KoinMedya
Home İnceleme Cardano (ADA) Ethereum (ETH)’u Geride mi Bırakacak?

Cardano (ADA) Ethereum (ETH)’u Geride mi Bırakacak?

Cardano (ADA) Ethereum (ETH)’u Geride mi Bırakacak?
“bayebit”


0
 Cardano (ADA) Ethereum (ETH) ile büyük bir yarış içinde. İki kripto para da piyasada kendilerini kanıtlarken hangisinin öne çıkacağını yaptıkları çalışmalar ve kullanıcılarına kazandırdıkları ödüller belirleyecek.

Cardano (ADA) Ethereum (ETH) Rekabeti

Cardano (ADA) Ethereum (ETH) gibi gelecek vaad eden bir platform ile yarışan üçüncü nesil bir blockchain projesi. Kendisine ait token ADA 2017’de yatırım yapılabilir hale geldi. Proje üç ayaktan oluşuyor: IOHK (teknik gelişme), Cardano Vakfı (standardizasyon ve promosyon) ve Emurgo ( iş geliştirme). Cardano platformu aynı Ethereum gibi, yeni blockchain’ler, akıllı sözleşmeler ve dApps (merkezi olmayan uygulamalar) gerçekleştiriyor.

Cardano (ADA) Ethereum (ETH) ve Katmanlı Teknoloji

Ethereum ağı bir tabaka kullanırken, Cardano iki farklı tabaka kullanacak, birisi Cardano yerleşim tabakası (CSL) ve diğeri Cardano kontrol tabakası (CCL). Yerleşim tabakasında ADA token ekonomisi ele alınacak ve kontrol tabakasında akıllı sözleşmeler ve dijital kimlik sözleşmeleri ele alınacak.  Cardano (ADA) Ethereum (ETH) yapısal farklılıklar gösteriyor.

Ouroboros POS Protokolü

Cardano platformu Ouroboros POS protokolünü kullanmayı düşünüyor. Takımın düşüncesine göre Ouroboros çığır açan bir başarı çünkü matematiksel  olarak güvenliği ispatlanmış ilk POS protokolü. Bloğun onayını sağlayacak olan nod adresi, tuttuğu coinlerin miktarı göz önüne alınarak, ağ tarafından rastgele seçilecek.

Bir adres ne kadar fazla token tutarsa, blok onayı için seçilme ihtimali daha fazla olacak ve sonuç olarak ödülü alma ihtimali de daha fazla olacak. Tüm nodu çalıştırmayan token sahiplerine, tokenlerini “ bir nod”un blok onaylama ihtimalini desteklemek için, kullanma seçeneği verilecek.  Cardano (ADA) Ethereum (ETH) den farkını bu alanda da gösteriyor.

Hazine Sistemi

Hazine, orijinal gelişim grubu gittikten çok sonra bile Cardano ağına kendi gelişimini desteklemesine imkan verecek çok akıllı bir çözüm. Hazine blok ödülünün % 25 ini tutmayı ve toplanan varlıkları gelecek gelişim takımları için kullanmayı planlıyor. Token sahipleri hangi değişime fon sağlayacakları konusunda oylama yapacaklar.

Cardano (ADA) Ethereum (ETH) Açık Zincirleme Yönetim Sistemi

Cardano platformuyla ilgili kararların bir çoğu token sahipleri tarafından alınacak. Token sahiplerinin, önerilen yükseltmeler ve modifikasyonlar için oy kullanabileceği bir kütüphane olacak. Çoğunluk belli bir öneriye oy verirse ve yeterli sayıya ulaşırsa, gelişim takımı bunu protokole uygulamaya başlayacak.

Ethereum bunu tam tersi çünkü onda , kararların gelişim takımının kendisi tarafından alındığı kapalı zincirleme yönetim sistemi var. Bu sistem Ethereum uygulanan değişiklikleri kabul ettiği sürece mükemmel işler  ancak  değişiklerin grup tarafından onaylanmadığı durumlarda, zincir fork olarak sonuçlanabilen  gerginlikler oluşur Ethereum Classic/ Ethereum fork buna bir örnek.

Geçenlerde IOHK takımı Google’ın Londra ofisini ziyaret etti, ve konuşmada öne çıkan ana konulardan bir tanesi Ethereum’un blockchain platform sektöründe katı bir görünün verdiği konusuydu.

IOHK CEO’su Charles Hoskinson Ethereum’un önemli ölçüde ilk hamle avantajına sahip olduğunu söylemek için çok erken olduğunu ifade etti. Bu sektörde yarışın çok çetin olduğunu da ekleyen CEO, Ethereumu geçecek projelerin birisinin de Cardano olabileceğini ekledi.

 

Coinajans