1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?

Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?

Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?
0
koinmedya_telegram

Önemli yatırım araçlarından altın fiyatlarında yön hangi tarafa? Altın fiyatları düşecek mi yoksa artış trendini devam mı ettirecek?


Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?

ABD Merkez Bankası (FED), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (Bank of Japan) başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin merkez bankaları faiz oranlarını sıfır hatta negatif düzeye çekti. Seçilmiş bazı ülkelerin politika faiz oranları şu şekilde:

ABD Merkez Bankası: % 0.25

Avrupa Merkez Bankası: % 0.00

Japonya Merkez Bankası: -% 0.10

“daisyturkiye”

İngiltere Merkez Bankası: % 0.10

Çin Merkez Bankası: % 3.850

Yukarıda küresel merkez bankalarının faiz oranlarını görüyoruz. Japonya Merkez Bankasının negatif düzeyde faiz oranları dikkat çekiyor.

Düşük faiz oranların üstüne merkez bankaları, Korona Salgınının etkisi ile piyasaya yüklü miktarda likidite arzında bulunuyor. Sadece ABD’nın salgın boyunca açıkladığı teşvik paketi miktarının 3 trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor. ABD yönetimi teşvik yardımları ise dolar basarak finanse ediliyor. 

2008 yılında yaşanan Küresel Emlak Krizinde ABD yönetimi, krizi önlemek için 900 milyar dolar değerinde teşvik açıklamıştı. Korona Salgınında ise neredeyse 4 kat büyüklüğünde bir paket ile karşı karşıyayız.

“daisyturkiye”

Lütfen Bkz: Bitcoin gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Dolar, Euoro, Yen, Yuan, Sterlin ve diğer para birimlerinin genişletici para politikalarının etkisi ile değerinin aşındığına şahit oluyoruz. Tasarruf sahipleri, birikimlerini kaybetmemek için arzı kolayca manipüle edilemeyen altın ve Bitcoin gibi alternatif yatırım araçlarına yöneldikleri görülüyor. Bu nedenle olsa gerek 2020 yılında hem altın hem de Bitcoin dolar karşısında en yüksek seviyeye ulaştı. Tüm zamanların rekorunu kırdı.

Altının ons fiyatı geçtiğimiz Ağustos ayında 2,100 dolarla tüm zamanların rekorunu kırdı. Bitcoin ise 17 Aralık 2020’de (dün) 23,652 dolarla tüm zamanların rekoruna imza attı.

Mevcut makro ekonomik ortamda Bitcoin ve altın birbirine rakip mi oluyor?

Ağustos 2020’den günümüze altın fiyatlarında kısmi bir gerileme olmasına rağmen Bitcoin fiyatları artışını sürdürüyor. Bu hareket, Bitcoin-altın rekabetinde ibrenin Bitcoin lehine değiştiği yönde yorumlanabilir.

Ancak Goldman Sachs’in 18 Aralık tarihli raporu, Bitcoin fiyatlarında son günlerde yaşanan olağan üstün hareketlenmenin altının konumuna zarar vermeyeceğini dile getiriyor. Yani ünlü yatırım bankasına göre Bitcoin ve altın düşman değil aksine dost.

Aşağıda altının ons fiyatındaki değişimi görüyoruz.

altın Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?

Aşağıdaki grafikte ise Bitcoin fiyatlarındaki haftalık değişimi görüyoruz.

altın Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?

Kaynak

Altın fiyatları ne olacak?

Birçok açıdan oldukça olağanüstü bir yıl geçiriyoruz. Yıla damgasını vuran temel faktör şüphesiz Korona salgını oldu. Salgın, ekonomilerde A’dan Z’ye birçok faktörün değişmesine yol açtı ve yatırım araçlarının fiyatlarında ciddi değişimler yaşandı.

Korona salgınının etkili olduğu dönemde yıldızı parlayan yatırım aracı şüphesiz altın oldu. Güvenli liman olarak adlandırılan altının fiyatları geçtiğimiz Temmuz ayında 2,080 (ons fiyatı) çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Altının ons fiyatı (31.1 gram) yazının kaleme alındığı saatte 1,887 dolardan işlem görüyor. Aşağıdaki grafikte 1970-2020 yılları arasında altın fiyatlarında aylık ortalama değişimi görüyoruz.

altın Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?

 

13 Mart 2020 tarihi küresel ekonomi için tam anlamıyla dönüm noktası oldu. Bu tarihte Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Covid-19 ile ilgili salgını küresel pandemi ilan etti. Bu tarihte küresel piyasalarda yaşanan panik etkisi ile ciddi finansal varlık satışları gerçekleşti. Altının ons fiyatı 1,450 dolara kadar geriledi. Aynı tarihte S&P500, Bitcoin ve dünya borsaları başta olmak üzere ciddi bir türbülans yaşandı. Ancak küresel piyasalarda toz bulutu dağılmaya başlayınca altının atağı başladı. Salgın etkisi ile ekonomilerde kapanma ve tecrit koşulları yaşanırken güvenli liman olarak adlandırılan atına yönelik talep artışları gözlendi.

Yukarıdaki süreç devam ederken ABD’li ünlü yatırımcı Warren Buffett’in banka ve finans sektöründeki hisselerini satarak Kanada merkezli bir altın şirketi satın alması, yeni dönemin kodları hakkında önemli fikirler veriyor.

Lütfen Bkz: Ethereum gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Korona Salgını ile rekora koşan altın fiyatlarının kaderini şüphesiz yine Korona Salgınının seyri etkileyecek. Yakın bir gelecekte Korona salgınını önleyecek bir aşının bulunması ve DSÖ tarafından bu aşının resmi olarak duyurulması kuvvetle muhtemel altın fiyatlarının düşmesine neden olacaktır. Bazı analistler altının ons fiyatının 1600 dolara kadar düşebileceğini iddia ediyor.

Son birkaç aylık dönem içerisinde Korona aşısının bulunduğuna dair iki önemli haber dünya kamuoyunu meşgul etti. İlk müjde 11 Ağustos tarihinde Rusya merkezli bir laboratuvardan geldi. Bu haberin etkisi ile altının ons fiyatı 100 doların üstünde düşüş yaşadı. Ancak Rusya merkezli aşı çalışmaları, dünya kamuoyuna yeterli güveni vermedi ve bu nedenle altın fiyatları tekrardan yükselişe geçti.

altın Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?

Geçtiğimiz günlerde Almanya merkezli Pfizer şirketinden de Korona Aşısına yönelik olumlu bir haber geldi. Söz konusu çalışmaların başında iki Türk kökenli profesör bulunuyor. Bu müjdenin kamuoyuna düşmesinin ardından altın fiyatlarında tekrardan 100 doların üstünde düşüş yaşandı. Eğer Pfizer Şirketinin Korona Aşısı çalışmasına yönelik çalışmaları Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanırsa altının ons fiyatında düşüş devam edebilir.

Kaynak

1 ons altın kaç gram?

1 ons altın 31.1 grama denk geliyor

Altın fiyatlarını ne etkiliyor?

Son dönemde altın fiyatları Korona Aşı çalışmalarından etkileniyor. Aşının bulunması ile altının ons fiyatı düşebilir.

Altın fiyat tahmini nedir?

Korona Aşısı bulunursa altının ons fiyatı 1,600 dolara kadar gerileyebilir.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: