BTC : 64.61 ₺ ETH : 2.226E-5 ₺ XRP : 32.04 ₺ LTC : 0.0712 ₺ USDT : 4.163 ₺ XLM : 15.82 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin halving sonrası BTC fiyatının yönü sizi yanıltabilir

Bitcoin halving sonrası BTC fiyatının yönü sizi yanıltabilir

Bitcoin halving sonrası BTC fiyatının yönü sizi yanıltabilir
0

Bitcoin halving sonrası BTC fiyatının yönü konusunda insanlar ikiye ayrılmış durumda. Kimi yükseleceğini, kimi düşeceğini düşünüyor. Ancak Google Trends’e göre Bitcoin halving  aramaları daha önce hiç olmadığı kadar arttı. Adil olmak gerekirse 2016’da Bitcoin çok iyi bilinmiyor olsa bile, şu anda halving aramaları o zamandan hayli fazla.


Her şeye rağmen, üçüncü Bitcoin halving beklenirken, fiyat yalnızca 10 bin dolara vurmakla kalmadı 8,100 dolara kadar da düşüş yaşadı.

Ancak Bitcoin’de kodlanan tüm halvinglerde ödüller yarıya iniyor. Üçüncü halving sonunda bu ödül blok başına 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek. Bitcoin fiyat değişimleri de,  halving öncesi ve sonrasında benzer bir trend izliyor gibi görünüyor.

Bitcoin halving öncesi ve sonrasında BTC fiyatının yönü nasıl belirleniyor?

Bunun sebebi ekonomik ve duygusal olmak üzere iki kısımda incelenebilir. Duygu, halving ekonomisinin resmi boyamasının öncesi ve sonrasında anlatıyı yönetir. Halving ve fiyat artışı beklentisi nedeniyle yaşanan çılgınlık, pek çok perakendecinin, BTC fiyatının artmasına neden olacak alım yapması ile sonuçlanır.  Fiyat yükselir çünkü ekonomik koşullar oyundadır. Talep aynı kalsa da tedarik düşer. Bu nedenle fiyat değerlenir. Bu beklenti nedeniyle fiyat yükselir, halvingden sonra düşer. Ve daha sonra tekrar yükselmeye devam eder.

koinmedya_brave

Bitcoin halving Bitcoin halving sonrası BTC fiyatının yönü sizi yanıltabilir

Yukarıdaki tabloda, BTC halving 12 ay öncesinde, fiyatın etkinlik zamanına göre negatifte seyrettiği görülüyor. Dahası, ilk iki halvingde Bitoin fiyatının, etkinlikten 12 ay sonra maksimuma ulaştığı görülüyor. Bu nedenle etkinlikten 12 ay sonra aynısını beklemek daha doğru olur.

Ek olarak, Bitcoin fiyatının yönü halvingden önce genellikle düşük. Ve aynısının ilk iki halvingde gerçekleştiği gözlenebilir. Ancak bu kez fiyat yükselmeyi başardığı için, işler değişmiş gibi görünüyor.  Diğer bir gözlem ise, ilk iki halvingin 12 ay sonrasına baktığımızda, ilkinde %1742 artış görürken ikincisinde ise %292 artış görüyoruz. Yani bu kez daha küçük bir yükseliş gerçekleşebilir.

Bakınız:Haftanın Önemli Bitcoin Haberleri: BTC’de gelişmeler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Bunun nedeni, Bitcoin’in benimsenmesinde artış ve Bitcoin Futures, Options ve diğer derivativler gibi yenilikçi ürünlerin piyasaya sürülmesi olabilir. Sonuçta bu, Bitcoin ve kripto para topluluğu için daha derin bir likidite yarattığından, fiyat dalgalanmaları bir zamanlar olduğu kadar ölçülmüyor.

Kaynak

Etiketler: