Home Bitcoin Coindesk: Bitcoin 2018’in Son Fiyat Düşüşünü Yaşıyor Olabilir

Coindesk: Bitcoin 2018’in Son Fiyat Düşüşünü Yaşıyor Olabilir

Coindesk: Bitcoin 2018’in Son Fiyat Düşüşünü Yaşıyor Olabilir


0

Son 10 günlük periyotta fiyatı 6.400 $ seviyelerinde işlem görmesine rağmen,  Coindesk’e göre Bitcoin (BTC) 2018’in son fiyat düşüşünü yaşıyor olabilir.


Bitcoin 2018’in Son Fiyat Düşüşünde

Geçen hafta 10. Kuruluş yıl dönümünü kutlayan Bitcoin (BTC), bu güne özel büyük bir sıçrama yapacağı yönündeki beklentileri boşa çıkardı. Çarşamba günü itibari ile piyasada 10 yılı deviren Piyasanın Kralı, 19 Ekim tarihinden bu yana 6.500 doların altında seyrediyor.

Son iki ayda 7000 dolar direnç seviyesini kırmaya yönelik birkaç kez girişimde bulunduysa da hacmindeki düşüklük buna engel oldu. Pek çok uzmanın grafik okumalarına göre de volatilite olarak derin bir uykuda.

Yazım esnasında BTC, CoinDesk’in Bitcoin Fiyat Endeksi’ne (BPI) göre, yıllık bazda % 1,94 düşüşle 6.301 dolar seviyesinden işlem görüyor. BTC, geçen yıl 31 Ekim tarihinde 6.400 $’dan işlem gördüğü için yıllık performans olarak da negatife düşmüş durumda.

Yıllık Bazda Görünüm Negatif, Ancak SEC Kararı Tabloyu Değiştirebilir

Bununla birlikte geçen yılın aynı ayına göre karşılaştırma yaptığımızda Bitcoin (BTC) fiyatı gelecek ay da hafif bir yükseliş gösteremezse yaşanılan kayıplar iyice derinleşecek.  Hatırlayacağınız üzere Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürüleceği yönündeki spekülasyonlar bile BTC fiyatlarının 8.000 $  seviyelerini görmesini sağlamıştı.

Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürümü küresel çapta yatırım yapan kurumsal şirketlerin iştahını kabartmıştı. Hem Chicago Ticaret Borsası (CME) hem de Chicago Board Options Borsası  (Cboe), Aralık ayında Bitcoin vadeli işlemlerini başlattı. Bu gelişmeyle birlikte BTC 8.000 $ üzerinde uzun süre ralli yapmıştı.

Şimdi ise durum geçen seneye göre çok farklı.  Piyasanın üzerine resmen ölü atılmış gibi bir durum söz konusu. Ancak buna rağmen kurumsal şirketlerin paraları kripto piyasaya, özellikle de Bitcoin’e akmak için nabız yokluyor. ABD Hisse Senedi ve Borsa Komisyonu (SEC) BTC borsa yatırım fonlarını (ETF) önümüzdeki günlerde onaylarsa piyasanın şekli bir anda değişebilir.

BTC, geçen sene Aralık ayında yaklaşık 20.000 dolar seviyesine ulaşmıştı. Bu yıl ise önemli ölçüde değer kaybetti.  Hatta son dört aydaki yaşadığı düşüş en kötüsüydü. Tüm bunları göz önüne aldığımızda Bitcoin’in boğa piyasasına geçebilmesi için Eylül’ün tepe noktası olan 7,400 $ seviyesinin üzerine çıkması gerekiyor.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
tags: