Home Bitcoin Bitcoin Short Ne Demek? Düşerken Kazanmak İçin Bitcoin’ de Short Pozisyon Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız

Bitcoin Short Ne Demek? Düşerken Kazanmak İçin Bitcoin’ de Short Pozisyon Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız

Bitcoin Short Ne Demek?  Düşerken Kazanmak İçin Bitcoin’ de Short Pozisyon Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız

“sportsbet”
0

Bu yazımızda kısaca, Bitcoin short ne demek ve Bitcoin’de short pozisyon yatırımı yapmayı düşünüyorsanız ne yapmalısınızı anlatacağız.


Bitcoin Short Ne Demek

Short ya da kısa pozisyon, bir finansal enstrümanın fiyatının düşeceği beklentisi ile satışa çıkarmak demektir. Short ya da fiyattaki düşüşlerden faydalanabileceğiniz bir pozisyon yaratmak, bir varlıkta hızlı bir şekilde para kazanmak ya da kaybetmek için etkili bir yoldur. Long pozisyonun aksine, short pozisyonlar size sonsuz risk verebilir. Sermayenizi satın alma meblağı kadar riske atmak yerine, sermayenizi varlığın yükselebileceği maksimum seviyeye kadar riske atıyorsunuz: Sonsuz.

Short Pozisyon Mekaniği

Açıkçası Bitcoin teorik sonsuza kadar ulaşmayacaktır. Ancak fiyatı yükselmeye devam ettikçe hesabınızda sahip olduğunuz sermayenin short pozisyonu kapatmak için yetersiz olduğu düşüncesi daha büyük bir endişedir. Brokerajlar short pozisyonlar konusunda doğal olarak ürkekler. Çünkü onlara henüz ödeme yapmadınız, bu yüzden kayıplarınızı kapatıp kapatamayacağınız konusunda dikkatli olmaları gerekiyor. Bu nedenle, genellikle short pozisyon alanların teminat olarak kayda değer sermaye temin etmelerini sağlarlar.

Bitcoin’in volatilitesi, geleneksel şekilde short pozisyonda onu riskli bir varlık haline getirmektedir. Fiyatlardaki sık artışlar bir sıkışıklığı tetikleyebilir, bu da daha sonra Bitcoin’i geri almak için short pozisyon satıcılarını gerektirir ve fiyatı kendi kendini besleyen bir döngüde daha da yükseltir.

Aralık sonunda zirveye ulaştığında Bitcoin’i shortlamak bir şeydi, ama şimdi bu aşırı bir hareket gibi görünüyor. Hem Bitcoin ile hem de konjonktürle geçmiş modeller genel olarak balonların 3 veya 4 yıllık döngüden sonra sona erme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Bu, Bitcoin için düşük bir olasılık ve teknoloji ilerlemeye devam ediyor. En önemlisi, fiyatta daha fazla “esneklik” kalmaz ve 6 bin dolar ve 7 bin dolar seviyelerinde işlem görmesi ne kadar uzun olursa, piyasa tarafından bir bütün olarak “kabul edilen” değer haline gelir.

Short Pozisyon Yöntemleri

Geleneksel short pozisyon yöntemi, aldığınız Bitcoin’i satmayı, fiyatın düşmesini beklemeyi ve sonra geri almayı gerektirir. Bu yöntem, yukarıda bahsettiğimiz tüm nedenlerden dolayı risklidir ve bu ticareti benzer bir getiri ile yürütmek için daha zarif yollar vardır.

En ilginç üç yol; vadeli işlem piyasalarını, ikili opsiyonları veya tahmin pazarlarını kullanmaktır.

Vadeli işlem piyasaları, tüccarların gelecekte belirli bir fiyat ve tarihte Bitcoin almasını veya satmasını sağlar. Kullanıcı, varlıktaki pozisyonlarını yansıtan bir fiyata kilitlenir ve sonra bekler. CBOE, Bitcoin için bu tarz ürünler sunmaya başladı ve hızla artan başka seçenekler de var.

İkili opsiyonlar yukarıdakine benzerdir, ancak belirli bir fiyatla garantili bir ticaret kurmak yerine, belirli bir fiyattan işlem yapma yetkisini satın almak veya satmak mümkün hale gelir. Bu yöntem varlığın gittiği yön için “bahis” oynamaya benzer ve risk altındaki tek sermaye (satın aldığınızı varsayarsak), seçenekleri satın alarak harcadığınız tutardır.

Son olarak, basit ifadesiyle Bitcoin’in gelecekteki fiyatına kumar oynamanın bir yolu olan tahmin pazarları vardır. Bu, ekosistemin gelişmekte olan bir yönüdür, ancak geleneksel bir short pozisyondan daha az risklidir.

Kısacası, Bitcoin gibi volatil bir şeyde short pozisyon alacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Tasfiye sürecinde olan büyük perakendeciler gibi, ya da rekabet avantajı olan bir şirket gibi, daha güvenli bir şekilde short pozisyon alabileceğiniz birçok varlık var. Ancak, Bitcoin’i geleneksel şekilde short pozisyonda almak hafife alınacak bir şey değildir.

Bu yazımızda Bitcoin short ne demek, short pozisyonları yöntemleri ve mekaniğini anlatmaya çalıştık.

Bitcoin ile ilgili web sitemizde yer alan diğer haberler için lütfen tıklayınız.

Bitcoin ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0