1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. FTX çöküşü sonrası Solana ekibinden kritik çağrı!

FTX çöküşü sonrası Solana ekibinden kritik çağrı!

FTX çöküşü sonrası Solana ekibinden kritik çağrı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto ekosistemini derinden sarsan FTX çöküşü sonrası Solana ekibi, SOL ağı ile ilgili kritik bir çağrıda bulundu.

Solana ekibinden doğrulayıcılara güncelleme çağrı!

Solana (SOL) blok zincirini geliştirmekten sorumlu olan Solana Labs’ın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, tüm doğrulayıcıları (validators) düğümün en son sürümü olan 1.13.5’e güncellemeye çağırdı. Yakovenko’ya göre bu güncelleme, Solana ağında UDP tabanlı protokollerin aşırı yüklenmesinden kaynaklanan tüm kesintileri düzeltecek.

 

FTX çöküşü sonrası Solana ekibinden kritik çağrı!

 

Daha önce bu sorun, henüz test aşamasında olan Solana ağında uzun süreli kesintilere neden olmuştu. Bu arada Solscan’e göre, Solana ağındaki en büyük doğrulayıcıların çoğu hala güncellenmedi. Tüm doğrulayıcıların yalnızca %44,53’ü en son sürüme güncellendi.

İlginizi çekebilir:

https://twitter.com/aeyakovenko/status/1594024294056484864?s=20&t=syTnjL-7CyrrscihIId-OQ

 

Bu önemli güncellemeye rağmen, kripto topluluğunun kafasında hala Solana’nın bir blok zinciri olarak performansı hakkında bazı soru işaretleri var. 

Esasen düğümlerin büyük veri sunucuları tarafından bloke edilmesi, merkezi depolama, uzun süreli kesintiler ve kurucu ortağın bizzat doğrulayıcılardan güncelleme talep etmek zorunda kalması birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Ve Solana ağına olan güvensizliği daha da artırıyor.

Bununla birlikte haftanın başlarında proje ekibi, FTX çöküşünden kaynaklı endişeler ekosistemi çepeçevre sararken; operasyonların şeffaflığını kanıtlamak için Solana ağının durumu ile ilgili anlık görüntü yayınladı.

Paylaşılan verilere göre, saniye başına ortalama işlem sayısı şu anda 2.000’dir. Ortalama blok süresi de iyi durumda (şu anda 0,5 milisaniye civarında). Ancak ağ etkinliğinde bir düşüş oldu. Ve bu da kullanılan günlük program sayısında azalmaya yansıdı.

İlginizi çekebilir:

Etiketler: