BTC : 83050 ₺ ETH : 2839 ₺ XRP : 1.881 ₺ LTC : 359.5 ₺ USDT : 7.637 ₺ XLM : 0.5848 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Ethereum Classic Mordor için hazır!

Ethereum Classic Mordor için hazır!

Ethereum Classic Mordor için hazır!
0

Ethereum Classic Mordor testneti için hazır.


Ethereum Classic topluluğu 15 Ocak 2020’de gerçekleşmesi planlanan Agharta hard forku için hazırlanırken, öncesinde de boş durmuyor. Mainnetin başlatılmasından önce çeşitli testnetler aktive ediliyor. Mesela en son 14 Kasım 2019’da ETC Cooperative, Morden isimli testnetini aktive etmişti. Çok kısa süre önce de ETC Cooperative’in yöneticisi Bob Summerwill, 20 Kasım’da aktive edilmesi planlanan Mordor testnetinin başlatılmaya hazır olduğunu açıkladı.

Bakınız:Jed McCaleb: “Dolar ve Euro tokenize edilmeli”

Summerwill, Ethereum Classic networkundaki en son gelişmeleri Twitter’dan şöyle duyurdu:

koinmedya_brave

“Ethereum Classic Mordor testneti başarılı bir şekilde ETC Agharta’dan çatallandı! Classic Geth, Parity-Ethereum ve Multigeth’in senkronizasyonu ise bu sabah @a4fri tarafından doğrulandı. @edwardjmackjr çok kısa süre sonra @Hyperledger Besu için Mordor yapılandırmalarını ekleyebilir. Atlantis’e sahibiz. Sırada Agharta Besu var.”

Ethereum Classic Mordor ile bir adım daha attı

Morden ve Mordor testnetlerinin aktivasyonu ile topluluk mainnetin lansmanına bir testnet daha yakınlaştı. Bir sonraki testnet Kotti’nin lansmanı ise 11 Aralık’a planlandı.

Bakınız:Ethereum Bitcoin’den daha iyi performans tekrar gösterebilir mi?

Agharta hard forku, kısa süre önce gerçekleşen Atlantis hard forkunun ikinci yarısı olarak kabul ediliyor. Beklenen hard fork, Ethereum network ile uyumluluğa odaklanmak üzere programlandı. Ethereum Constantinopole protokolünden birkaç özellik, Agharta hard forkunun bir parçası olacak. Ayrıca, çekirdek geliştiricileri henüz aşağıdakileri içeren ECIP Agharta Finalization’u görüşmediler:

  • Network testinin değerlendirilmesi.
  • Yükseltme zaman çizelgesinin tartışılması.
  • Mainnet block numarası üzerinde anlaşma.
  • ECIP’ın “kabul edildi” konumuna getirilmesi.

Topluluk ECIP-1056 Agharta Finalization için beklerken, madencilik algoritmasının ETC çekirdek gelişim yükseltme çağrısı 21 Kasım’a programlandı. Geliştirici çağrısı, SHA-3 ve ProgPOW’u da kapsayan madencilik algoritmaları seçenekleriyle ilgili tartışmaları da içerecek. Summerwill bu konudaki tutumunu da şu tweetle ortaya koydu:

“Ben, @antsankov’un ETC’yi Ethash’tan Keccak256’ya dönüştürme önerisini destekliyorum. Çünkü POW güvenliği için en emin ve kolay yol, hash çoğunluğuna sahip olmaktır. “

SHA-3, Keccak256 tarafından hesaplanıyor. Ve Summerwill, bloguna da yazdığı gibi, ProgPOW konusunda endişeli. Konu hakkında blogundaki açıklamaları şöyle:

“Ben, ProgPOW’a, O’nu benimseyen herhangi bir proje için ciddi bir risk olabilir gözüyle bakıyorum. Ve Ethereum topluluğuna, IP etrafında anlamlı derecede güçlü güvenceler olmadan o yolda devam etmenin akıllıca olup olmayacağını yeniden düşünmelerini öneriyorum.”

Kaynak

Etiketler: