Home ALTCOİN ALTCOİN HABER ICO’larda Halen Risk Almaya Değer Mi?

ICO’larda Halen Risk Almaya Değer Mi?

0

Son yapılan araştırmalara göre ICO’ların %81’i dolandırıcılık. Bu durum bir çok insanı risk almaya değer mi sorusunu sormaya itiyor?

Dolandırıcıları Tahrik Eden Bir Yapı

Blockchain projeleri için çok önemli oldukları düşünülse de, aslında ne olduğu tam belli olmayan birilerine ICO’lar ile milyonlarca dolar gibi çok büyük bir fon toplama imkanı sunuyor. Kim oldukları, ne oldukları, ne yapabilecekleri tam belli olmayan birilerinin değer ve faydasına dair bir delili olmayan fikirlere yatırım talep ediliyor. Hem de çoğunlukla ortada ne bir çalışan bir proje ne de gerçek bir ekip yada yapılanma olmadan. Çoğunun bir basit şahıs şirketi olarak bile her hangi bir yerde kaydı yok. Ama ortaya atılan bir fikir ile toplanan milyonlar. Olan şey çoğunlukla sadece bir websitesi.

Ortaya koyulan iş ile toplanan para ve bunun sorumlululuğu arasında muazzam bir uçurum var. Her hangi bir kurumsal yatırımcıdan bırakın milyonu, bir kaç yüz bin doları bile almayı randevu alamayacak kişiler projeleri için hayal peşinde koşan binlerce insanın alın terine dayanan bir kaç yüz dolarlarla milyonları topluyor. Bu kadar gevşek bir yapıda hayatında bir kaç bin doları bile olmamış bu insanların milyonları bu projelerde harcayacaklarına inanmak saflık olur. En iyi ihtimalle evini arabasını alacak kendine uzun bir süre yetecek kadar bir parayı kenara ayırmaları şaşırtıcı olmaz. Ki çıkan haberler bunu doğruluyor. Peki ya hayatı dolandırıcılıkla geçmiş bu konuda uzmanlaşmış kişiler. Ponzi oyuncuları, network çekirgeleri, piramit kurucular…Onların bu fırsatı görmemesi düşünülemez.

Kaçınılmaz Sonuç

İstatistikler gösteriyor ki ICO’ların %81’i zaten dolandırıcılık. Statis Grup yaptığı araştırmada şu sonucu çıkardı, ICO’ların sadece bir kaç tanesi yasal. Yani çoğu yasalara tabi değil. Bu nedenle ortaya çıkan bir durumda hakkınızı arayabilmeniz için bir yasaya tabi olmuyorlar. Acaba neden? Dolandırıcı ICO’lar genelde her hangi bir sözünü tutmayan, çalışan kodu olmayan yada bağlı bir ekibi olmayan projeler olarak kendini gösterir.

Dolandırıcılıklar kadar, başarılı bir şekilde fon toplayan fakat tokenları borsalarda listelenmeyen bir çok proje de var. Bu tip projeler genelde ilk yatırımlarından kazanç elde etmek isteyen yatırımcıları ile sürtüşme yaşarlar.

Borsalardan Listelenme Oranı Düşük

ICO’lar %81’i dolandırıcılık olduğu gibi daha kötüsü. ICO’ların sadece %8’i anlamlı ve adı ile projeye değer katan bir borsada listelenebiliyor. Bu gerçekten dikkat çekici bir rakam.

Daha kötüsü var. Borsalarda listelenen ve sıkı durun 50-100 Milyon dolar arasında fon toplayan projelerin dahi %55’i çalışan bir ürün ortaya çıkarmakta zorlanıyor. Fikir var, proje var, ekip var ve dahası böyle bir projeyi hayata geçirebilecek miktardan çok daha fazla para var ama sonuç yok. Acaba neden? Kolay ve karşılıksız para. Üzerinde normal bir start-up’ta yatırımcılarının yaptığı şekilde bir kontrol mekanizması olmayan bir proje. Yani proje sahiplerinin neredeyse keyfine kalmış üstünde hiç bir kırbaç olmayan bir ekip.

Bugün pazar hacmi milyar doların üzerine çıkmış projelerde dahi değerlenen şey çoğunlukla fikir ve proje. Ortaya çıkan çalışan kullanılan ve değer katan bir ürün değil. Ürünler genelde ya üzerinde çalışılıyor yada milyar dolar etmekten çok uzak. Tam dotcom krizi gibi. Projelerin ortaya koydukları değer değil, gelecekte ortaya koyabilecekleri değerleniyor ve ortaya çıkan şey bir balondan başka bir şey değil. Tıpkı dotcom balonu misali. İnternet ve potansiyel hayal değildi. Bunu biz bugün yaşıyoruz. Fakat 1999 yılında ortaya çıkan değerlere karşılık verecek ürün ve bu ürünlerin kullanımının ortaya çıkaracağı değerden çok uzaktı. Sonuç malum. Kripto paralar da gerçek. Kripto paralar ICO’lar ile teknolojinin gelişmesini sağlıyor. Ama yapı çok kontrolsüz ve çarpık. Kriz ve çöküşlere gebe. Fakat blockchain ve kripto paraların bu çöküşle birlikte doğru yapıyı oluşturarak yola devam etmesi kaçınılmaz bir gelecek.

ICO’lar Dönüşüm İçin Önemli

ICO’lar fikri olan fakat sermayeye erişemeyen kurumsal yapıların katı çarklarında ezilen girişimciler için çok değerli. Dünya bugüne kadar fikirler ve projeler sermayeye erişemediği için katedebileceği gelişmenin çok küçük kısmını başarabildi. ICO bu konuda çok önemli yeterki sermaye doğru kişiler tarafından toplansın, proje hayata geçirilsin, doğru bir kontrol mekanizması ile incelensin takip edilsin ve yönlendirilsin. Önemli olan iki şey birincisi dolandırıcı kafaları bundan uzak tutacak filtre mekanizmaları ikincisi ICO sonrası projenin ve ekibin doğru bir kontrol ve yönlendirme mekanizmasına tabi olması.

18total visits,2visits today

Paylaştıkça Çoğalır...
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
tags:
Mikail Gökmen Teknoloji tutkunu bir girişimci. Meraklı bir araştırmacı. Öğrenmeyi ve öğrendiklerini başkalarına faydalı olacak şekilde paylaşmayı seviyor. Blockchain teknolojisinin dünyayı internet gibi derinden değiştireceğine inanıyor. Kripto paraların ekonomik devrimine giden heyecanlı seyahatın bir yolcusu.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.