BTC : 64492 ₺ ETH : 1503 ₺ XRP : 1.36 ₺ LTC : 304.6 ₺ USDT : 6.803 ₺ XLM : 0.4683 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Ethereum Buterin: Ethereum tam kapasite çalışıyor

Buterin: Ethereum tam kapasite çalışıyor

Buterin: Ethereum tam kapasite çalışıyor
0
huobi_koinmedya

“Ethereum tam kapasite çalışıyor” Bu sözler Ethereum kurucu ortaklarından ve mevcut CEO’SU Vitalik Buterin’e ait.


Ethereum tam kapasite

Vitalik Buterin, The Star’da bugün yayınlanan mülakatında Ethereum ile ilgili bilgilere yer verdi. Buterin’e göre Ethereum ekosistemi ile ilgilenen büyük ölçekli organizasyonların yüzleştiği en büyük sorun maalesef “hala” ölçeklenme meselesi.

Ölçeklenme Darboğazı

Buterin parlak zekasının yanında açık sözlü kişiliği ile bilinir. Özelde kendi blockchain ağına, genelde ise blockchain sistemlerinin tamamına sirayet eden bu sorun, toplumsal kabulün önündeki en büyük engellerden biri olarak karşımızda duruyor. Ölçeklenme sorununu çözebilen projeler de genelde güvenlikten ve merkeziyetsizlikten feragat etmiş oluyorlar.

koinmedya_brave

“Ölçeklenme sorunu bizim için tam bir darboğaza dönüştü. Artık Ethereum ağı neredeyse full. Eğer büyük bir organizasyon olarak Ethereum blockchain ağını tercih ettiyseniz, yaptığımız hesaplamalara göre tam kapasiteden de öte çalışmamız gerekecek. Bu da aynı sektörde işlem yürüttüğümüz rakiplerimizle rekabet gücümüzü düşürecektir.

Yapılan işlem gönderimleri zaten pahalı. Bizim yüzümüzden bu miktar belki 5 kat daha pahalanacak. Bu durum inşaları bizden uzak tutan bir basınca dönüşmüş durumda.”

Güvenlikten Feragat

Buterin, bu sorunun aşılması için blockchain felsefesinin temelindeki düşünceden biraz uzaklaşmak gerektiğini düşünüyor. Mevcut sistem ağdaki her bir bilgisayarın her bir işlemi onaylaması üzerine kurulu. Bunun yerine her bir bilgisayarın ağdaki işlemlerin bir kısmını üzerine alacağı sistemlere doğru yönelmek gerekiyor.

Buterin, geliştirilmiş ölçeklenme seçenekleri sayesinde işlem ücretlerinin çok büyük oranda azaltılabileceğini belirtiyor. Elbette bu yöntem güvenlikten feragat etmeyi gerektiriyor. Her ne kadar tüm bilgisayarların her bir işlemi olası en güvenli yöntem olsa da işlemler geciktiği için tüm ihtiyaçlara cevap veremiyor. 2019 yılında Ethereum tam kapasite çalışırken önümüzdeki yıllarda çok daha ağır işlem yükü altında kalacak. Bu sorunun aşılması şart

koinmedya_brave

Teknik olarak bu sorunlar aşıldıktan sonra yani gerekli ölçeklenme geliştirilmeleri başarıldıktan sonra işte o zaman blockchain teknolojisi insanların görmeyi arzu ettiği makama ulaşacak.

Kaynak

Etiketler: