1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. SushiSwap nedir? SUSHI coin nasıl alınır? Geleceği var mı?

SushiSwap nedir? SUSHI coin nasıl alınır? Geleceği var mı?

SushiSwap nedir? SUSHI coin nasıl alınır? Geleceği var mı?
0
profitfarmers_koinmedya

SushiSwap (SUSHI) coin DeFi alanının yeni ve popüler bir tokenidir. DeFi ekosistemi finans dünyasında giderek önemini artıran bir blockchain finans uygulaması. SushiSwap kullanıcılara farklı likidite havuzlarında yatırım yapma imkanı sunuyor.

SushiSwap nedir?

SushiSwap nedir? Birlikte bakalım.

SushiSwap, gelir paylaşımı ve ağ etkisi ile elde edilen teşviklerle kullanıcıların çıkarlarını canlandırmayı amaçlayan bir protokoldür. SushiSwap, diğer Uniswap projelerinin aksine, farklı likidite havuzlarına yatırım yapmaya ve SUSHI token elde etmeye izin verir. Hatta yatırımcılar yatırımlarını çekseler dahi protokolün kullanıcı ücretlerinden paylarına düşen oranda gelir elde etmeye de devam ederler. SushiSwap’ın erken dönem yatırımcıları projenin önemli paydaşları olmaya devam etmektedir.

SushiSwap nedir

Likidite nedir?

Likidite, bir varlığın nakde çevrilebilme kolaylığıdır. Paraya çevrilebilen tüm aktifler likit olarak kabul edilir. Piyasalarda likit miktarının fazla olması kolayca işlem yapabilme ve yatırımları anlık olarak nakde çevirebilme anlamına gelir.

Kriptoda Likidite havuzu nedir?

Likidite havuzları, akıllı sözleşmelerle bağlanmış token havuzlarıdır. Bu tokenler merkezsiz borsalarda işlem yaparken fiyat değişimlerinin önüne geçmek için kullanılır.

İlgili: Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı?

SushiSwap nasıl çalışır?

SushiSwap nedir? nasıl çalışır? SushiSwap kullanıcılarının çoğunluğu Uniswap havuzlarına likidite sağlayıcılarıdır. Aktif bir likidite tedarikçisi olmak ve SUSHI coin kazanmak için, Uniswap LP tokenlerinizi stake ederek listelere girmeniz gerekiyor. Tokenleriniz blocklarda kullanıldıkça da karşılığında SUSHI tokeni olarak ücretinizi, kazancınızı alıyorsunuz.

SushiSwap’ın, Uniswap’tan en temel farkı ise katılımcılar yalnızca likidite sağladıkça kazanç elde etmiyorlar. Yatırımlarını likidite havuzlarından çekmiş olsalar da belirli bir oranda ücret almaya devam ediyorlar.

SUSHI Coin nedir?

Sushiswap, likidite havuzuna katkıda bulunmak için bir SUSHİ coini bir teşvik unsuru olarak kullanıyor. Bu konunda Yearn.finance’ın YFI’si, Compund’un COMP veya Aave’nin LEND’I gibi yönetim tokenleri veren DeFi kiralama protokollerine benziyor. Bu yönetim tokenleri gibi SUSHİ coin de ikincil pazarlarda satılabilir.

SUSHİ coin, ismini bir Hearthstone kartından alıyor. Chef Nomi takma ismini kullanan geliştiricinin sushi yapmayı bildiğine süphe yok.

SUSHI coin ilk lansmanında şüpheyle karşılandı zira SushiSwap akıllı sözleşmeleri bağımsız kaynaklarca kontrolden geçmemişti. Ancak 28 Ağustos’ta Chef Nomi, twitter hesabından yaptığı çağrı ile, TrailOfBits, PeckShields, OpenZeppelin, Consenys gibi şirketlere çağrıda bulunarak kontratlarını denetleyebileceklerini bildirdi.

Chef Nomi’nin bu çağrısı yanıt buldu, SushiSwap akıllı sözleşmeleri incelendi ve SUSHI coin 1 Eylül’de başta Binance olmak üzere pek çok borsada işlem görmeye başladı.

Ancak işler beklenildiği gibi gitmedi, Chef Nomi exit scam yapmakla suçlandı. Gelişen sürecin ardından SushiSwap controlü Bankman-Fried‘a geçti.

Neticede SUSHI coine güven tazendi ve coin borsalarda işlem görmeye devam ediyor.

İlgili: Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır, nasıl saklanır?

Rakamlarla SUSHI coin

Fiyat1.38 USD
Market Cap209.259.223 USD
Dolaşımdaki Arz154.999.202 SUSHI
Toplam Arz154.999.202 SUSHI
Rakamlar yazının yazıldığı ana aittir. CoinMarketCap

Sosyal medyada SushıSwap

SushiSwap’ın Twitter’da 12 binden fazla takipçisi var. Bunun iyi bir sayı olduğunu söylememiz gerekir.

SUSHI coin nasıl alınır?

SUSHI coini Binance borsasından takas yoluyla satın alabilirsiniz.

Binance borsasına BTCTürk üzerinden BTC, ETH XRP ya da USDT TRY gibi fiat coinleri, ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. Peki BTCTürk’e nasıl üye olabilirim. Bunun için alttaki linke tıklamanız yeterli.

Kripto para borsasından nasıl SUSHI alırım? Kripto para borsasına nasıl üye olabilirim, nasıl kripto para alabilirim? Sizin için, resimlerle adım adım anlattık.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınır?

İlgili: SushiSwap gündem: SushiSwap başarılı geçiş

SUSHI coinin geleceği var mı?

SUSHI coin neredeyse sıfır değerle 28 Ağustos’ta kullanıma girdi. Ancak 1 Eylül’de fiyatı 12 doları bulmuştu. Hiç şüphesiz coinin bu dikey yükselmesinde en önemli pay, SushiSwap’ın vadettiği yüksek gelir oranlarıydı.

Ancak 2 Eylül’de fiyat %50 azaldı, 5 Eylül’e gelindiğinde, SushiSwap geliştiricisinin exit scam ile suçlanması üzerine SUSHI coin fiyatı 2.5 dolara kadar düştü.

Fakat daha sonra yaşanan gelişmelerle SushiSwap ve SUSHI coin normal değerini buldu.

Ayrıntılı ve güncel fiyat analizi için teknik analiz yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili: Sushi teknik analizi: Sofranızda SUSHI’ye yer açın

Canlı SushiSwap grafiği – SUSHI dolar ve Türk Lirası

Chef Nomi kimdir?

SushiSwap’ın iki geliştiricisinden biridir. Chef Nomi, 26 Ağustos’ta SushiSwap protokolünü açıklayarak kullanıma sokmuştur.

Kaynak