Bir Asya ülkesi daha CBDC çıkaracağını duyurdu!

kripto
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dün Güney Kore’den gelen CBDC açıklamasının ardından bir Asya ülkesi daha CBDC çalışmalarına başladığını ilan etti. Detaylar haberimizde.

Bir Asya ülkesi daha CBDC çıkaracağını duyurdu

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, finansal sistemlerini modernize etmek, kripto para birimlerinden geldiğini düşündükleri tehditleri önlemek ve yerel ve uluslararası ödemeleri hızlandırmak için merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) geliştirmek için çalışmalara başlıyor.

Çin, Tayland ve Güney Kore’nin ardından bir Asya ülkesinde daha merkez bankası resmi dijital parası CBDC çalışmaları başlıyor.

Dün Güney Kore Merkez Bankası (BOK), CBDC için çalışmalara başlayacağını duyurmuştu. Reurters’in haberine göre bugün bir açıklama da Endonezya’dan geldi.

Bkz: CBDC haberleri ve son dakika gelişmeleri

G-20 içerisinde yer alan Asya Ülkesi Endonezya’da Merkez Bankası Başkanı Perry Warjiyo salı günü yaptığı açıklamada, Endonezya merkez bankasının dijital bir rupiah para birimi başlatmayı planladığını ve hangi platformu kullanacağını değerlendirdiğini söyledi.

Endonezya’da koronavirüs salgını sırasında dijital ödemelere ilgi artmış durumda. Bank Indonesia (BI) verilerine göre, dijital bankacılık platformlarındaki işlem sıklığı yıllık bazda%60,3 artarak 570 milyonun üzerine çıktı ve değer %46 artarak 3,114,1 trilyon rupiye (217,4 milyar dolara) ulaştı.

Merkez Bankası Başkanı, CBDC ile ilgili bir tarih çizelgesi sunmadı. Ancak bankanın Endonezya’da yasal bir dijital para yayınlamayı planladığını açık bir şekilde ifade etti.


Warjiyo, rupinin ödeme için yasal olarak kabul edilen tek para birimi olduğunu ve Merkez bankasının dijital rupiyi, kâğıt paraları ve karta dayalı işlemleri düzenlediği gibi düzenleyeceğini söyledi.

Merkez bankaları, kripto paralara artan ilgi ve korana virüs salgının etkisi ile online ödemelerin artması ile birlikte CBDC çalışmalarını hızlandırdı. ABD ve İngiltere’de CBDC çalışmalarına başladığını duyurmuştu. Asya’nın en büyük ekonomisi olan Çin ise CBDC konusunda çok daha hızlı hareket ediyor. Çin’de CBDC kullanımı yaygınlaşıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bir Asya ülkesi daha CBDC çıkaracağını duyurdu!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.