem yapabiliyoruz ve proof-of-work sadece 15 yapabilir.”

Buterin, bir blockchain işlemlerini gerçekleştirme yeteneğinden bahsederken fikir birliğinin önemli olduğunu savunuyor:

“bu işin içinde çok fazla, korkunç yanılgı var. Çünkü bir fikir birliği (consensus) algoritmasının amacı  hızlı bir blockchain yapmak değildir. Bir fikir birliği algoritmasının amacı bir blockchain’i güvenli tutmaktır. … Proof-of work’ün çalışma biçiminde, bilgisayarlar zamanın % 10’undan fazlasını madencilik ve blokları doğrulamak için harcarsa, güvenli olmaz. […] Bitcoin-NG veya çeşitli proof-of-stake gibi şeyler için ise, % 10’dan daha yüksek bir seviyeye yükselirseniz, potansiyel olarak güvenli olabilir. Ancak bu fark hala çok az. ”

Bakınız: WSJ: Kripto paraların arkasındaki blockchain teknolojisi geliştiricilere hitap ediyor

Diğer akıllı sözleşme platformları ‘merkezileşmiş çöp kutuları’

Ethereum yaratıcısı işlem hacmi potansiyeli önemli ölçüde daha agresif olan blockchain’leri de kötüledi:

“Bir blockchain projesi ‘3500 TPS yapabiliriz çünkü farklı bir algoritmaya sahibiz,’ demekle aslında  ‘Merkezi bir çöp yığınıyız çünkü her şeyi yöneten sadece 7 düğümümüz var.’ demek istiyor.”

Bakınız: Hibrit merkezsiz Bitcoin borsası Blockport’un diğerlerinden farkı ne?

Buterin bu cümlelerle aslında 7 konsensüs düğümü ile  çalışan NEO’yu hedef alıyor. NEO akıllı sözleşmeler için bir blockchain platformu olsa da, niyeti Ethereum’dan oldukça farklı. Ethereum gibi “dünyanın bilgisayarı” olmayı amaçlamıyor. Para üretimi bitmiştir ve yeni para üretmek için bir mekanizması yoktur.

Bakınız: Monero, Nano ve Neo hakkında kafanızda soru işareti varsa bu yazıyı okuyun

Bazı alkışlardan sonra, Buterin “blockchain’i hızlı hale getirmenin iyi, meşru yollarını” söylüyor. Ancak bunu alternatif platformlara yaptığı darbeyi yumuşatmak için yapmıyor. Tam tersine,   bir blockchain’i hızlı yapmanın en iyi yollarının Bitcoin ve Ethereum için birinci ve ikinci katman ölçekleme çözümleri olduğunu söyleyerek daha da ileriye gidiyor.

Buterin, Ethereum’un ele alabileceği sorun olarak gecikmeyi öne sürüyor.  Ağda fikir birliği sağlamanın zaman aldığını söylüyor. Ethereum, “orta derecede güvenlik için bir dakika” beklemek yerine bunu altı saniyeye düşürebilir.

Ethereum ölçeklendirmesi , 2017 ICO patlaması  sırasında ve 2018 yılının başlarında  önemli bir konu haline geldi. İşlem ücretleri ve çeşitli ICO’lar sırasında  gecikmeler fırlamıştır. Ethereum ağının, ICO’ların bir sonucu olarak artan işlem hacmini idare edip edemediği sorusu, Raiden gibi ERC-20 tokenleri tarafından desteklenen çeşitli ölçekleme çözümlerine yol açtı .

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0