1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?

Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?

Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Önemli yatırım araçlarından altın fiyatlarında yön hangi tarafa? Altın fiyatları düşecek mi yoksa artış trendini devam mı ettirecek?


Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?

ABD Merkez Bankası (FED), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (Bank of Japan) başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin merkez bankaları faiz oranlarını sıfır hatta negatif düzeye çekti. Seçilmiş bazı ülkelerin politika faiz oranları şu şekilde:

ABD Merkez Bankası: % 0.25

Avrupa Merkez Bankası: % 0.00

Japonya Merkez Bankası: -% 0.10

İngiltere Merkez Bankası: % 0.10

Çin Merkez Bankası: % 3.850

Yukarıda küresel merkez bankalarının faiz oranlarını görüyoruz. Japonya Merkez Bankasının negatif düzeyde faiz oranları dikkat çekiyor.

Düşük faiz oranların üstüne merkez bankaları, Korona Salgınının etkisi ile piyasaya yüklü miktarda likidite arzında bulunuyor. Sadece ABD’nın salgın boyunca açıkladığı teşvik paketi miktarının 3 trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor. ABD yönetimi teşvik yardımları ise dolar basarak finanse ediliyor. 

2008 yılında yaşanan Küresel Emlak Krizinde ABD yönetimi, krizi önlemek için 900 milyar dolar değerinde teşvik açıklamıştı. Korona Salgınında ise neredeyse 4 kat büyüklüğünde bir paket ile karşı karşıyayız.

Lütfen Bkz: Bitcoin gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Dolar, Euoro, Yen, Yuan, Sterlin ve diğer para birimlerinin genişletici para politikalarının etkisi ile değerinin aşındığına şahit oluyoruz. Tasarruf sahipleri, birikimlerini kaybetmemek için arzı kolayca manipüle edilemeyen altın ve Bitcoin gibi alternatif yatırım araçlarına yöneldikleri görülüyor. Bu nedenle olsa gerek 2020 yılında hem altın hem de Bitcoin dolar karşısında en yüksek seviyeye ulaştı. Tüm zamanların rekorunu kırdı. 2021’de BTC yükselişini devam ettirdi.

Son günlerde altının ons fiyatı tekrardan yükselişe geçti ve 1800 doların üstüne çıktı. Bitcoin ise 50-60 bin dolar bandında dalgalanıyor. 

Mevcut makro ekonomik ortamda Bitcoin ve altın birbirine rakip mi oluyor?

Ağustos 2020’den günümüze altın fiyatlarında kısmi bir gerileme olmasına rağmen Bitcoin fiyatları artışını sürdürüyor. Bu hareket, Bitcoin-altın rekabetinde ibrenin Bitcoin lehine değiştiği yönde yorumlanabilir.

Ancak Goldman Sachs’in geçmiş tarihli raporu, Bitcoin fiyatlarında son günlerde yaşanan olağan üstün hareketlenmenin altının konumuna zarar vermeyeceğini dile getiriyor. Yani ünlü yatırım bankasına göre Bitcoin ve altın düşman değil aksine dost.

Aşağıda altının ons fiyatındaki değişimi görüyoruz.

altın Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?

Aşağıdaki grafikte ise Bitcoin fiyatlarındaki haftalık değişimi görüyoruz.

altın Bitcoin ve altın birlikte var olabilir mi?

Kaynak

1 ons altın kaç gram?

1 ons altın 31.1 grama denk geliyor

Altın fiyatlarını ne etkiliyor?

Son dönemde altın fiyatları Korona Aşı çalışmalarından etkileniyor. Aşının bulunması ile altının ons fiyatı düşebilir.

Altın fiyat tahmini nedir?

Korona Aşısı bulunursa altının ons fiyatı 1,600 dolara kadar gerileyebilir.

Etiketler: