BTC : 85754 ₺ ETH : 2887 ₺ XRP : 2.157 ₺ LTC : 422.6 ₺ USDT : 7.332 ₺ XLM : 0.7581 ₺
  1. Anasayfa
  2. İncelemeMadencilik
  3. Son Bitcoin kazıldıktan sonra ne olacak?

Son Bitcoin kazıldıktan sonra ne olacak?

Son Bitcoin kazıldıktan sonra ne olacak?
0
huobi_koinmedya

18 milyonuncu Bitcoin geçtiğimiz Ekim ayında kazıldı, geriye kazılması gereken 3 milyon Bitcoin kaldı. Acaba son Bitcoin kazıldıktan sonra ne olacak? Bu soruyu hiç kendinize sordunuz mu?


Son Bitcoin kazıldıktan sonra her şey bitecek mi?

Bitcoin insanların kendi tasarruflarından sorumlu olduğu, hükumetlerin sorumsuzca para basarak birikimlerimizi bir anda değersiz bir mal haline getirmediği daha güvenli bir gelecek vaat ediyor. Bu yüzden Bitcoin ilk piyasaya çıktığından bu yana birçok kişinin ve şirketin ilgi odağı haline geldi. Ancak Bitcoin için belki de en üzücü olan taraf bir sonunun olması.

Peki, son Bitcoin kazıldıktan sonra ne olacak? Hatırlayacağınız üzere 18 milyonuncu Bitcoin Ekim ayında kazıldı. Bitcoin algoritmasına göre toplamda 21 milyon BTC’nin kazılması gerekiyor. Acaba geriye kalan 3 milyon Bitcoin ne zamana kadar kazılır? Aslına bakarsanız son Bitcoin’in kazıldığı günü bugün yaşayan hiç kimse muhtemelen göremeyecek. Neden mi?

koinmedya_brave

Madenciler havuzları daha çok kullanıldığı için Bitcoin zorluk endeksi her geçen gün daha da karmaşık ve zor hale geliyor. Bununla birlikte, Bitcoin madencilik ödülleri her 210.000 blokta bir yarıya (halving) düşüyor.

Örneğin şu anda madenciler oluşturdukları her blok için 12,5 BTC ödül alıyorlar. Gelecek Mayıs ayında gerçekleşecek halving olayından sonra bu ödül 6,25 BTC’ye düşecek. (Bitcoin Halving nedir, neden önemlidir?)

Son Bitcoin ile birlikte madencilik de biter mi?

En basit hesaba göre eğer olağanüstü işler yapan bir madencilik ekipmanı ve madencilik teknolojisi icat edilmez ise son Bitcoin’in kazılacağı tarih yaklaşık olarak 2140, yani 140 yıl sonra. Bu rakam, Bitcoin’in yüzde 85’inin ilk 10 yıl içinde kazıldığını düşündüğümüzde çok şaşırtıcı değil mi?

Farz edelim ki son Bitcoin bu tarihte kazıldı. Madenciler de artık ödül alamayacağına göre bu tarih her şeyin sonu mu? Tabi ki, hayır! Madenciliğin bitmesi blockchain’in kapanacağı anlamına gelmiyor. Çünkü işlemlerin doğrulanması ve depolanması için mutlaka Blockchain’e ihtiyaç olacak.

koinmedya_brave

Bununla birlikte, Lightning Network’ün Bitcoin ağına sağladığı ikincil katma, önümüzdeki yıllarda kullanıcıların blok zinciri ile kendi aralarında birden fazla ödeme kanalı oluşturmasını sağlayabilir.

Kaynak