Home Bitcoin Bitcoin short ne demek? Bitcoin’de short emir nasıl girilir?
koinmedya_brave

Bitcoin short ne demek? Bitcoin’de short emir nasıl girilir?

Bitcoin short ne demek? Bitcoin’de short emir nasıl girilir?
0
fairspin_banner

Bu yazımızda kısaca, Bitcoin short ne demek ve Bitcoin’de short emir yatırımı yapmayı düşünüyorsanız yapmanız gerekenleri ele alacağız.


Bitcoin short ne demek?

Bitcoin short ne demek soruna basitçe cevaplayalım. Short ya da kısa pozisyon, bir finansal enstrümanın fiyatının düşeceği beklentisi ile satışa çıkarmak demektir. Short ya da fiyattaki düşüşlerden faydalanabileceğiniz bir pozisyon yaratmak, bir varlıkta hızlı bir şekilde para kazanmak ya da kaybetmek için etkili bir yoldur. Long pozisyonun aksine, short pozisyonlar size sonsuz risk verebilir. Sermayenizi satın alma meblağı kadar riske atmak yerine, sermayenizi varlığın yükselebileceği maksimum seviyeye kadar riske atıyorsunuz: Yani Sonsuz.

Short emri anlamak için geleneksel alım satım mantığından çıkmak gerekiyor. Geleneksel mantıkla bir varlığı satmak için önce ona sahip olmanız gerekir. Ancak günümüzde finansal enstrüman enflasyonu yaşanıyor. Ekonomistler farklı işlem türleri icat ederek finansal araç yelpazesini iyice genişlettiler. Short işlem bir varlığa sahip olmadan satabilmek demektir. Yani açığa satış.

Bitcoin’de short emir nasıl girilir?

Açıkçası Bitcoin’deki değer kaybı teorik olarak sonsuza kadar ulaşmayacaktır. Ancak fiyatı yükselmeye devam ettikçe hesabınızda sahip olduğunuz sermayenin short pozisyonu kapatmak için yetersiz olduğu gerçeği ile yüzleşeceksiniz. Brokerlar short pozisyonlar konusunda doğal olarak ürkekler. Çünkü onlara henüz ödeme yapmadığını müddetçe kayıplarınızı kapatıp kapatamayacağınız konusunda dikkatli olmaları gerekir. Bu nedenle, genellikle short pozisyon alanların teminat olarak kayda değer sermaye temin etmeleri gerekir.

Bitcoin short emir girmek için öncelikle kaldıraçlı işlemlere izin veren bir platformda üyelik açmalısınız. En çok bilinen kaldıraçlı Bitcoin borsası BitMex. 2019 yılı ortalarında Binance de kaldıraçlı işlem opsiyonlarını hayata geçirdi. Bunlara ilaveten bir diğer önemli borsa olarak FTX‘i anabiliriz. Söz kripto para borsalarından açılmışken en önemli borsaları incelediğimiz aşağıdaki yazımız tavsiye ederiz.

bitcoin short emir

Risk ile kazanç yüzdesi beraber yükselir veya alçalır. Yani bir yatırım aracının riski yüksekse getiri oranı da yüksek olacaktır. Bu yüzden usta traderlar short işlemlerden (long işlemlere nazaran) daha çok kazanırlar.

Short açmak işlerin kötüye gideceğine inanmak manasına gelir. ABD merkezli 2008 ekonomik krizi öncesi olan da tam olarak buydu. Ekonominin kötüye gideceğine inanırsanız ne yaparsınız? Short işlem açarsınız. 2015 tarihli The Big Short filmi işte tam olarak bunu anlatmaktadır. Short emrin ne olduğunu tam olarak anlamak için bu harika filmi izlemenizi öneririz.

Bitcoin’in volatilitesi, geleneksel şekilde short pozisyonda onu riskli bir varlık haline getirmektedir. Fiyatlardaki sık artışlar bir sıkışıklığı tetikleyebilir, bu da daha sonra Bitcoin’i geri almak için short pozisyon satıcılarını gerektirir ve fiyatı kendi kendini besleyen bir döngüde daha da yükseltir.

Bitcoin short ne demek
Bitcoin short ne demek ve Bitcoin’de short emir nasıl girilir?

Aralık sonunda zirveye ulaştığında Bitcoin’i shortlamak iyi bir hamleydi. Ancak zamanlama her şeyden önemli. Bitcoin ile ilgili geçmiş modeller genel olarak balonların 3 veya 4 yıllık döngüden sonra sona erme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Gerçi bu durum Bitcoin için düşük bir olasılık ve teknoloji ilerlemeye devam ediyor. En önemlisi, fiyatta daha fazla “esneklik” kalmaz. Ne kadar uzun süre 6 bin dolar veya 7 bin dolar seviyelerinde işlem görürse, piyasa tarafından bir bütün olarak “kabul edilen” değer haline gelir.

Short Pozisyon Yöntemleri

Geleneksel short pozisyon yöntemi, yani Bitcoin’i shortlamak, aldığınız Bitcoin’i satmayı, fiyatın düşmesini beklemeyi ve sonra geri almayı gerektirir. Bu yöntem, yukarıda bahsettiğimiz tüm nedenlerden dolayı risklidir ve bu ticareti benzer bir getiri ile yürütmek için daha zarif yollar vardır.

En ilginç 3 yol; vadeli işlem piyasalarını, ikili opsiyonları veya tahmin pazarlarını kullanmaktır:

Vadeli işlem piyasaları, tüccarların gelecekteki belirli bir fiyat üzerinden Bitcoin almasını veya satmasını sağlar. Kullanıcı, varlıktaki pozisyonlarını yansıtan bir fiyata kilitlenir ve sonra bekler. CBOE‘den sonra Bakkt da Bitcoin için bu tarz ürünler sunmaya başladı ve hızla artan başka seçenekler de var.

İkili opsiyonlar yukarıdakine benzerdir, ancak belirli bir fiyatla garantili bir ticaret kurmak yerine, belirli bir fiyattan işlem yapma yetkisini satın almak veya satmak mümkün hale gelir. Bu yöntem varlığın gittiği yön için “bahis” oynamaya benzer ve risk altındaki tek sermaye (satın aldığınızı varsayarsak), seçenekleri satın alarak harcadığınız tutardır. Bitcoin short ne demek diye sorulduğunda cevap genelde bu seçenektir.

Son olarak, basit ifadesiyle Bitcoin’in gelecekteki fiyatına kumar oynamanın bir yolu olan tahmin pazarları vardır. Bu, ekosistemin gelişmekte olan bir yönüdür, ancak geleneksel bir short pozisyondan daha az risklidir.

Kısacası, Bitcoin gibi volatil bir şeyde short pozisyon alacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Tasfiye sürecinde olan büyük perakendeciler gibi, ya da rekabet avantajı olan bir şirket gibi, daha güvenli bir şekilde short pozisyon alabileceğiniz birçok varlık var. Ancak, Bitcoin’i geleneksel şekilde short pozisyonda almak hafife alınacak bir şey değildir.

Bu yazımızda Bitcoin short ne demek, short pozisyonları yöntemleri ve mekaniğini anlatmaya çalıştık.

28 Aralık 2019 tarihi itibariyle Bitcoin verileri şu şekildedir:

HIZLI İSTATİSTİKLER
Bitcoin Fiyat$7.357,43
Piyasa Değeri$133.270.652.469
Piyasa Değeri Hakimiyeti%68,66
Ticaret Hacmi$21.577.022.772
Hacim / Piyasa Değeri0.1733
24s Düşük / 24s Yüksek$7.260,21 / $7.381,09
7d Düşük / 7d Yüksek$7.167,74 / $7.747,04
Piyasa Değeri Sıralaması#1
Tüm Zamanların En Yükseği$19.665,39 -62%
Dec 16, 2017 (yaklaşık 2 yıl)
Tüm Zamanların En Düşüğü$67,81 10.000%
Jul 06, 2013 (6 yıldan fazla)

Bitcoin ile ilgili web sitemizde yer alan diğer haberler için lütfen tıklayınız.

Bitcoin ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

koinmedya_brave
0
0
0
X