okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
3.03%
Bitcoin
67.215,21 USDT
eth
ETH
5.39%
Ethereum
3.103,52 USDT
bch
BCH
6.3%
Bitcoin Cash
472,82 USDT
xrp
XRP
2.19%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
1.94%
Litecoin
84,03 USDT
bnb
BNB
2.35%
Binance Coin
582,60 USDT
sol
SOL
7.03%
Solana
170,56 USDT
avax
AVAX
7.46%
Avalanche
37,03 USDT
ada
ADA
4.94%
Cardano
0,48 USDT
dot
DOT
3.19%
Poladot
7,25 USDT
doge
DOGE
4.09%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
2.43%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kripto para kullanımında başı çeken ülkeler sıralaması değişti

Kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yeni araştırmaların ortaya koyduğuna göre ABD, Ukrayna ve İngiltere, küresel olarak genel kripto kullanımında başı çekiyor. Kripto para sektörü büyüdükçe, dijital varlıklar ödemeler ve yatırım gibi çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Bununla birlikte, bu tür işlevler için kripto para birimlerinin kullanımı, düzenlemeler gibi faktörlere bağlı olarak ülkeye göre önemli ölçüde değişmektedir.

Kripto para kulluanımında ülkeler sıralaması

Yeni araştırmalar, dünyadaki birçok ülke arasında ABD’nin kripto para birimlerinin genel kullanımında 10 üzerinden 7,75 puanla küresel olarak en üst sırada olduğunu gösteriyor. Ukrayna 5,96 puanla ikinci sırada, ardından İngiltere 5,79 puanla üçüncü sırada yer alıyor. Bu bilgiler 22 Ağustos’ta Finbold ile paylaşılan Merchant Machine verilerine dayanmaktadır.

 

 Kripto para

Sıralamadaki puanları hesaplayan kuruluş, bir ülkedeki kripto sahiplerinin sayısını, küresel merkezi olmayan finans (DeFi) benimseme endeksini, kripto ödemelerine izin veren işletme sayısını, Bitcoin (BTC) ATM’lerinin sayısını ve aylık arama hacmini hesaba kattı. Çalışma, 50 ülkeden farklı metrikleri örnekleyerek kriptoya en çok yatırım yapan ülkeleri bulmaya odaklandı.

ABD ve İngiltere, ekonomilerinin büyüklüğü tarafından destekleniyor

Araştırma, ABD ve İngiltere’nin, ekonomilerinin büyüklüğü ve gelişmiş bir kripto ekonomisi gibi faktörler tarafından desteklenerek en üst sırada yer aldığını belirtiyor. Bununla birlikte, çalışma ilginç bir şekilde, GSYİH ve kişi başına GSMH açısından Avrupa’nın en fakir ülkesi olan Ukrayna’nın, genel kripto benimseme eğilimleri sırasında üst sıralarda yer aldığını ortaya koydu. Ek olarak, genel kripto kullanımı olan ilk on ülke arasında Ukrayna, dijital varlıklara sahip nüfus yüzdesine göre %12,73 ile en üst sırada yer alıyor.

Bu tür ülkeler, sakinleri bir değer deposu olarak kripto para birimlerine yatırım yapmaya zorlayan yerel para birimi devalüasyonlarıyla karakterize edilen ekonomik zorluklarla karşı karşıya. Bu yön, kısmen, araştırmanın Nijerya‘nın önümüzdeki üç yıl içinde en yüksek toplam kripto para kullanımına sahip ülke olarak liderlik edeceği öngörüsüyle destekleniyor. Araştırmacılara göre, Nijerya’da kripto kullanımı mevcut hızında artmaya devam ederse, tüm nüfus dijital varlıkları kullanıyor olacak. Finbold tarafından bildirildiği üzere, bir başka çalışmada Nijerya’nın 2022’de yaşanan piyasa düzeltmesine rağmen kriptoya ilgi duyan ülkeler arasında yer aldığı belirtildi.

 Kripto para

Piyasa çöküşünün kripto kabulü üzerindeki etkisi

Piyasadaki çöküş, kripto para birimlerinin sürdürülebilirliği konusunda şüphe uyandırsa da, endüstrinin bir bölümü gelecekte bir rallinin https://theplanetvoice.com yakın olduğunu düşünüyor. Örneğin, Bloomberg Intelligence emtia stratejisti Mike McGlone, piyasanın yılın ikinci yarısında toparlanacağını savundu. Düzenleyici yönün, farklı ülkelerde kripto para birimlerinin benimsenmesini kısmen etkileyeceğini belirtmekte fayda var. Özellikle, çoğu yetkili organ, piyasa çöküşüne tepki olarak ilgili yasaları yürürlüğe koyma çabalarını hızlandırdı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.