BTC : 81189 ₺ ETH : 2603 ₺ XRP : 1.815 ₺ LTC : 336.2 ₺ USDT : 7.74 ₺ XLM : 0.548 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Altcoin sezon emareleri artıyor – Yükseliş ne zaman?

Altcoin sezon emareleri artıyor – Yükseliş ne zaman?

Altcoin sezon emareleri artıyor – Yükseliş ne zaman?
0

Altcoin sezon emareleri güçleniyor. Bitcoin hakimiyet oranının düşüşü altcoinler için güzel bir dönemin başlayabileceğini gösteriyor.


Altcoin sezon emareleri

2018 yılı başlarında başlayan altcoin kışı son derece yıkıcı geçti. Altcoinler Bitcoin karşısında sürekli olarak değer kaybetti. Yatırımcıların altcoinlerden beklentisi esasen bunun tam tersidir. Bitcoin’in dolar karşısındaki performansını yetersiz bulan yatırımcılar, BTC paritesinde yükselişe geçebilen altcoinleri bulmalk isterler. Böylece seçtikleri altcoin BTC karşısında değerlenirken 2 kat kazanmış veya en kötü ihtimalle zarardan korunmuş olurlar.

Hayaller yükseliş olsa da gerçekler çoğu zaman düşüşten yanadır. Altcoinler bırakın USD karşısında zararsız kalmayı, BTC karşısında bile çok ciddi mevzi kaybettiler. En bilinen örnek olarak verilen Ripple XRP 2019 yılına yaklaşık 10.000 satsohi değerinden başlarken yılı 2700 satoshi seviyesinde kapattı.

koinmedya_brave

Sermayenin Bitcoin’de toplanması kripto para sektörünü altcoin kışı dediğimiz konsepte zorlar. Bitcoin hakimiyet oranı olarak tanımlanan Bitcoin piyasa büyüklüğünün kripto para sektörü toplam büyüklüğüne oranı son derece önemli. Bu oran 18 aylık bir zaman dilimi içerisinde %33’den %71’e yükseldi. Altcoinlerin başına gelen belanın ne kadar büyük olduğunu bu oranlardan anlayabilirsiniz.

Bitcoin Hakimiyeti Düşüyor

Bu oran son bir haftadır düşüşe geçti ve şu aralar %66 seviyesinde. Dikkat ederseniz son 1 haftadır başta TOP 20 coinler olmak üzere bazı altcoinlerde ciddi artışlar yaşanıyor. BTC hakimiyet oranının %60’a doğru geri çekilmesi durumunda bu yağmur sağanağa dönüşecek ve belki de tüm altcoinler yeniden ayağa kalkacak.

Konu hakkında detaylı analizleri olan Crypto Michael’in sözlerine kulak verelim

Bitcoin hakimiyet grafiği daha alçak zirve yaptı. Hem de tepede negatif uyumsuzluk vererek. Bu bölge muhtemelen geri dönüşün başlayacağı yer olacak.

İlk hedef hakimiyet oranının %67’den %60’a düşmesi. Böylesi bir düşüş altcoin piyasasını ateşler. Mevcut görüntü Ocak 2016’ya benziyor. O dönemde de piyasa büyük oranda Bitcoin tarafından domine ediliyordu. Sonrasında ise rallinin başladığına şahit olmuştuk.

Bitcoin’in yükselmesi için piyasaya dışarıdan sıcak para girmesi şart. BTC’nin başka türlü yükselme şansı yok. Ancak altcoinler için durum böyle değil. Dışarıdan yeni sermaye girişi olmasa bile Bitcoin’deki devasa büyüklük tüm altcoinlerin iştahını kabartıyor. BTC’nin biraz gevşemesi, altcoinlere az da olsa geçişe izin vermesi yeterli. Bu yüzden konu Bitcoin olunca temel faktör sermaye girişi iken konu altcoinler olunca Bitcoin hakimiyet oranı tüm parametrelerden önce gelir.

altcoin sezon
Bitcoin hakimiyeti

Piyasadaki Bitcoin hakimiyet oranı %65.56. Bu oran 1 Ağustos 2019 tarihinden bu yana görülen en düşük oran. Bu oranın düşmesi sermayenin BTC’den altlara geçtiğinin işareti; yani alt baharı. Zaten Bitcoin 9000 dolar kapılarında ve yükselişe devam ediyor, altcoinler de BTC’ye göre güçleniyor. Yukarıdaki mor direnç hattı son 2.5 yıldan bu yana inen direnç hattı. Geçen hafta bu bölgeyi kırmayı denemedi ancak kıramadı. Bitcoin hakimiyet oranı düşüşünü devam ettirirse altcoin sezon alametleri de güçlenmiş olacak.

Etiketler: