1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Waves coin rehberi: Waves coin nedir? Waves platformu nasıl çalışır?

Waves coin rehberi: Waves coin nedir? Waves platformu nasıl çalışır?

Waves coin rehberi: Waves coin nedir? Waves platformu nasıl çalışır?
0

Waves coin nedir? makalenin konusunu oluşturuyor. Waves platformunun yerel bir kripto para birimi. Waves (WAVES) coin üzerine konuşmadan önce Waves platformu ve blockchain projesinin ne olduğu ve hangi vizyon ile piyasaya çıktığına bakmamız gerekiyor.

Waves coin nedir?

waves-coin-nedir-koinmedyaWaves coin nedir hemen açıklamaya çalışalım. Waves kendi özel tokenlerinizi çıkarabileceğiniz bir blockchain platformu. Mesela bir projeye fon sağlamak için token çıkarmak istiyorsunuz. Ya da bir programa katılanlara ve müşterilerinize sadakatlerinden dolayı ödül olarak token vermek isteyebilirsiniz. Bir başka sebep bir uygulamanız var ve burada kullanmak için bir token oluşturmak istiyorsunuz. İşte, bu işler için Waves platformuna bakmaya değer.

 

koinmedya_brave

En güzel Waves coin nedir? youtube videosu

 

Waves coin, kendi tokeninizi oluşturabileceğiniz bir platform sunuyor. Kendi projenizi destekleyecek topluluğunuzu oluşturur oluşturmaz, kendi ödül programınızı oluşturabilir ve kripto paranızı piyasaya sürebilirsiniz. Waves platformu dikkate değer bir çözüm sunuyor.

Web sitelerine göre, platform üzerinden token oluşturmak 1 dakikadan fazla sürmüyor. Ancak kullanım alanına göre ve de özelliklerine göre bu biraz daha zaman alabilir. Platform üzerinde ayrıca merkezsiz bir borsa da bulunuyor. Bu platform üzerinden yeni oluşturduğunuz token ile diğer Waves tokenlerin işlemleri yapılabilir.

Waves coin platformu nasıl kullanılır?

waves coin nedir Waves coin rehberi: Waves coin nedir? Waves platformu nasıl çalışır?

Daha basitleştirirsek, yeni oluşturmuş olduğunuz tokenleri Waves platformunu kullanarak işlem gerçekleştirebilirsiniz. Tüm işlemler Waves blockchain üzerinde kayıt altına alınıyor. Zaten bunu Ethereum blockchainini kullanan ERC-20 kökenli kripto paralarda da görüyoruz.

İlginizi çekebilir : Bitcoin madenciliği rehberi: Bitcoin nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin’de gördüğümüz üzere, blockchain protokolünü kullanarak tüm işlemler kayıt altına alınıyor. Yeni müşteri donanımı, her yeni işlemi güncellemek zorunda. Bu güncellemeye kripto piyasasında verilen isim ‘hard fork’.  Blockchain tarihinde gördüğümüz üzere, hard forklar büyük iş yükünün yanısıra bazı kritik riskler de barındırıyor.

waves coin platform inceleme video

Waves platformu bunu engellemek adına şu stratejiyi tercih ediyor. Blockchain üzerinde gerçekleşen her işlem, çekirdek donanımın üstünde bir eklenti olarak doğrudan plug ediliyor. Bu yöntemle, tüm işlemler etkili şekilde hem de donanımlarını güncellemeden Waves blockchain ağına katılabiliyorlar.

İlginizi çekebilir:  Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

Waves coin uygulamasının özellikleri

 

Waves uygulaması ya da yazılımı, kullanıcılarına birkaç faydalı özellik sağlıyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

  • Özel Uygulama Tokenleri (Custom Application Tokens – CATs)
  • Merkeziyetsiz borsa (Decentralized exchange – DEX)
  • Akıllı Sözleşmeler (Smart Contracts)

Şimdi de bunların ayrıntılarına bakalım.

dalgalar-para-platform dalgaları-para-nedir

Waves platformunun özel uygulama tokenleri  (Custom Application Tokens – CATs)

waves coin nedir Waves coin rehberi: Waves coin nedir? Waves platformu nasıl çalışır?

 

Waves platformunun temel olarak odaklandığı işlem, özel tokenlerin çıkarılması ve bunların transleri ile işlemleri. Bu tokenleri hem web üzerinde hem de Android ile iOS üzerinde çalışan Wave uygulaması üzerinden oluşturabilirsiniz.

Bu tokenler hiçbir aracıya gerek olmadan alınıp satılabilir ve transferleri gerçekleştirilebilir. Çünkü bu tokenleri özelleştirebilir ve bu tokenler sizin istediğiniz her şeyi temsil edebilir. Yine de mesela Ethereum gibi platformlarda olduğu kadar token fonksiyonlarına sahip olmayabilirsiniz. Buna rağmen Waves’in kullanmak aşırı kolay ve hiçbir kodlama bilgisine de gerek duymuyorsunuz. Bu kolay kullanımından dolayı Waves platformu, kitlesel fon toplama, ICO’lar ve sadakat programları için ideal olarak görülüyor.

Bir özel token oluşturmanın maliyeti ise 1 Waves coin. Şu an Waves coin fiyatı 1.07 dolar (12 mayıs 2020).

Açılmasından bu yana platformu kullanımı önemli ölçüde arttı. Aralık 2017’den bu yana Waves platformu üzerinden çıkarılan tokenlerin sayısı 7,000’den yaklaşık olarak 20,000 sats’a kadar çıktı.

İlginizi çekebilir: Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri…

Waves (WAVES coin) fiyatı (Canlı):

Her bir kripto projesi kendi yerel kripto parası ile birlikte geliyor. Waves platformunun da yerel para birimi Wave coin adlandırılıyor. Waves, Haziran 2016’da Waves coin için bir ICO düzenlemiş ve buradan 16 milyonun üzerinde bir fon elde etmişti.

ICO’dan hemen sonra Waves fiyatı yüzde 80 düşüş yaşadı ve yaklaşık olarak 0.20 dolar (0.0003 BTC) civarında istikrara kavuşmuştu.

Temmuz 2017’de yükselene kadar ise göreceli olarak düz bir çizgide devam etti. Söz konusu dönemdeki yükselişe ise muhtemelen platformun yol haritasını açıklaması ve ön ICO için ICO Hub ile ortaklık duyurusu sebep oldu.

 

waves coin nedir Waves coin rehberi: Waves coin nedir? Waves platformu nasıl çalışır?

 

Waves coin tüm zamanların en yüksek değerini Aralık 2017’de 17.06 dolar ile kaydetmişti. O zamanlar Waves’in dünyanın en hızlı blockchaini olacağı iddiaları vardı. Yükselişte bunun da payı var.

Aralık 2017’den sonra Waves coin fiyatının iki defa yukarı yönlü sıçrama kaydettiğini görüyoruz. Yukarıdaki grafikte net bir şekilde görülüyor. Birincisi Mayıs 2018’de, diğeri ise Aralık 2018 tarihlerinde. İlkinde kripto para 8 dolara kadar çıktı. İkincisinde ise 4 doların bir miktar üzerinde yerel zirve kaydetti.

 

WAVES Coin istatistikleri

waves-coin-istatistik

Waves Güncel Fiyat1: 07 ABD Doları

DALGALAR   YG’si : % -19,81

Pazar Sıralaması:  55

Piyasa değeri:  108.890.352 USD

24 Saat Hacim :  51.062.714 USD

Dolaşım Arzı:  101.912.368 WAVES

Toplam Arz : 101.912.368 WAVES

Maksimum Arz: Veri yok

Tüm Zamanların En Yüksek Değer: 18,07 USD  ( 19 Aralık 2017 )

Tüm Zamanlar Düşük Değer: 0,122684 USD ( 02 Ağu 2016 )

52 Hafta Yüksek / Düşük Değeri: 3,37 -0,526780 USD

90 Gün Yüksek / Düşük Değeri :1,70 ABD doları /0,618202 USD

 

Önemli WAVES Coin haberleri:

waves coin nedir Waves coin rehberi: Waves coin nedir? Waves platformu nasıl çalışır?

Binance ABD Dalgaları coini listesi

Rus Alfa Bank ile Waves arasında stratejik anlaşma

Waves platformu blockchain tabanlı oyun marketi açıyor

Waves DEX, ERC-20 tokenlerine desteğini açıkladı

Kraken borsası Bat ve Waves’i destekleme kararı aldı

Waves CEO’su Vostok’taki tüm hisselerini sattı

Geniş çaplı güncelleme geleceği haberi ile Waves yüzde 26 arttı

Waves merkezsiz uygulama pazarına giriş yaptı

 

Sevgili okurlarımız sizler için Waves Coin nedir açıklamaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.