İşte 2021’de en çok kazandıran kripto paralar!

İşte 2021'de en çok kazandıran kripto paralar!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2021 yılı, şüphesiz Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu birkaç kez kırdığı bir boğa piyasasına ev sahipliği yaptı. Ancak Bitcoin ile birlikte tüm kripto paralar aynı ölçüde olumlu bir performans göstermedi. Fiyat kazanımları açısından kazananların yanı sıra bir takım kaybedenler ve yatırımcılarına da kaybettiren kriptolar oldu.

2021’de en çok kazandıran kripto paralar hangisi?

2021’in başından bu yana, kripto piyasasının toplam kapitalizasyonu, 800 milyon doların altından %190 artışla 2,3 trilyon doların üzerine çıktı. Dahası kasım ayı başlarında 3 trilyon doların üzerine çıkarak, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

İşte 2021'de en çok kazandıran kripto paralar!

Ancak 2021 boğa koşusu sırasında kripto paraların hepsi yatırımcısına kazandırmadı. Bazıları inanılmaz yükselişlere imza atarken; bazıları da yılın başından bu yana büyük kayıplar verdi.

İşte 2021’de en çok kazandıran 3 kripto para:

Piyasa değeri açısından ilk ondaki kripto paraların sıralaması 2021’de biraz değişti. 1 Ocak 2021’de Litecoin (LTC), Chainlink (LINK) ve Bitcoin Cash (BCH) ilk 10’da yer alırken; bu kripto paralardaki düşüşler, yıl sonuna kadar Solana (SOL), USDC ve Avalanche (AVAX)’ın ilk 10’da kendilerine yer bulmasına yardımcı oldu.

Dogecoin (DOGE) %3,800 yükseldi!

Dogecoin (DOGE), özellikle Elon Musk’ın sosyal medya paylaşımları sayesinde bu yıl hızla yükseldi. Yılın başında, DOGE sadece 0,004$’dan işlem görürken; kripto topluluğu tarafından büyük ölçüde görmezden gelindi. DOGE, daha sonra fitilini Elon Musk’ın ateşlediği pumpların ilkinin ardından, şubat ayında ilk küçük hamlesini yaptı.

İşte 2021'de en çok kazandıran kripto paralar!

Nisan ve mayıs aylarında gerçekten çılgın bir yolculuğa çıktı. 8 Mayıs’ta %1,100’den fazla artarak, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,731$’a yükseldi ve kripto piyasasında dördüncü sıraya yükseldi.

Musk, haziran ayında bir ödeme ağı olarak DOGE’nin üstün yanlarını övdü ve bu da memecoin için yeni bir FOMO’nun başlangıcı oldu.


Ancak DOGE, gerçekleştiği bu destansı pumpın ardından mayıs ayından bu yana hem Bitcoin hem de USD karşısında değer kaybediyor. Ancak, büyük kripto platformlarında listelenmesinin yanı sıra ana akım medya, Shiba Inu’dan ilham alan şaka parasının yılın başından bu yana %3,800’lük müthiş bir kazanç sağlamasına yardımcı oldu.

BTC karşısında ise, DOGE, aralık ortasındaki fiyatı 168 satoshiden 3.696 satoshiye yükselerek, yıllık bazda %2,100 değer kazandı.

Solana (SOL) %9,800 yükseldi

Kurumsal blockchain ağı Solana’nın yerel tokeni SOL, kazançlar açısından dolu dolu bir yıl geçirdi. 2021’in başında Solana (SOL) sadece 1,52 dolardan işlem görüyordu. Şu anda ise 197 doların üzerinde işlem görüyor. Bu da bir yıldan kısa bir sürede %9,800’lük fazla destansı bir kazanç anlamına geliyor.

Dahası SOL, kasım ayı başında tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 260$’a ulaştı ancak piyasalar yılın sonlarına doğru düzeltmeye başlayınca, akıllı sözleşme tokeni de geri çekildi. 

en çok kazandıran kripto paralar İşte 2021'de en çok kazandıran kripto paralar!

Bu devasa ralli, SOL’un piyasa kapitilizasyonunda dördüncü sıraya kadar yükselmesini sağladı. (Şu anda beşinci sırada yer alıyor.) BTC karşısında ise SOL, yılın başından bu yana %6.473 oranında değer kazandı.

Terra (LUNA)

Merkezsiz finansal ödeme ağı Terra’nın yerel tokeni LUNA da 2021’de en çok kazandıran 3 kripto para arasına girdi. Yıla yaklaşık 0,65 dolardan giriş yapan Terra (LUNA), yatırımcılar tarafından büyük ölçüde bilinmiyordu.

Fiyatlar mart ve mayıs aylarında yükseldi. Ancak asıl yükseliş, LUNA’yı 5 Aralık’ta 77.73$’lık ATH (tüm zamanların en yüksek) seviyesine çıkaran rallinin başlangıcı olan ağustos ayında başladı. Ayrıca LUNA bu yıl BTC’ye karşı %5,815 oranında değer kazandı.

İlgili: Ethereum rakibi “O” kripto paranın durdurulamayan yükselişi!

İşte 2021'de en çok kazandıran kripto paralar!

Bu yıl etkileyici kazanımlar elde elde eden daha bir çok token var elbette. Bunlar arasında yıllık bazda %2,330 değer kazanan Avalanche’ın yerel tokeni AVAX, %12,000 artış kaydeden Polygon’un yerel tokeni MATIC ve yılın başından bu yana %1,271 yükselen Binance Coin (BNB) var.

2021’de en çok kaybeden ve yatırımcısına en çok kaybetiren 3 kripto para

Internet Computer (ICP)

10 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 700 dolara fırladıktan sonra, ICP fiyatları 4 Aralık’ta tüm zamanların en düşük seviyesi olarak 24.29$’ı gördü. Yani sadece 7 ay önce kaydettiği zirvesinden %96 gibi acı bir düşüş yaşadı. Ayrıca Bitcoin karşısında da %93 değer kaybetti.

İşte 2021'de en çok kazandıran kripto paralar!

EOS (EOS)

Bir zamanlar Ethereum katili olarak anılan EOS, bu yıl neredeyse tüm kriptoların yükseldiği bir dönemde etkileyici bir çıkış yapmayı başaramadı.

EOS, 1 Ocak’ta zaten piyasa değeri bakımından ilk 10’dan düşmüştü ve tüm yıl boyunca sıralamada daha da gerilere düşmeye devam etti. EOS fiyatları, diğerlerinin 3 ve 4 haneli kazançlar elde ettiği dönemde yalnızca %15’lik bir değer kazandı. Bu nedenle, büyük resimde EOS, kaybeden olarak kabul edilebilir.

Bir zamanlar ilk 10’da yer alan token, piyasa değeri ile 50. sıraya düştü. Ve şu anda 3.25 dolardan işlem görüyor. Nisan 2018’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 22.71$’dan %86 aşağıda olan kripto para, yıl boyunca BTC’ye karşı %22 kaybetti.

İşte 2021'de en çok kazandıran kripto paralar!

Monero (XMR)

Gizlilik odaklı kripto para birimi Monero, birçok büyük borsa anonimlik sunan dijital varlıkları delist ettiği için bu yıl hem fiyat hem de piyasa değeri sıralaması açısından büyük düşüş yaşadı.

XMR fiyatları bu yıl sadece %17 arttı ve Ocak 2018’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 524$’a yaklaşamadı. Şu anda 183 dolar civarında işlem gören XMR, bu zirveden %66 düşüşle, piyasa değerlemesinde 49. sıraya düştü. Monero, yılın başından beri Bitcoin karşısında da %30 kaybetti.

İşte 2021'de en çok kazandıran kripto paralar!

Bu arada, Bitcoin yılın başından bugüne kadar (YTD) %67,5 artarken, Ethereum %440 oranında bir yükseliş kaydetti.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İşte 2021’de en çok kazandıran kripto paralar!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.