Home Bitcoin İroninin Böylesi!!! Bitcoini Suçlayan Banka, Kara Para Aklamayla Suçlanıyor

İroninin Böylesi!!! Bitcoini Suçlayan Banka, Kara Para Aklamayla Suçlanıyor

İroninin Böylesi!!! Bitcoini Suçlayan Banka, Kara Para Aklamayla Suçlanıyor

brave
0

Bu günlerde Bitcoini suçlayan banka kara para aklama suçlaması ile gündemde. Ocak ayında Bitcoin’i yasaklayan İskandinav ülkelerindeki en büyük finansal grup Nordea Bank, Baltıklar’da 2 bankadan aldığı kara parayı aklama skandalına konu oldu.


Finlandiya’da 3500’ün üstünde çalışanı bulunan devlete ait yayın kuruluşu Yle’nin söylediğine göre İsveç’teki finans otoriteleri Nordea Bank’ın kara para akladığını destekleyen bir rapor edindiler.

Nordea Bank şu açıklamayı yaptı:

“Biz raporun farkındayız ve işlem yaptığımız ülkelerdeki ilgili otoritelerle yakın olarak çalışıyoruz buna İskandinav Finansal İstihbarat Birimleri de dahil.”

 

İroni

9 ay önce Nordea Bank düzensiz doğası nedeniyle çalışanlarının Bitcoin gibi kripto paraları almasını ya da satmasını sıkı bir şekilde yasaklamıştı.

Nordea Bank sözcüsü Afroditi Kellberg konu ile ilgili şunları söylemişti:

“Bankacılık endüstrisinin, spekülatif yatırımlarda pozisyon almasını ya da ticari itibarlarını etkileyebilecek finansal kayıp riskine maruz kalmasını önlemek için çalışanların kişisel hesaplarında kısıtlılık yapması yaygın bir uygulamadır. Bu yüzden tüm bankalar gibi Nordea da bu alanda kendi personeline  uygulamak için politika geliştirme hakkına sahiptir.”

Kellberg ve Nordea Bank kripto alanındaki düzenleme eksikliklerini referans göstererek dijital değerlerin kara para aklamada kullanım ihtimali ve bu değer sınıfı yatırımcılarına etkileri nedeniyle endişelerini açıklamışlardı.

Kripto üzerindeki geniş yasaklarını ikiye katlayarak, Nordea’nın, merkez bankaları ve Avrupa Bankacılık Federasyonu ile standart düzenleyici çerçeve belirlemesi konusunda  is birliği yapabileceği açıklanmıştı. Nordea sözcüsü Raymond Frenken şunları söylemişti:

“Eğer Nordea gibi bankalar bu konuda çok spesifik poşitikalar geliştirecekse- ve işittiğimize göre düzenleyiciler  ECB ve merkez bankalarını da dahil ediyorlar-belki de  birşeyler değişecek. Bu tür gelişmeler ile muhtemelen Avrupa Bankacılık Federasyonu bağlamında tartışılacak.”

Nordea Bank’ın tartışmalı kararı hem kripto para sektörü hem de diğer geleneksel finans endüstrilerince eleştirildi.

Djof baş danışmanı Niels Mosegaard yasağı aleni bir şekilde eleştirerek yasaklamanın meşru temelinin belirsiz kaldığı iddiasını tekrarladı:

“Çalışanların suç olan bir şey üzerinde spekülasyon yapmaması gerektiği aşikar. Fakat bu Bitcoin için şu an geçerli değil gibi görünüyor. Biz bu yasağın yasal dayanaktan yoksun olduğunu düşünüyoruz.”

Para Aklama

Medya kaynaklarına göre 365 bireysel  Nordea hesabı  yasal olmayan operasyonlar yönettiği iddia edilen paravan şirketlerden 150 milyon € üzerinde ödeme aldılar. Bu da 171 milyon $’a eşdeğer.

Gelecek haftalarda Fin otoritelerinin İsveç otoriteleriyle işbirliği yaparak Nordea Bank’a kapsamlı bir soruşturma başlatması bekleniyor.

 

243 milyar $ kara para akladığı gerekçesiyle ceza alan danimarkanın en büyük finansal kurumu Danske Bank daha önce müşterilerine Kara para aklanmasına bulaştığı nedeniyle Bitcoin’den uzak durmalarını söylemişti.

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave