Değişim hızlanıyor! Şimdi de Nijerya

nijerya
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkez bankaları ödeme sistemlerinde yaşanan değişime hızla ayak uydurmaya devam ediyor. Detaylar haberimizde.

Değişim hızlanıyor! Şimdi de Nijerya

Kripto paraların yaygın kullanımı merkez bankalarını harekete geçirdi. Her gün bir ülkeden resmi dijital para (CBDC) açıklaması geliyor. Yapılan çalışmalar insanların birkaç yıl içerisinde nakit kullanımını önemli ölçüde azaltacağını gösteriyor.

Ödeme sistemlerinde meydana gelen değişiklik para otoritelerini değişime ayak uydurmaya zorluyor. Dijital resmi para çalışmalarının hız kazanması bunun en büyük göstergesi.

Bkz: CBDC haberleri ve son dakika gelişmeleri

Özellikle Asya ülkeleri bu çalışmalarda çok önde Çin ve Güney Kore’de CBDC denemeleri hızla devam ederken geçtiğimiz günlerde G7 ülkelerinin merkez bankaları da gündemlerine aldı ve çalışmaları hızlandırdılar.

Son olarak Nijerya Merkez Bankası da yaptığı açıklamada yıl bitmeden bir dijital para çıkaracağını açıkladı.  Nijerya Merkez Bankası (CBN) Bilgi Teknolojisi Direktörü Rakiya Mohammed, Bankacılar Komitesi toplantısının sonunda düzenlenen sanal medya brifingi sırasında yaptığı açıklamada, dijital para biriminin tüm Nijeryalılar tarafından erişilebilir olacağını açıkladı.

“Merkez bankasının dijital para birimi kavramını incelemek için iki yıldan fazla zaman harcadık ve riskleri belirledik. Ve bu yolculuğa devam ederken tüm sektör paydaşlarının tüm risklere erişmesini sağlayacak merkezi bir yönetişim yapısı kurduğumuzu söylememin nedenlerinden biri de bu.Çok yakında lansman tarihini açıklayacağız ve yıl sonuna kadar dijital para birimine sahip olacağız.”

Mohammed, merkez bankası dijital para birimlerinin hali hazırda kullanılan kâğıt paraları tamamlayacağını belirtti.

“İki tür itibari paraya sahip olduğumuzun farkındasınız: Banknotlar ve madeni paralar. Yani merkez bankasının dijital para birimi, itibari paranın üçüncü şeklidir. Yani bu dijital para, elimizdeki nakit ve banknotu tamamlayacak.”

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Değişim hızlanıyor! Şimdi de Nijerya
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.