1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Altın fiyatları ne olacak?

Altın fiyatları ne olacak?

Altın fiyatları ne olacak?
0
profitfarmers_koinmedya

Önemli yatırım araçlarından altın fiyatlarında yön hangi tarafa? Altın fiyatları düşecek mi yoksa artış trendini devam mı ettirecek?


Altın fiyatları ne olacak?

Birçok açıdan oldukça olağanüstü bir yıl geçiriyoruz. Yıla damgasını vuran temel faktör şüphesiz Korona salgını oldu. Salgın, ekonomilerde A’dan Z’ye birçok faktörün değişmesine yol açtı ve yatırım araçlarının fiyatlarında ciddi değişimler yaşandı.

Korona salgınının etkili olduğu dönemde yıldızı parlayan yatırım aracı şüphesiz altın oldu. Güvenli liman olarak adlandırılan altının fiyatları geçtiğimiz Temmuz ayında 2,080 (ons fiyatı) çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Altının ons fiyatı (31.1 gram) yazının kaleme alındığı saatte 1,887 dolardan işlem görüyor. Aşağıdaki grafikte 1970-2020 yılları arasında altın fiyatlarında aylık ortalama değişimi görüyoruz.

altın Altın fiyatları ne olacak?

 

13 Mart 2020 tarihi küresel ekonomi için tam anlamıyla dönüm noktası oldu. Bu tarihte Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Covid-19 ile ilgili salgını küresel pandemi ilan etti. Bu tarihte küresel piyasalarda yaşanan panik etkisi ile ciddi finansal varlık satışları gerçekleşti. Altının ons fiyatı 1,450 dolara kadar geriledi. Aynı tarihte S&P500, Bitcoin ve dünya borsaları başta olmak üzere ciddi bir türbülans yaşandı. Ancak küresel piyasalarda toz bulutu dağılmaya başlayınca altının atağı başladı. Salgın etkisi ile ekonomilerde kapanma ve tecrit koşulları yaşanırken güvenli liman olarak adlandırılan atına yönelik talep artışları gözlendi.

Yukarıdaki süreç devam ederken ABD’li ünlü yatırımcı Warren Buffett’in banka ve finans sektöründeki hisselerini satarak Kanada merkezli bir altın şirketi satın alması, yeni dönemin kodları hakkında önemli fikirler veriyor.

Lütfen Bkz: Ethereum gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Korona Salgını ile rekora koşan altın fiyatlarının kaderini şüphesiz yine Korona Salgınının seyri etkileyecek. Yakın bir gelecekte Korona salgınını önleyecek bir aşının bulunması ve DSÖ tarafından bu aşının resmi olarak duyurulması kuvvetle muhtemel altın fiyatlarının düşmesine neden olacaktır. Bazı analistler altının ons fiyatının 1600 dolara kadar düşebileceğini iddia ediyor.

Son birkaç aylık dönem içerisinde Korona aşısının bulunduğuna dair iki önemli haber dünya kamuoyunu meşgul etti. İlk müjde 11 Ağustos tarihinde Rusya merkezli bir laboratuvardan geldi. Bu haberin etkisi ile altının ons fiyatı 100 doların üstünde düşüş yaşadı. Ancak Rusya merkezli aşı çalışmaları, dünya kamuoyuna yeterli güveni vermedi ve bu nedenle altın fiyatları tekrardan yükselişe geçti.

altın Altın fiyatları ne olacak?

Geçtiğimiz günlerde Almanya merkezli Pfizer şirketinden de Korona Aşısına yönelik olumlu bir haber geldi. Söz konusu çalışmaların başında iki Türk kökenli profesör bulunuyor. Bu müjdenin kamuoyuna düşmesinin ardından altın fiyatlarında tekrardan 100 doların üstünde düşüş yaşandı. Eğer Pfizer Şirketinin Korona Aşısı çalışmasına yönelik çalışmaları Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanırsa altının ons fiyatında düşüş devam edebilir.

Kaynak

1 ons altın kaç gram?

1 ons altın 31.1 grama denk geliyor

Altın fiyatlarını ne etkiliyor?

Son dönemde altın fiyatları Korona Aşı çalışmalarından etkileniyor. Aşının bulunması ile altının ons fiyatı düşebilir.

Altın fiyat tahmini nedir?

Korona Aşısı bulunursa altının ons fiyatı 1,600 dolara kadar gerileyebilir.

Etiketler: