Anasayfa İnceleme Coin Yeni başlayanlar için Ethereum nedir?
koinmedya_brave

Yeni başlayanlar için Ethereum nedir?

Yeni başlayanlar için Ethereum nedir?
0

Yeni başlayanlar için Ethereum nedir? Kripto para piyasalarının en büyük ikinci kripto parası Ethereum, Bitcoin’e kıyasla önemli özellikler barındırıyor. Ethereum’un ekosistemi ETH fiyatlarını daha iyi seviyeye taşıyabilir. 


Yeni başlayanlar için Ethereum

Ether nedir sorusuna cevap arıyorsanız doğru adrese geldiniz. Teknik derinliklere girmeden Ethereum nedir ve ne işe yarayıp nerede kullanılacağını bilmek istiyorsanız bu kılavuz sizin için idealdir.

Önemli Not: Bu kılavuz, blok zincir teknolojisinin temelini bildiğinizi varsaymaktadır. Blok zincirine aşina değilseniz, yeni başlayanlar için lütfen önce ilgili sayfayı okuyun, daha sonra bu sayfaya geri gelin. Çünkü blok zincirin ne olduğunu bilmeden Ether nedir anlamanız zor olabilir.

 • 1 Ether nedir?
 • 2 Yeni başlayanlar için Ethereum nedir?
 • 3 Akıllı sözleşme nedir?
 • 4 Ethereum Sanal Makinesi
 • 5 Ether nedir ve ne için kullanılabilir?
 • 6 Ethereum Merkezi Olmayan Platform’un yararları nelerdir?
 • 7 Merkezi olmayan uygulamaların dezavantajı nedir?
 • 8 Bir uygulama geliştirmek istiyorum. Ethereum’a nasıl erişebilirim?
 • 9 Blokchain/Ethereum Dersleri: Boşluğu doldurma
 • 10 Şu anda Ethereum’da hangi uygulamalar geliştiriliyor?
 • 11 Her şeyi tehdit eden DAO hack’i
 • 12 Ufukta bir Ethereum çatalı
 • 13 Netice – Ethereum bölündü
 • 14 Ethereum için hayal edilemeyecek olasılıkların geleceği
 • 15 Büyük şirketler iş süreçlerini kendi özel blok zincirlerinde yürütecek.

Yeni başlayanlar için Ethereum nedir?

Bitcoin ve ilk nesil merkezi olmayan uygulamaların ötesi..

Bitcoin ile yaygın olarak ilişkili olmasına rağmen, blok zincir teknolojisi, dijital para birimlerinin ötesine geçen bir çok başka uygulamaya sahiptir. Aslında, Bitcoin, bugün blok zincir teknolojisini kullanan yüzlerce uygulamadan sadece biridir.

Blockchain (blok zincir) Bitcoin için neyse, internet de e-mail için odur. Blockchain büyük bir elektronik sistemdir, ve bunun üzerine uygulamalar oluşturabilirsiniz. Para birimi bunlardan sadece biridir.” -Sally Davies, FT Teknoloji Muhabiri

Nispeten yakın zamana kadar, blok zincir uygulamaları oluşturmak, kodlama, kriptografi, matematik gibi önemli alanlarda çok sağlam bir arka plan gerektirirdi. Ama zaman değişti. Elektronik oydan ve dijital olarak kaydedilen emlak varlıklarından, mevzuata uygunluk ve ticarete kadar önceden hayal bile edilemeyen uygulamalar, şimdiye dek olduğundan daha hızlı bir şekilde geliştirilmekte ve hayata geçirilmektedir. Ethereum, merkezi olmayan uygulamaları oluşturmak için geliştiricilere araçlar sağlayarak, tüm bunları mümkün kılmaktadır.

Yeni başlayanlar için Ethereum nedir?

En basitinden, Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları inşa etmesine ve bunları uygulamasına olanak tanıyan blok zincir teknolojisine dayanan açık bir yazılım platformudur.

Ethereum nedir

Ethereum Bitcoin’e benziyor mu? Kısmen, ama tam olarak değil.

Bitcoin gibi, Ethereum da dağıtık kamu blok zincir ağıdır. İkisi arasında bazı önemli teknik farklılıklar olmasına rağmen, not edilmelidir ki en önemli ayrım, Bitcoin ve Ethereum’un amaç ve kabiliyet açısından önemli derecede farklılık göstermesidir. Bitcoin, internet üzerinden Bitcoin ödemelerine olanak tanıyan, eşten-eşe (p2p) bir elektronik nakit sistemine sahip, belirli bir blok zincir teknolojisi uygulaması sunmaktadır. Bitcoin blok zinciri dijital para sahipliğini izlemek için kullanılırken (bitcoinler), Ethereum blok zinciri merkezi olmayan herhangi bir uygulamanın programlama kodunu çalıştırmaya odaklanır.

Ethereum blok zincirinde, bitcoin madenciliği yapmak yerine, madenciler ağa yakıt veren bir çeşit kripto para olan Ether kazanmaya çalışırlar. Ticarete elverişli kripto para biriminin ötesinde, Ether, uygulama geliştiricileri tarafından Ethereum ağı üzerindeki işlem ücretleri ve hizmetler için ödeme yapmak için de kullanılır.

Bitcoin her şeyden önce bir para birimidir; bu, bir blok zincirin belirli bir uygulamasıdır. Ancak, tek uygulama olmaktan çok uzaktır. Benzer bir durumu örnek vermek gerekirse; e-mail, internetin özel bir parçasıdır ve şüphesiz interneti yaygınlaştırmaya çok yardım etmiştir, ancak interneti yaygınlaştıran tek şey e-mail değildir.” – Ethereum Kurucu Ortağı Dr. Gavin Wood

Akıllı sözleşme nedir?

Ethereum nedir sorusundan sonra sırada akıllı sözleşmeler var. Akıllı sözleşme (smart contract), para, içerik, mülkiyet, hisse veya değerli şeylerin alışverişini kolaylaştıracak bir bilgisayar kodunu tanımlamak için kullanılan bir deyimdir. Bir blok zincir sisteminde çalışırken akıllı bir sözleşme, kendine özgü koşullar sağlandığında otomatik olarak çalışan bir bilgisayar programı gibi olmaktadır. Akıllı sözleşmeler blok zincirde çalıştırıldığından, sansür, kesinti, dolandırıcılık veya üçüncü taraf müdahalesi olmaksızın programlanmış şekilde çalıştırılırlar.

Tüm blok zincirlerin kod işleme yeteneği olsa da, çoğu ciddi ölçüde sınırlıdır. Ethereum farklıdır. Ethereum, sınırlı sayıda sınırlı operasyon vermektense, geliştiricilerin istedikleri işlemleri yapmalarına izin verir. Bu, geliştiricilerin daha önce gördüklerimizin ötesine geçen binlerce farklı uygulama oluşturabilmeleri anlamına geliyor.

Ethereum blockchain’in bazı olağanüstü yetenekleri var. Onlardan biri akıllı sözleşmeler inşa edebilmenizdir. Bu kendi kendini çalıştıran bir sözleşme demektir ve bu sözleşme yürütmeyi, yönetimi, performansı ve ödemeyi yönetir.” -Don Tapscott

Ethereum Sanal Makinesi

Ethereum nedir, akıllı sözleşme nedir öğrendik. Şimdi sırada Ethereum Sanal Makinesi var. Ethereum’un oluşturulmasından önce, blok zincir uygulamaları çok sınırlı bir operasyon dizayn etmek için tasarlandı. Örneğin bitcoin ve diğer kripto para birimleri sadece eşler arası dijital para birimi olarak çalışmak üzere geliştirildi.

Geliştiriciler bir sorunla karşı karşıya kaldı. Ya Bitcoin’in sunduğu işlevler dizisini ve diğer uygulama türlerini genişleteceklerdi, ve bu da çok karmaşık ve zaman alıcıydı, ya da yeni bir blok zincir uygulaması ve tamamen yeni bir platform geliştireceklerdi. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin bu çıkmaza dikkat ederek, yeni bir yaklaşım geliştirdi.

Bitcoin topluluğundakilerin soruna doğru şekilde yaklaşmadığını düşündüm. Bireysel uygulamaların peşinden gittiklerini düşünüyordum; birbirlerini bir çeşit İsviçre çakısı protokolü gibi desteklemeye çalışıyorlardı.” – Ethereum’un mucidi Vitalik Buterin

Ethereum’un temel yeniliği olan Ethereum Sanal Makinesi (EVM – Ethereum Virtual Machine), Ethereum ağı üzerinde çalışan Turing komple bir yazılımdır. Programlama dili ne olursa olsun, yeterli zaman ve bellek verilen herkesin herhangi bir programı çalıştırmasına olanak tanır. Ethereum Sanal Makinesi, blok zinciri uygulamaları oluşturma işlemini her zamankinden çok daha kolay ve verimli hale getirir. Ethereum, her yeni uygulama için tamamen orijinal bir blok zincir oluşturmak yerine, tek bir platformda binlerce farklı uygulamanın gelişimini mümkün kılar.

Yeni başlayanlar için Ethereum nedir ve ne için kullanılabilir?

Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları geliştirmelerini ve dağıtmalarını sağlar. Merkezi olmayan bir uygulama veya Dapp, kullanıcıları için belirli bir amaca hizmet eder. Örneğin, Bitcoin, kullanıcılarına çevrimiçi Bitcoin ödemelerini mümkün kılan eşten-eşe elektronik mobil nakit sistemini sağlayan bir Dapp’tir. Merkezi olmayan uygulamalar, bir blok zincir ağında çalışan koddan oluşur; bu kodlar, herhangi bir kişi veya merkezi varlık tarafından denetlenmez.

Merkezi olan tüm hizmetler Ethereum kullanılarak merkezi olmayan bir hale getirilebilir ya da dağıtıklaştırılabilir. Yüzlerce farklı sektörde var olan tüm aracı hizmetleri düşünün. Bankaların sağladığı krediler gibi bariz hizmetlerden aracılık hizmetlerine, nadiren tapu kayıtları, oylama sistemleri, mevzuata uygunluk gibi.

Ethereum, Merkezi Olmayan Özerk Organizasyonlar (DAO – Decentralized Autonomous Organizations) oluşturmak için de kullanılabilir. Bir DAO, tek lider olmadan tamamen özerk, merkezi olmayan bir organizasyondur. DAO’nun kodları, Ethereum blok zincirinde yazılan akıllı sözleşmelerden oluşan bir derlemeyle çalıştırılır. Kod, geleneksel bir organizasyonun kurallarını ve yapısını değiştirmek üzere tasarlanmıştır, böylece insanlar için ihtiyaç ve merkezileştirilmiş kontrol gerekmez. Bir DAO kripto para satın alan herkesin mülkiyetindedir, ancak mülkiyet paylarına ve mülkiyetle eşitlenen her bir kripto para yerine, mülk sahiplerine oy kullanma hakkı veren katkılar gibi davranırlar.

“Ethereum nedir sorusuna cevap ararken DAO’ları da incelememiz gerekir. Bir DAO, bir veya daha fazla sözleşmeden oluşur ve benzer düşünen kişilerden oluşan bir grup tarafından finanse edilebilir. Bir DAO, orijinal yaratıcıları da dahil olmak üzere, herhangi bir insan müdahalesinden tamamen şeffaf ve tamamen bağımsız olarak çalışır. Bir DAO, hayatta kalma masraflarını karşılar ve müşteri tabanına faydalı bir hizmet sunarsa ağda kalır.” – Stephen Tual, slock.it Kurucusu, eski Ethereum CCO’su.

Ether Merkezi Olmayan Platform’un yararları nelerdir?

Merkezi olmayan uygulamalar blok zincirinde çalıştığı için zincirin tüm özelliklerinden yararlanırlar.

Değiştirilemezlik – Üçüncü bir taraf veri üzerinde herhangi bir değişiklik yapamaz.

Yolsuzluk ve kurcalamaya karşı dayanıklılık – Uygulamalar, fikir birliği ilkesi etrafında oluşturulmuş ve sansürü imkansız hale getiren bir ağa dayanır.

Güvenli – Merkezi bir kırılma noktası olmaksızın ve şifreleme kullanarak güvenli hale getirilmiş uygulamalar, hackleme saldırılarına ve hileli etkinliklere karşı iyi korunmuştur.

Sıfır arıza – Uygulamalar asla arızalanmaz ve asla kapatılmaz.

Merkezi olmayan uygulamaların dezavantajı nedir?

Birtakım faydalar getirmekle birlikte, merkezi olmayan uygulamalar kusursuz değildir. Akıllı sözleşme kodu insanlar tarafından yazıldığından, akıllı sözleşmeler yalnızca onları yazan insanlar kadar iyidir. Kod hataları veya gözetim, istenmeyen olumsuz eylemler yapılmasına neden olabilir. Koddaki bir hatadan yararlanılırsa, bir ağ konsensüsü edinmek ve altta yatan kodu tekrar yazmak dışında bir saldırının veya sömürünün durdurulmasının etkin bir yolu yoktur. Bu, değiştirilemez olması tasarlanan blok zincirinin özüne aykırıdır. Ayrıca, merkezi bir parti tarafından herhangi bir işlem yapılırsa, uygulamanın merkezi olmayan niteliği konusunda ciddi sorular ortaya çıkar.

Bir uygulama geliştirmek istiyorum. Ethereum’a nasıl erişebilirim?

Ethereum ağına bağlanmanın birçok yolu vardır; en kolay yollardan biri, yerli Mist tarayıcısını kullanmaktır. Mist browser’ın tam sürümü ileri bir zamanda kullanıcılar tarafından indirilebilecek, fakat geliştiricilere özel versiyonunu buradan indirebilirsiniz. Mist, kullanıcılara Ether ticareti ve depolamasının yanında akıllı sözleşmeleri yazmak, yönetmek, dağıtmak ve kullanmak için kullanıcı dostu bir arayüz ve dijital cüzdan sağlar. Web tarayıcılar gibi erişim sağlar ve insanlara internette gezinirken yardımcı olur, Mist merkezi olmayan blok zincir uygulamaları dünyasına bir portal sağlar.

Google Chrome’u Ethereum tarayıcısına dönüştüren MetaMask tarayıcı uzantısı da var. MetaMask, herkesin kendi tarayıcılarından merkezi olmayan uygulamaları kolayca çalıştırmasına veya geliştirmesine olanak tanır. Başlangıçta bir Chrome eklentisi olarak inşa edilmiş olmasına rağmen, MetaMask sonunda Firefox’u ve bir dizi diğer web platformunu da destekleyecektir.

Mist, MetaMask ve diğer çeşitli tarayıcılar, henüz erken günler yaşarken, blok zincir tabanlı uygulamaları daha önce hiç olmadığı kadar çok insan için erişilebilir hale getirmek için hazır görünüyorlar. Teknik bir geçmişi olmayan insanlar bile potansiyel olarak blok zincir uygulamaları oluşturabilir. Bu, merkezi olmayan uygulamaları ana akım haline getirebilen blok zincir teknolojileri için devrim niteliğindeki bir gelişmedir.

Blokchain/Ethereum Dersleri: Boşluğu doldurma

İş piyasası, blok zincir geliştiricilerinin ani taleplerine ayak uydurmak için mücadele ediyor. Bazı üniversiteler ve özel şirketler, endüstrinin ihtiyaçlarını karşılamak için dizi zincir ile ilgili dersler sunarak yanıt verdi.

Bitcoin öncüsü Jered Kenna’ya göre, deneyimli blok zincir uzmanları yıllık gelirde 200.000 USD’ın üzerine çıkabilirler.

Kenna, “Geniş blok zincir deneyimine sahip kişilerin arzı oldukça düşük” diyor. “ve talep hızla artıyor. Bazen günde beş iş buldukları oluyor“.

Şu anda Ethereum’da hangi uygulamalar geliştiriliyor?

Ethereum platformu, geniş bir hizmet yelpazesi ve endüstride uygulamalar oluşturmak için kullanılmaktadır. Ancak geliştiriciler sınırsız topraklardalar, bu nedenle hangi uygulamaların başarılı olacağını ve hangilerinin başarısız olacağını bilmek zor. İşte birkaç heyecan verici proje.

Weifund akıllı sözleşmeleri güçlendiren kampanyalara crowdfunding (kitlesel fon) için açık bir platform sağlar. Katkıların Ethereum ekosisteminde kullanılabilen, satılan veya satılabilen sözleşmeli olarak desteklenen dijital varlıklara dönüştürülmesini sağlar.

Uport, kullanıcılara kimliklerini ve kişisel bilgilerini tam kontrol altına almanın güvenli ve rahat bir yolunu sunar. Devlet kurumlarına güvenmek ve üçüncü şahıslara kimliklerini teslim etmek yerine, kullanıcılar veri ve kişisel bilgilerine kimlerin erişebileceğini ve kullanabileceklerini kontrol edebilir.

BlockApps, işletmelerin blok zincir uygulamaları oluşturmaları, yönetmeleri ve dağıtmalarının en kolay yolunu arar. İş ispatından tam üretim sistemlerine ve eski sistemlerle entegrasyona kadar Blockapps, özel, yarı-özel ve kamu sektörüne özel blok zincir uygulamaları yaratmak için gerekli tüm araçları sağlar.

Provenance tedarik zincirlerini daha şeffaf hale getirmek için Ethereum kullanır. Projeler, ürünlerin köklerini ve geçmişlerini takip ederek, tüketicilerin ürün satın alırken bilinçli kararlar alabilmeleri için açık ve erişilebilir bir bilgi çerçevesi kurmayı amaçlar.

Augur, herkesin olayları tahmin etmesine ve bunları doğru tahmin etmelerine izin veren açık kaynaklı bir tahmin pazar platformudur. Gelecekteki ABD seçimlerinde kimin kazanacağı gibi gelecekteki gerçek olaylarla ilgili öngörüler, sanal hisse ticareti ile gerçekleştirilir. Bir kişi kazanmış bir tahminde hisseleri satın alırsa parasal ödüller alır.

Halen gelişmekte olan Ethereum’daki diğer projeleri görmek için buraya tıklayın.

Ethereum, akıllı sözleşmelerin değerini halka açık bir blok zincirinde gösteren muhteşem bir halk denemesidir. İnternetin ilk günlerinden beri görmediğimiz şeylerin yıkıcı yeniliğinin sonucu ve kaynağı budur.” -Caleb Chen London Trust Media

Her şeyi tehdit eden DAO hack’i

Merkezi Olmayan Özerk Organizasyonlar (DAO) oluşturmak için Ethereum’un nasıl kullanılabileceğini hatırladınız mı? 2016’da kötü bir şey oldu. Belirli bir DOA projesinde çalışan, başlangıçta “The DAO” olarak adlandırılan bir startup, saldırıya uğradı.

DAO, slock.it adlı başka bir şirketin arkasındaki ekip tarafından geliştirilen ve programlanan bir projeydi. Amaçları, yatırımcıların akıllı sözleşmeler yoluyla kararlar almalarını sağlayacak insansız bir girişim sermayesi şirketi kurmaktı. DAO, bir kripto para satışıyla finanse edildi ve binlerce farklı insandan yaklaşık 150 milyon dolar fon topladı.

Fonlar toplandıktan kısa süre sonra, DAO, o sırada 50 milyon dolar değerinde olan Ether’in çalındığı bilinmeyen bir saldırgan tarafından saldırıya uğradı. Saldırı, Ethereum platformunun kendisinden değil, DAO yazılımındaki teknik bir kusurdan meydana gelmiş olsa da, Ethereum’un geliştiricileri ve kurucuları krizi yönetmek zorunda kaldılar.

Yeni başlayanlar için Ethereum çatalı

Pek çok tartışmanın ardından Ethereum topluluğu, sert çatallama (hard fork) veya kod değişikliği olarak bilinen şeyleri icra ederek çalınan paraları geri almaya karar verdi. Sert çatal, çalınan paraları, orijinal sahiplerin kripto paralarını geri çekmesine izin verecek şekilde tasarlanmış yeni akıllı bir sözleşmeye taşıdı. Ancak işler burada karmaşıklaşıyor. Bu kararın sonuçları tartışmalı oldu.

İşte nedeni. Ethereum, tüm işlemlerin geri döndürülemez ve değiştirilemez olduğu blok zincir teknolojisine dayalıdır. Sert bir çatal uygulayıp, blok zincirin uyguladığı kuralları yeniden yazarak, Ethereum, blok zincirin özüne ters düşen tehlikeli bir emsal oluşturmuştur. Blok zincir, yeterince büyük miktarda para harcandığında her seferinde değiştirilirse ya da yeterince kişi olumsuz etkilenirse; güvenli, isimsiz, müdahaleye kapalı ve değiştirilemez gibi ana değerlerini kaybedecektir.

Daha az agresif bir çatal çözümü ortaya atılmış olsa da, Ethereum cemaati ve kurucuları tehlikeli bir konuma yerleştirildi. Çalınan yatırımcı parası geri alınmazsa, Ethereum’a olan güven kaybolabilirdi. Öte yandan, yatırımcı parasının geri alınması, merkezi olmamanın temel ideallerine aykırı eylemlerde bulunmayı ve tehlikeli bir emsal oluşturmayı gerekli kılıyordu.

Netice – Ethereum bölündü

Sonunda, Ethereum topluluğunun çoğunluğu zor bir çatal uygulamak ve DAO yatırımcıların parasını geri almak için oy kullandı. Ancak herkes bu hareket tarzını kabul etmedi. Bu, şimdi iki paralel blok zincirinin var olduğu bir bölünme ile sonuçlandı. Saldırı meydana geldiğinde anda bile blok zincirindeki herhangi bir değişikliği kesinlikle reddeden üyeler Ethereum Klasik (Ethereum Classic) kullanıyor. Blockchain’in küçük bir bölümünü yeniden yazmayı ve çalınan parayı sahiplerine iade etmeyi kabul eden çoğunluk ise Ethereum kullanıyor.

Her iki blok zincir aynı özelliklere sahiptir ve sabit fork uygulandığı belirli bir bloğa kadar her yönden aynıdır. Bunun anlamı, Ethereum’da, çatal sonuna kadar olan her şeyin, Ethereum Classic Blockchain’inde de hala geçerli olduğu anlamına geliyor. Sert çatalın veya kod değişikliğinin yürütüldüğü bloktan itibaren, iki blok zincir ayrı ayrı hareket eder.

Ethereum için hayal edilemeyecek olasılıkların geleceği

The DAO hack olayından meydana gelen patlamaya rağmen, Ethereum ileriye doğru ilerleyerek parlak bir geleceğe bakıyor. Ethereum, insanların blok zincir teknolojisinin gücünü kullanmasını sağlayan, kullanıcı dostu bir platform sağlayarak dünya ekonomisinin yerinden yönetimini hızlandırıyor. Merkezi olmayan uygulamalar, finans, gayrimenkul, akademi, sigorta, sağlık hizmetleri ve kamu sektörü dahil olmak üzere yüzlerce sanayiyi derin bir şekilde sarsma potansiyeline sahiptir.

“Ethereum nedir diye soruyorsunuz. İnternetin hayatınızı etkilediğini düşünüyorsanız, Ethereum, iletişim alanımızdaki, bilgi altyapımızın tamamında olduğu kadar yaygın bir etkiye sahip olacaktır. Varlığımızın her yönünü etkileyecek.

Kamu Ethereum ekosistemi oluşturma: Kullanıcılar, önümüzdeki iki yıl içinde, Ethereum’da ölçeklenebilirlik ve yapılandırılabilir mahremiyet/gizlilik arttıkça, çeşitli ilginç erken dönem teklifleri ile etkileşim kurmak için blok zincir kimliğini ve erişim noktasını (uPort) kullanacaklar.

Crowdfunding platformları (Weifund), grup yönetişim araçları (Boardroom), müzik/film/sanat içerik tescil ve kullanım platformları (ujo), bilgelik pazarları (Gnosis) ve oyun uygulamaları (Virtue Poker) dahil.” – Joseph Lubin, Consensys’in CEO’su

Büyük şirketler iş süreçlerini kendi özel blok zincirlerinde yürütecek.

Özel blok zincirleri: Büyük şirketler, iki yıl içinde kendi özel, izin verilen kurumsal blok zincirleri üzerinde çeşitli iş süreçleri yürütecekler. Her bir şirketteki çalışan, müşteri, satıcı ve servis sağlayıcılar, güçlü şifreli olarak doğrulanmış işlemler yoluyla o şirketin özel blok zincirine güvenli bir şekilde erişebileceklerdir.

Konsorsiyum blok zincirleri: İki yıl içinde pek çok şirket, kendi ekosisteminde az sayıdaki karşı tarafın, güvenilir kaynak-gerçek altyapısını, tedarik zinciri veya değer zincirini paylaşmak için az sayıda kullanım vakti üzerinde işbirliği yaparak aşağıdan yukarıya konsorsiyum blok zincirleri inşa etmeye başlamış olacak .

Kamu blok zincirlerinin iş amaçlı kullanımı: Bazı şirketler, özel Ethereum tabanlı uygulamalar için satın aldıkları veya inşa ettikleri aynı blok zincir bileşenlerini kullanan kendi kullanım durumlarıyla birlikte genel Ethereum’u istihdam edeceklerdir.

Ethereum platformu da İnternet kullanım şeklimizi değiştirmeye yardımcı oluyor.

Endüstri, blok zincir platformlarını araştırmaya devam ederken, Ethereum’un fiilen bir lider haline geldiği açıktır. Ethereum nedir sorumuza cevap ararken örneklere bakmamız iyi olur. Örneğin, birkaç gün önce, JPMorgan, Jeff Wilcke ve ekibi tarafından Go Ethereum istemcisi etrafında tasarlanmış ve geliştirilmiş, Quorum platformunu açık kaynak kodlu yaptı. Birkaç büyük banka Ethereum kullanıyor ve Microsoft, Bletchley platformunu temel blok zincir öğesi haline getiriyor. Hem kamuya hem de gizliliğe sahip endüstri, Ethereum’a katkıda bulunmaya ve bizim vaat ettiğimiz, yürümeye başlayan çocuk yaştaki codebase’lerin olgunluğa erişmesine yardımcı olmak için bizimle ve diğerleriyle çalışmaya devam ediyor. Bu cephedeki haberler için dinlemede kalın.

Bir blok zinciri geliştirmek için (küresel) bir köye ihtiyaç vardır. Canlı ağ ve açık kaynak geliştiricileri topluluğu bu çabaya önemli katkıda bulunur. Geliştiriciler, Ethereum platformunu, sunduğu değer teklifleri için endüstri taleplerine cevap vermede hızlanmaya yardımcı olacak şekilde sürekli rafine eder ve sağlamlaştırırlar. Bu zaman ve kaynak yatırımları, Ethereum yönetişimine olan inançları ve işletmelerin ve geliştiricilerin yeteneklerinde gördüğü değeri ifade eder.” – Joseph Lubin, Consensys’in CEO’su

Bu yazıda Ethereum nedir ne değildir detaylı bir şekilde işledik. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum yazınız.

koinmedya_brave
Etiketler:
X