KoinMedya
Home Kriptopara Haber Facebook Blockchain Geliştirmek İçin Aslardan Oluşan Bir Kadro Kurdu

Facebook Blockchain Geliştirmek İçin Aslardan Oluşan Bir Kadro Kurdu

0
Facebook blockchain projesi geliştirecek haberleri bir süre önce gündeme gelmişti. Bu haberler şimdi yavaş yavaş netlik kazanmaya başlıyor. Sosyal medya devi bu konuda ne kadar ciddi olduğunu göstermeye başladı.

Facebook blockchain ilgileniyor diye ne zaman haber çıksa gündemde ciddi bir etki yaratıyor. Hatırlarsanız yakın zamanda sosyal medya devinin dünyanın en prestijli kripto para borsalarından olan Coinbase’i satın almak istediği iddia edilmişti. Bu dedikodu sadece kripto para sektöründe değil genel medyanın öncülerinden The Economist’te de gündeme getirilmiş ve dedikodunun ne kadar ciddi olduğu ortaya çıkmıştı.

Facebook Blockchain Girişimi

Facebook son olarak kıdemli mühendislerinden Evan Chang’ı Blockchain çalışma grubunun başına getirdi. Chang uzun bir süredir Messenger projesinin başındaki David Marcus ile birlikte çalışıyordu. Bu haberle Facebook blockchain grubunun sosyal medya devi için ne derece önemli olduğu ortaya çıkmış oldu.

Bir baş mühendis olan Chang daha önce programlama dilleri ve İşletimden sorumlu olarak daha önce 10 yıl boyunca Apple’da çalışmıştı. Apple’da çalıştığı sırada Chang ekibin diğer üyeleri olan Vikram Adve ve Chris  Lattner ile birlikte yaptıkları LLVM Seti çalışmasıyla 2012 yılı Bilgisayar Bilimleri Birliği ödülü kazanmıştı.

TechCrunch’un adını vermek istemeyen kaynaklardan edindiği bilgiye göre bu görevlendirme Facebook’un blockchain projesine verdiği önemin açık bir göstergesi. Bu seviyede bir atama bir araştırma projesi için olamaz. Çünkü Chang’ın yetenek ve tecrübesi projenin önemini gösteriyor. Chang sistemlerin düşük seviye bağlantı ile çalışma teknikleri, performans sorunları, ölçeklenebilirlik ve blockchain tecrübesi ile sosyal medya devinin mühendisleri arasında öne çıkan biri. Ayrıca böyle bir projenin Facebook seviyesinde bir platforma entegrasyonu ve sorunsuz işleyişi için üst seviyede bir geliştirmeye ve bunu geliştirecek üst seviyede mühendislere ihtiyaç duyması herkesin tahmin edebileceği bir gereklilik.

Chang’ın atanmasının Blockchain ekibinin genişletileceğine dair açıklamadan hemen sonra gelmesi dikkate değer. Çünkü yakın zamanda yine Messenger projesinden David Marcus da Blockchain ekibine katılmıştı. Ekibe daha önce katılanlardan biri de Instagram başkan yardımcısı Kevin Weil olmuştu. Ekip tam anlamıyla bir as kadro haline geldi. Ki bu da Facebook’un blockchain konusunda ne derece ciddi olduğunun açık bir göstergesi.


 

Coinajans