Home Kriptopara Haber Makroekonomist Peter Tchir: Bitcoin Fiyat Tahminlerinin Bir Temeli Yok

Makroekonomist Peter Tchir: Bitcoin Fiyat Tahminlerinin Bir Temeli Yok

Makroekonomist Peter Tchir: Bitcoin Fiyat Tahminlerinin Bir Temeli Yok


0
Bitcoin fiyat tahminleri kripto para sektörünün her zaman en önemli haberlerinde biri olmuştur. Gün geçmez ki kendini kripto para uzmanı ilan eden birileri Bitcoin fiyat tahmininde bulunmasın. Sektör, Bitcoin fiyatı tahmini ile ilgili sıfırdan 1.000.000 Dolara kadar farklı fiyat tahminleri ile dolu. Aslında bu tahminlerin hemen hemen hepsi bir analitik altyapıdan yoksun birer ham düşünceden ibaret.

Bitcoin Fiyat Tahminleri Temelden Yoksun

Makroekonomist Peter Tchir’e göre Bitcoin fiyat tahminlerinin çoğunun bir analitik temeli yok. Forbes’da yazdığı yazıda ekonomist Tchir bu tahminlerin BTC etrafından dönen hype’dan başka bir şey olmadığını açıkladı. Kendisine göre bu tahminlerin gerekçesi sorulduğunda tahminleri yapanların aslında bir temeli olmadığı anlaşılacaktır.

2017 yılında Bitcoin’in inanılmaz yükselişi sonrasında bu yükselişin kısa orta ve uzun vadede gidebileceği nokta herkesin merak konusu oldu. Dolayısı ile yapılan tahminler haberlerin en baş köşesinde yer aldı.

Bu haberler kendilerini okuttuğu için yayıncıların işine geldiği gibi adlarını markalaştırmak isteyen sözüm ona kendini uzman ilan edenlerin de adlarının markalaşmasını sağladı. Bunların en başında John McAfee ve Tom Lee geliyordu. Bunların birincisi tamamen hype üzerine çalışan bilimsellikten uzak bir figür olmasına karşın Tom Lee sektöre yönelik analizler yapan bir şirketin kurucusu olarak analitik çalışmalara dayalı tahminler yapmaya çalıştı.

Özellikle Tchir’in dikkat çektiği bu tahminlerin yoğun bir şekilde yapılması sonucu insanlarda oluşturulan ham beklentiler. Bu beklentilerle amatörlerin yanlış pozisyon alması ve akıllı para sahiplerinin paralarına daha çok para katması sonucu çok yaşanan bir durum oldu. Tchir aslında bu tip tahminleri yapanların analitik bir açıklama getirmemesi durumunda bunların dikkate alınmaması hatta hype yaratıcısı olarak lanse edilmeleri gerektiğini söylüyor.

Kripto Para Uzmanlarının Çoğu Hype’dan Besleniyor

Tchir’e göre bu sözümona uzmanlara her tahmin yaptıklarında oluşacak hypedan faydalanacak pozisyonlar alıyorlar. Örneğin son olarak Bitmex CEO’su Hayes’in Bitcoin için öngörüsü olan 50.000 Dolar tahmini sonrası bu tahmininin kendisine kazanç getireceği bir pozisyon aldığını düşünüyor.

bitcoin fiyat tahminleri
bitcoin fiyat tahminleri

Bitcoin ile ilgili bir hep iyimser olanlar var bir de hep kötümser olanlar. Sektör bunların analitik altyapıdan uzak tahminleri arasında sürüklenip duruyor. Bazısı yılın sonunda Bitconi yeniden zirve yapacak derken bazıları Bitcoin’e ömür biçmekle meşgul.

Her ne kadar bu tahminler sektörde büyük bir hareketlenme yapmıyor görünse de bunlardan etkilenen özellikle amatör yatırımcılar bir şekilde bu hype etkisine kapılıyorlar. Ya pozitif etkiye kapılıp yükselmiş bir fiyattan alım yapıyorlar. Ya da negatif Bitcoin fiyat tahminlerine aldanıp korkudan ucuzdan satıyorlar. Her durumda kaybeden amatörler oluyor.

Medya Ucuz Tıklama Peşinde

BTC fiyat tahminleri her zaman büyük bir merak oluşturmuştur. Bu nedenle bu temelsiz öngörüler medya için de ucuz ve etkili bir haber niteliği taşıyor. Malesef insanların bu türlü temelsiz de olsa spekülatif haberlere ilgisi medya tarafından da değerlendiriliyor. Çünkü insanlar bilgi dolu anlamlı paylaşım ve içeriklere çok az ilgi duyuyorlar. Özellikle tahmin haberleri bir araştırma ve inceleme de gerektirmeyen hazırlaması kolay haberler olması nedeniyle medya için ucuz ve etkili haber kategorisine giriyor. Tchir bu konuda şöyle diyor;

”Tahvil pazarında bir çok kural ve bu kurallara dair açıklamalar var. Bu açıklamaların neleri içerebileceği yada neleri içeremeyeceği dahi belirlenmiş durumda. Peki ya kripto para sektöründe durum ne. Sizce daha düzenli olmalı değil mi?”

Bir fiyat tahmininin tahmini yapan kişinin uzmanlığı ve geçmiş başarı kaydı ile birlikte gelmesi gerek. Bitcoin ile negatif olanlar tahminlerini Bitcoin zaten düştüğü zaman yapıyorlar. Pazarın sadece işlemler konusunda değil haberler ve yorumlar konusundada toparlanması ve düzenlenmesi gerek. Bu şekilde yatırımcının etkilenmesi kesinlikle kabul edilemez.

Ucuz Bitcoin fiyat tahminleri, ucuz haberler, ucuz tıklamalar, ucuz kazançlar ama küçük insanların küçük yatırımlarından değerli kayıpları pahasına.


 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya