KoinMedya
Home Eğitim Kripto Paralar ve İslam- Kripto Paralar Şeriata Uygun Mu?

Kripto Paralar ve İslam- Kripto Paralar Şeriata Uygun Mu?

Kripto Paralar ve İslam- Kripto Paralar Şeriata Uygun Mu?
“bayebit”


0

İslam dünyasında, kripto paralar ve İslam Hukuku uyumlu değildir. Aslında, dini uygulama söz konusu olduğunda, çoğu kripto-para birimi ile ilgili faaliyetler, tartışmalı konulardan birkaçıdır. Ancak, işler yavaşça olumlu bir şekilde değişiyor gibi görünüyor. Son zamanlarda islam hukuku ile uyumlu, altın destekli kripto para projeleri ortaya çıkmaya başladı.

Kripto Paralar ve İslam Hukuku 

İslam inancı konusunda iyi bilgisi olmayan insanlar için Şeriat kavramını anlamak önemlidir. Şeriat İslam hukuku demektir. Daha spesifik olarak, ekonomik faaliyetler, soyut ve spekülasyona dayalı olmamalıdır. Bunun yerine, ekonomik değer sadece gerçek ve fiziki varlıklara atfedilebilir. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin, bu kategoriye girmedikleri açıktır. Çünkü bunlar, ilk ve en öncelikli olarak soyut ve spekülatiftir.

Bu dini engel nedeniyle, Şüpheli Bitcoin ve diğer kriptoların hiç birisi hiç şüphesiz Şeriat yasalarına uygun değildir. Kripto paralarla ilgili çoğu İslam ülkesinde bu para biçiminin ticareti resmi olarak yasak olmasa da, yine de uzun vadede adil bir kaç sorun oluşturabilirler. Daha geçtiğimiz günlerde iki imam, Bitcoin ve birkaç kripto para birimini satın aldıklarından dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından mesleklerinden ihraç edildi.

Beklendiği gibi, İslam dünyasındaki ilgili kurumlar ve hükümetler, kripto para birimleri ve bunların spekülatif yönleri hakkında güçlü uyarılar yayınladılar. Bu uyarılar sıradan değil, başka ülkelerde de gördüğümüz gibiydi. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin spekülatif doğası, her zaman hükümetlerin ve dini liderlerin gözünde bir sorun olmaya devam edecektir, ancak bu, insanların kripto para birimlerine yatırım yapmasını engellemez.

seriat uyumlu projeler
seriat uyumlu projeler

İlginç bir şekilde, yeni bir islam hukuku uyumlu kripto para biriminin İslam ülkelerine doğru yol aldığını gördük. Dubai’de, OneGram gibi şirketler, fiziksel varlıklar tarafından desteklenen yeni dijital para birimleri ortaya çıkardılar. Ulusal para birimini tercih etmek yerine OneGram, tokenlarının değerini altın ile ilişkilendirmektedir. Her bir kripto-para bir fiziki varlık tarafından desteklendiğinden, Şeriat uyumludur.

Bu özel girişimin başarılı olup olmayacağı görülecektir. Altın veya diğer fiziksel varlıklarla desteklenen birkaç kripto para birimi daha var. Yine de, İslam ülkelerinde yaşayan insanların kendi bölgelerinde bulunan şirketlere yatırım yapmayı tercih etmesi normaldir. Altının fiyatı da bir miktar oynaklığa maruz kaldığı için, şeriat ile tamamen uyumlu olup olmadığı tartışılabilir.

Ezcümle,

Şeriat uyumunun, kripto para birimleri ve diğer para türleri söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken önemli bir nokta olduğu açıktır. Kripto para biriminde yer alan yabancı şirketler Şeriat sertifikası almalarına rağmen, uyumlu hale gelmeleri oldukça zor olabilir. Tüm bunlar, her zaman akılda tutulması gereken kendi kurallarına sahip olmasına rağmen, kriptopara söz konusu olduğunda İslam dünyasının göz ardı edilmemesi gerektiğini göstermektedir.

Kripto paralar ve islam hukuku arasında siz ne düşünüyorsunuz? Bu konuda fikirlerinizi bizimle paylaşın.

tags:

Yorum yapın

Coinajans