Home Kriptopara Haber Borsa Haber Kurumsal Bitcoin yatırımcısından umudu kesen borsalar OTC piyasasına odaklanıyor!

Kurumsal Bitcoin yatırımcısından umudu kesen borsalar OTC piyasasına odaklanıyor!

Kurumsal Bitcoin yatırımcısından umudu kesen borsalar OTC piyasasına odaklanıyor!

0

Kurumsal Bitcoin taleplerine ne oldu? 2019 da gerçekleşmesinin umutla beklendiği kurumsal yatırımcılar OTC piyasasına odaklanıyor. Bu işin sonunda piyasada ne gibi etkiler görülecek?


Kurumsal Bitcoin yatırımcılarına ne yapıyor?

Kurumsal Bitcoin yatırımcılarının piyasanın düşüklüğünden yararlanıp piyasaya gireceği ve yatırımlara başlayacağına dair, piyasa diplerde dolaşmaya başladığından bu yana devamlı haberler yayınlandı. Ancak şu soru tam olarak sorulmadı. kurumsal destekli yatırımlar piyasaya nasıl girecek?

Kripto piyasasının kısa tarihinde aslında sayısız yeni girişim OTC (over-the -counter) türü masa başlattı ya da bu sektöre önemli diyeceğimiz yatırımlar yaptı. (Over the counter terimi merkezi bir yapı yerine bir satıcı üzerinden işlem gören hisseler için, organize olmamış, piyasalar için  kullanılan bir terim)

Ayı piyasasında Coinbase, Binance gibi borsalar OTC’lere başlıyor

Kasım ortalarında Binance CEO’su Changpeng Chao kripto dünyasının durumu ile ilgili yaptığı bir konuşmada er ya da geç bir boğa koşusu başlayacağına inandığından söz etmiş ve bunu bir olayın tetikleyeceğini söylemişti. OTC’lere de değinen Zhao, OTClerin düzenli piyasalar kadar büyük hacime ulaştığını ifade etmişti. Zhao’nun sözlerinden bir kesit şöyle:

“Paranın OTC’lere akıyor olma ihtimali yüksek. Aldığım duyumlara göre OTC piyasası düzenli piyasalar kadar büyük hacimde. En azından CoinMarketCap’de % 50  kadar bir hacim gösterilmiyor. Ama biz bu tür bir işe girmediğimiz için gerçek hacmi bilmiyoruz”

Bu konuşmanın ardından 13 gün sonra Binance’ın bir kolu olan Binance Labs’in, Koi Trading’e 3 milyon yatırım yaptığı haberi geldi. Koi Trading, OTC masası olarak çalışan bir platform ve özellikle bireysel olmayan yatırımcılara hizmet veriyor.

Çeşitli kriptoların işleme alınması konusunda Binance ile yarışan Coinbase de aynı yolu izlemeye başladı ancak başlangıçta kapalı kapılar ardında olacak şekilde, kendi OTC platformunu kurarak.

NewsBTC, haberine göre Coinbase’den Christine Sandler, yeni çıkardıkları bu kurumsal ürünle ilgili açıklama yaptı. Sandler, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Coinbase’in çok kısa süre önce kendisinin geleneksel takas işlerini tamamlamak için ” sadece aracılara” özel bir OTC masası başlattığını söyledi.

Bu girişimin ardında OTC’lere ilginin artmış olması olduğunu söyleyen Sandler, Coinbase’in bu fırsattan yararlandığını da itiraf ediyor.

“Pek çok kurumun kripto ticaretine girebilmek için OTC’yi kullandıklarını farkettik ve bunun borsamız ve OTC masamız için müşterilerimize büyük bir leveraj imkanı verdiğini gördük. Şu anda yalnızca aracılara özel başlattık, ilerde koruma platformuna doğru genişletme planlarımız var.”

Kurumlar hala kriptoların peşinde

Sandler’in bu sözleri Zhao’nun OTC ve spot piyasalar arasındaki ilişki ile ilgili konuşmasına paralellik gösteriyor. Ancak konuşmanın içeriğinde pek çok yeni tüccar fark etmiyor olsa da, kurumların çok miktarda kripto varlığı almaya devam ettiği de vurgulanmış. Bu iki piyasa duayeni aslında kripto dünyasına olan ilgiden bahsederken yalnız değiller. Wall Street’in kıdemli kurumları alttan alttan bu piyasaya hazırlık yapmakla meşguller.

DRW’ın kripto para ticaret bölümü Cumberland’den Bobby Cho, geçtiğimiz günlerde Hedge fonlarının OTC Bitcoin işlemleri yapmaya devam ettiğine dikkat çekti ve bunun ne anlama geldiğini şöyle açıkladı:

“Bu durumun bize gösterdiği kripto sektöründe yaşanan profesyonelleşmedir. Kripto piyasasının Vahşi Batı günleri çok yakında”

Boston merkezli Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire, Cho ile benzer sözler söylüyor. Bloomberg’e konuşan Allaire, Circle yatırımın üç basamaklı sayılarda büyüyen bir oranda bireysel yatırımcılarının Circle’ın OTC işine katıldığına şahit olduğunu belirtiyor.

Kurumların bu yeni piyasaya çok yoğun ilgi gösterdikleri yadsınamaz bir gerçek. Piyasa ne kadar düşük seviyede olsa da kurumlar bu piyasada bir gelecek görüyorlar. Ancak ne kadar sermaye piyasaya giriyor bu henüz net değil. Alex Kruger, eğitimli bir bakış açısıyla bir tahmin yapıp Wall Street katılımcılarının kripto piyasası için 5,9 milyar dolar ayırdıklarını söylüyor. İnsanın ağzını açık bırakan bir rakam bu ama Kruger bu rakamı, en büyük coinlerin 237 günlük blok ödülüyle karşılaştırıyor ki bu ödül miktarı Temmuz 1 itibariyle günlük 24,8 milyon dolar.

Sonuç olarak kurumlar kripto piyasasına kayıtsız değil ama eğer OTC türü ticaretler yoğunlaşırsa kripto piyasasının boğa koşusuna başlaması daha epey zaman alacak.

Kaynak

 

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial