Home Altcoin Altcoin Haber Kuantum Bilgisayarlar Bitcoin İçin Tehdit Mi?

Kuantum Bilgisayarlar Bitcoin İçin Tehdit Mi?

Kuantum Bilgisayarlar Bitcoin İçin Tehdit Mi?


0
Kuantum bilgisayarlar bitcoin için, dolayısıyla da blockchain teknolojisi üzerindeki olası etkileri gündem olmaya başladı. Güvenilirliği ile insanlara pazarlanan popüler kripto bitcoin ve üzerine inşa edildiği blockchain teknolojisi zorlu bir sınavdan geçiyor.


Kuantum bilgisayarlar, bitcoin altyapısını oluşturan blockchain’deki dağıtılmış defterlerin temelini oluşturan şifrelemeleri kırabilir mi? QRL Vakfı, bu konuda göz ardı edilmemesi gereken olası çözümler üzerinde çalışıyor.

Kuantum Tehditi

Herkes pek farkında olmadığı şey ise, blockchain ve kuantum teknolojileri birbiriyle örtüşmez. Her bir blockchain matematik ve şifreleme ile desteklenmektedir. Çoğu insan için, işin şifreleme kısmı kırılamaz gibi görünüyor, ama gerçek pek öyle değil. Evet, standart şefreleme fonksiyonları, normal bilgisayarlar tarafından kolayca çözülemez, ancak kuantum bilgisayarlar tamamen farklı bir boyuttadır.

Kuantum bilgisayarlar günümüzde halen aktif ve her geçen gün gelişmektedir. Ayrıca, standart kriptografiyi kırmak için her zaman bu kuantum bilgisayarlara ihtiyaç olmayabilir de. Ancak, kaçınılmaz olan şey; er ya da geç bu yönde gelişmeler başlayacak gibi görünüyor.

Bu haliyle, mevcut blockchain’leri bu büyük tehditten korumak önemli bir hale geliyor. Henüz araştırmaları çok erken aşamalarda olsa da “Kuantum Blockchain” bu konuda en iyi ve tek yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

QRL Vakfı’nın Bir Planı Var

Alınan bilgilere göre, QRL Vakfı kuantum teknolojisine karşı bir çözüm bulmuş olabilir; “Kuantum Dayanıklı Defter”. Bu hem kuantum bilgisayarlarının mem de geleneksel bilgisayarların saldırılarına karşı dayanıklı. Bu ekosistem, iyi bilinen bir siber güvenlik şirketi olan Red4Sec tarafından kapsamlı bir şekilde testlerden geçirildi. Adam Koltun’nun, bu projeyle ilgili yorumları ilginç;

“Üstünde çalıştığımız şey, kuantum bilgisayarlara karşı dirençli bir blok zinciri. Bugün bilinen blockchain’lerden daha güvenli ve gelecek vadediyor. Bir kişi veya kuruluş bu blockchain’in üzerine ikinci katman inşa edip, bir uygulama oluşturmak isterse, QRL’nin güvenilir katı güvenliği ve uyumlu açık kaynakkodu yapısı, bizi cazip bir platform haline getirecektir.”

Kaputun altında, QRL Genişletilmiş Merkle imzası taşıyan bir yapı mimarisi kullanılmış. Bu, kuantum hesaplama saldırılarının birçoğunun, şifreleme yapısını bozmasını engelleyecektir. Ayrıca, bu yeni defter, ileride akıllı sözleşme işlevini de destekleyecek.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya