BTC : 83143 ₺ ETH : 2914 ₺ XRP : 1.902 ₺ LTC : 367.2 ₺ USDT : 7.62 ₺ XLM : 0.5998 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin son 5 Ocak ayı performansı rezalet – Bu yıl telafi edebilecek mi?

Bitcoin son 5 Ocak ayı performansı rezalet – Bu yıl telafi edebilecek mi?

Bitcoin son 5 Ocak ayı performansı rezalet – Bu yıl telafi edebilecek mi?
0

Bitcoin son 5 yılda ocak aylarında nasıl performans gösterdi? Genel itibariyle getiri olarak ocak ayları hep eksilerde görünüyor. Bu yıl farklı olur mu? Aylık kapanışa bir hafta gibi bir süre kaldı.


Bitcoin son 5 Ocak ayı performansı rezalet

Bitcoin’in 14 Ocak’ta yaptığı yüzde 10’luk pump kripto para topluluğunu heyecanlandırdı. Çünkü BTC 9,000 dolara yaklaştı. 9,000 dolar, 10,000 dolar ve hatta 6,000 dolar gibi yuvarlak rakamlar çok önemli psikolojik seviyeleri oluşturuyor. Bitcoin’in 9,000 doları görmesi ve geri dönüşünü gördük. Yine de birçokları Ocak ayını aşırılıkların yaşandığı bir ay olarak görüyor.

Şu an Bitcoin hala 2017’deki parabolik patlama döngüsünün kazançlarını geri almaya çalışıyor. O zamandan bu yana fiyat 3,322 dolar ile dip yaptı ve 13,800 dolar ile zirve gördü. Yine de 2017’deki tüm zamanların en yüksek değerini (ATH) geçemedi. Bu süre zarfındaki aylık performanslara bakalım. Özellikle de ocak ayına.

İlgili – Bedava Bitcoin / Free Bitcoin nasıl kazanılır?

koinmedya_brave

Bitcoin son 5 yılda ocak aylarında nasıl performans gösterdi? Genel itibariyle getiri olarak ocak ayları hep eksilerde görünüyor. Bu yıl farklı olur mu? Aylık kapanışa bir hafta bir süre kaldı.

Bitcoin’in ocak aylarındaki getirisi çok farklılık gösteriyor. Yakından bakarsak, 2015’ten bu yana ocak aylarının bir trend oluşturduğunu görebiliriz. Bu yıl farklı bir sonuç olur mu?

Ocak aylarının ortalama getirisi yüzde -3.31 olarak görünüyor. Yani ocakta genelde işler sarpa sarar. Ocak aylarında son sekiz yılda sadece üç ayda getiri pozitif görünüyor. Buradaki düşüşler Bitcoin döngüleri ile açıklanabilir.

Özet olarak şunu söyleyebiliriz. Ocak ayı hep düşüşlerin yaşandığı ay olmuştu. Bu düşüş formasyonları 2015’den bu yana olan grafiklerde daha açık bir şekilde görünüyor. Aşağıdaki grafikler de bu trendi ortaya koyuyor.

Bitcoin son 5 yılda ocak aylarında nasıl performans gösterdi? Genel itibariyle getiri olarak ocak ayları hep eksilerde görünüyor. Bu yıl farklı olur mu? Aylık kapanışa bir hafta bir süre kaldı.

Bitcoin son 5 Ocak ayı performansı  Kaynak: BTC/USD on TradingView

Peki, bu yıl Ocak nasıl biter? Eğer eski trendlerin tekrar etmesini beklersek, o zaman çok büyük bir düşüş olması gerekiyor. Hem de birkaç gün içinde.

İlgili – Bitcoin nedir – Neden Bitcoin almalıyım?

Bitcoin son 5 ocak ayı performansını tekrar eder mi? Traderler ise bu konuda her şeyin olabileceğini düşünüyor. Her an beklenmedik hareketler yaşanabilir. Bu yorumları bir kenara bırakırsak, teknik veriler Bitcoin için yakın vadede bir ayı senaryosu öngörüyor. 17 Ocak 2020’de BTC 9,000 dolar psikolojik seviyesinin üzerine çıkmıştı. Ancak burada tutunamadı. Daha kesin söylersek, Bitcoin’in 200 günlük MA’nın üzerinde kalamaması, yakında düşüş trendinin olabileceği ile ilgili ilk işaret. Çünkü 200 günlük MA özellikle de trend belirleyici bir indikatör olarak görülüyor.

Kaynak

Etiketler: