1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. İşte 2021 yılının en gözde 5 büyük merkezsiz borsası (DEX)

İşte 2021 yılının en gözde 5 büyük merkezsiz borsası (DEX)

İşte 2021 yılının en gözde 5 büyük merkezsiz borsası (DEX)
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto dünyasına Binance ve Coinbase gibi merkezi borsalar hakim. Ancak her geçen gün büyüyen ve gelişen başka bir borsa türü var; merkezsiz borsalar ya da başka bir değişle DEX. 2021 yılı DEX’le açısından son derece önemli bir yıl olarak kripto tarihine geçmeye hazır.

İşte 2021 yılının en gözde 5 büyük merkezsiz kripto borsası (DEX)

Merkezsiz kripto borsaları şu günlerde çok popüler. Yeniler ama kalıcı olacakları açık. Yakın bir gelecekte kripto yatırımcılarının çoğunluğunun DEX’ler üzerinden işlem yaptığını görmek kimseyi şaşırtmayacaktır.

Merkezi kripto borsası (CEX) nedir?

Aslında borsa, bir piyasa yapıcısı olarak varlıklarınızı elinde tutan bir emanetçidir. Varlıkları alıcılara veya tam tersi şekilde satmaya istekli kullanıcıları bulur. Bir CEX’in işlevleri arasında varlık saklama, varlık listeleme, likidite sağlama vb. bulunur. Ayrıca genel merkez ve yönetim kurulları da vardır.

Merkezsiz kripto borsası (DEX) nedir?

Merkezsiz kripto borsaları (DEX), tamamen eşler arası ticaret gerçekleştirir. Merkezi bir otorite yerine, arabuluculuğu yazılım yürütür. Merkezsiz borsalar otomatik ya da yarı otomatik olarak çalışır.
DEX’ler kimlik doğrulama, adresler ve gelir bilgileri vs gibi müdahaleci ve güvensiz veri bildirimlerini kullanmaz.

 

2021 yılının en popüler 5 DEX borsası

1- Uniswap

Ethereum üzerine kurulu Uniswap, birçok kullanıcı için fırsatlar sunan lider bir merkezsiz borsadır. DEX, kripto topluluğunun ek ücret veya aracı olmadan token ticareti yapabileceği bir platform olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, işlemleri yürütmek için bir matematik denklemini ve token havuzlarını nasıl kullandığı konusunda da benzersizdir. Haber zamanında 24 saatlik 1.241.070.580,19$ işlem hacmi ile 2021’in En İyi 5 Merkezsiz Kripto Borsası listemizde ilk sırada yer alıyor.

İlgili: Uniswap UNI coin teknik analiz

 

2-PancakeSwap

PancakeSwap, DEX olarak bir Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) yapısı kullanır. Bu yapıya hiçbir emir defteri, teklif sistemi veya limit/piyasa emri dahil değildir. Bu yollar yerine platformda işlem yapan kullanıcılar likidite havuzlarından likidite elde eder. İşlem tamamlandıktan sonra likidite havuzları yeniden dengelenir. Yeniden dengeleme, likiditenin havuzun bir tarafından çıkarılıp diğerine eklenmesiyle yapılır. Bu, havuzdaki varlıkların ağırlıklarını ve göreli değerlerini değiştirir. Son 24 saatteki işlem hacmi 967.719.199,26$’dır.

İlgili: Pancakeswap CAKE coin teknik analiz

 

3-1INCH Liquidity Protocol

1INCH benzersiz DEX, yeni nesil bir otomatik piyasa yapıcıdır (AMM). Kullanıcıları önden gelen saldırılara karşı korur ve aynı zamanda likidite sağlayıcılarına sermaye verimliliği sunar. En önemlisi, yatırımcıların kaymadan etkilenmeden ERC-20 tokenlerini alıp satmalarını sağlar. . Yazma sırasında, DEX’in işlem hacmi 569.487.291,59 $ seviyesinde bulunuyor.

 

merkezsiz borsa

 

4-Raydium

Raydium, otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) ve likidite sağlayıcısı olarak çalışır ve Solana blok zinciri üzerindedir. Likiditenin kendi platformlarına özel olduğu diğer AMM’lerden farklı olarak Raydium, Serum DEX’in merkezi limit sipariş defterine zincir üstü likidite verir. Serum da Solana’ya dayanmaktadır. Raydium ile kullanıcılar, sipariş defterlerini veya AMM’yi kullanarak ticaret yapabilir, likidite madenciliğine katılabilir ve hatta token satışlarına katılmak ve ödüller kazanmak için RAY tokeni stake edebilir. Şu anda, geçen günkü hacmi 390.061.083 dolar.

 

5-Sushiswap

SushiSwap, Ethereum blok zincirinde çalışan bir yazılımdır. Kripto ticaret platformunu işleten kullanıcılara teşvikler verir. Diğer DEX’lere benzer şekilde, kripto ticareti için bir likidite havuzu koleksiyonu kullanır. Kullanıcılar önce varlıkları akıllı sözleşmelere ve tüccarlara kilitler, ardından bu havuzlardan kripto alıp satarlar. Yerel tokeni SUSHI’yi elinde bulunduran kullanıcılar, platformda karar verme yetkisine sahiptir. 24 saatlik işlem hacmi 374.799.608,61$’dır.

 

 

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: