Tether’den FTX ve Alameda çöküşü ile ilgili yatırımcıları rahatlatan açıklama

Tether'den FTX ve Alameda çöküşü ile ilgili yatırımcıları rahatlatan açıklama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük stablecoin ihraççısı Tether’dan, FTX ve Alameda çöküşünün ardından nihayet yatırımcıları rahatlatan açıklama geldi!

FTX ve Alameda çöküşünün ardından Tether beklenen açıklamayı yaptı!

Dünyanın en büyük stablecoin ihraççısı olan Tether, yatırımcılara USDT’nin kripto borsası FTX ve Alameda Research’ün çöküşünden hiçbir şekilde etkilenmediğini garanti eden bir bildiri yayınladı.

Resmi web sitesinde yaptığı yeni bir paylaşımda Tether, Alameda’nın büyük bir USDT ihraççısı olması nedeniyle, söz konusu çöküşün Tether için bir risk oluşturup oluşturmadığına dair spekülasyonların su yüzüne çıktığını söylüyor.

Tether'den FTX ve Alameda çöküşü ile ilgili yatırımcıları rahatlatan açıklama

İlgili: FTX çöküşü sonrası Solana ekibinden kritik çağrı!

Tether, Alameda’nın bir USDT ihraççısı olmasının, Alameda’nın başlangıçta Tether’e USD gönderdiği ve karşılığında USDT aldığı anlamına geldiğini söylüyor. Şimdi, Alameda’nın bu konu ile ilgili olarak tek yapması gereken şey, satın aldığı USDT’leri USD cinsinden geri ödemek üzere Tether’e iade etmek.

“Bu rezervler hala Tether’in elinde; Alameda’nın bilançosunda değil. Alameda’nın USDT’lerini destekleyen teminat Alameda’nın bilançosunda yok.

Alameda USDT’ler ile ne yapabilir? Tek seçenekleri, sahip oldukları USDT’yi Tether’in itfa tesisi aracılığıyla USD karşılığında kullanmak. Bu, dünyadaki diğer USDT sahipleri için de aynı…

Tether’in ödenmemiş USDT kredisi veya Tether’in rezervleri veya herhangi başka bir fonu yok.


Sayısız şirketin karşı karşıya olduğu temel sorun, aşırı derecede likit olmayan teminatlara dayanarak, Alameda’ya çeşitli varlıkları pervasızca ödünç vermeleriydi. Alameda şu anda o kredileri ödeyemediği için o şirketlerin bilançolarında boşluk oluştu. USDT ihracının işleyiş şekli bu değil ve Tether’in Alameda ile yaptığı şey kesinlikle bu değil.”

Hong Kong merkezli şirket, birden fazla kripto borsasının Solana (SOL) blok zincirinde USDT yatırma işlemlerini durdurma kararını da ele alıyor. Tether, bunun kendilerini etkilemediğini söylüyor.

“Solana ağında çıkarılan USDT, herhangi bir zincirde çıkarılan USDT ile aynıdır. Token, yalnızca Tether’in rezervlerinin ve teminatından 1 dolarlık bir karşılığı temsil ediyor. Alameda’nın Solana ile olan ilişkisi, USDT’nin işleyişinin ve USDT ihracının işleyişinin altında yatan dinamikleri hiçbir şekilde etkilemiyor.

Bu borsaların USDT yatırma işlemlerini askıya alma hareketi, muhtemelen FTX ve Alameda’nın Solana ile arasındaki yoğun bağlantılardan kaynaklanıyor. Peki USD sahipleri? USDT’yi Tether ile kullanmak isterlerse yine de yapabilirler. Solana ağındaki USDT, herhangi bir Blockchain’deki USDT’ye eşdeğerdir. Solana tarafından çıkarılamaz ve Alameda veya FTX tarafından rezerve edilmez.”

 

 

İlginizi çekebilir:

Bu ara günü Tether, Solana’dan Ethereum’a olmak üzere, 1 milyar dolarlık USDT ile bir zincirler arası swap işlemi gerçekleştiğini duyurdu.

Chain swap (zincir takası), kripto varlıklarını bir blok zincirinden diğerine taşıyan bir süreçtir. Tether’e göre, bir blockchainde fon fazlası, diğerinde ise açık varsa, zincir takasları bir borsa tarafından talep edilebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Tether’den FTX ve Alameda çöküşü ile ilgili yatırımcıları rahatlatan açıklama
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.