1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. KULİS: Elon Musk, Bitcoin madencilik işine girer mi?

KULİS: Elon Musk, Bitcoin madencilik işine girer mi?

KULİS: Elon Musk, Bitcoin madencilik işine girer mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Otomobil endüstrisinde önemli değişimlere imza atan Elon Musk, Bitcoin’i de dönüştürebilir ve daha çevreci hale getirebilir mi? Konjonktür o yönde ilerliyor.


Elon Musk, Bitcoin’i dönüştürmeye hazırlanıyor!

Tesla sayesinde elektrikli otomobiller günden güne yaygınlaşıyor ve zamanla fosil yakıt kullanan araçların yerini alacağa benziyor. Fosil yakıtlarının arzının sınırlı olması nedeniyle ekonomik anlamda sürdürülebilir ve etkin bir enerji kaynağı değil. 2050 yılından itibaren fosil yakıtlarının (benzin ve dizel) arzında ciddi düşüşler yaşanacak. Bu nedenle şimdiden teknoloji devleri sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde mesai harcıyor.

Tesla ve diğer elektrikli araçlar gelecekte oluşacak enerji kıtlığına şimdiden önlem alıyorlar. Ülkeler bazında da bu yönde hazırlık dikkat çekiyor: Otomobil endüstrisinde lider konumda olan Almanya’da da önemli açılımlar söz konusu. Almanya parlamentosu aldığı bir kararla 2030 yılından itibaren Almanya’da benzinli ve dizel araçların kullanımını tamamen yasaklıyor.

Dünyada enerji konusundaki değişim ve trend yukarıda açıklandığı gibi. Kripto para piyasalarında ise Ethereum, Cardano ve diğer bir grup blockchain, PoW sisteminden PoS sistemine geçiş süreci yaşıyor. PoW sistemini benzin ve dizel ile çalışan araba motorlarına benzetebiliriz. Hem daha yüksek maliyetli hem de çevreye zarar veriyor. PoS sistemi ise daha teknolojik ve çevreci.

Ne yazık ki Bitcoin çevresinde Ethereum ve diğer kripto paralarda olduğu gibi bir değişim ve ARGE faaliyeti gözlenmiyor. Halihazırda Bitcoin blockchain’i PoW sistemi üzerinde faaliyetlerine devam ediyor. PoW sisteminde Bitcoin blockchain’i Avusturya’nın yıllık enerji maliyetine denk gelen elektrik tüketiminde bulunmaktadır.

Lütfen Bkz: Berlin hardfork Ethereum boğalarına güç verdi!

Son günlerde Çin yönetimi ülkedeki Bitcoin madencilik faaliyetlerini yasaklamaya başladı. Bitcoin madenciliği %60 oranında Çin’de yoğunlaşıyor. Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklaması bir fırsat doğurabilir. Yeni madencilik havuzları Kuzey Amerika’da daha çevreci yöntemlerle geliştirilebilir.

Elon Musk’un bu çerçevede okunacak tweet’i heyecan yarattı. Elon Musk, Kuzey Amerika’da faaliyet gösteren Bitcoin madencileri ile görüştüğünü ve bu konuda daha çevreci yöntemler üzerinde çalıştığını belirtti.

Ne dersiniz belki de Elon Musk bizzat Bitcoin madencilik işine girebilir mi?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.