1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Terra LUNA coin nedir ve geleceği nasıl?

Terra LUNA coin nedir ve geleceği nasıl?

Terra LUNA coin nedir ve geleceği nasıl?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para Terra (LUNA) fiyatı son bir yılda inanılmaz bir ralli yaparak yüzde 2,000’den fazla değer kazandı. Buna ek olarak Nisan 2022’de ATH değerini yeniledi. Bundan dolayı izlenmesi gereken coinlerden biri. Bunun için Terra (LUNA) projesinin ne olduğuna ve neler getirdiğine bakalım.


Terra LUNA coin nedir?

Bir şirket olarak Terra’nın tam dijitalleşmiş merkezsiz bir finansal kuruluş olduğunu söyleyebiliriz. Kendi merkezi rezervi var. Müşterileri ise varlıkları üzerinden faiz geliri edebilir, ödemesi sistemi üzerinden harcayabilir ve hatta sentetik hisse senetlerine yatırım yapabilirler. Şirketin yaptığı tüm bu işlerin arkasında da Terra (LUNA) coinin desteği var.

Şirketin blockchain projesinin ismi de Terra ve Terraform Labs tarafından geliştirildi. Bu blockchain üzerinde ayrıca Terra U.S. Dollar ya da UST ismi verilen bir stabil coin de çıkarılıyor. Bu kripto paranın değeri bir algoritma üzerinden ABD Doları’na bağlı. Bu sadece stabil coinlerinden biri.

İlgili – Terra teknik analizi: LUNA fiyatı yorum ve güncel beklentiler

Terra ve LUNA: En temel özellikleri

Terra nedir? LUNA coin iyi bir yatırım mı?

Ne yapıyor?

LUNA, tüm Terra ağına destek veren yönetim ve staking tokeni. Terra’nın stabil coinlerini ve ödeme sistemini destekliyor.

Yönetimde kimler var?

Kurucu ortakları Daniel Shin ve Do Kwon. Kwon bir bilgisayar uzmanı ve daha önce Apple ve Microsoft’ta yazılım mühendisi olarak çalıştı. Shin bir girişimci ve daha önce e-ticaret alanında çalıştı.

Proje ne zaman başladı?

Terra 2018 yılında ve LUNA da 2019 yılında başladı. Piyasa değeri ise 6 milyar dolar (CoinMarketCap, Ağustos 2021)

Destekleyen büyük kuruluşlar: Arrington Capital, Lightspeed Venture Partners ve Pantera Capital.

LUNA coin ne için kullanılıyor?

Terra nedir? LUNA coin iyi bir yatırım mı?

LUNA coin, Terra ekosisteminin yerel kripto parası. Bu coin ağda birçok amaç için kullanılıyor. Öncelikle, ağın stabil coinlerinin fiyat istikrarını güvence altına alan teminatlandırma mekanizmalarını çalıştırmak için kullanılıyor. Buna ek olarak staking yoluyla Terra ekosistemindeki değeri kilitlemede kritik öneme sahip.

İlgili – Güncel Terra – LUNA coin fiyat tahmini, geleceği ve beklentisi 2021- 2025

Terra’nın stabil coinleri

Terra’nın yukarıda bahsettiğimiz Terra U.S. Dollar (UST) dışında bir de Euro (EUT), Kanada Doları (CAT) ve Japon Yeni (JPY) stabil coinleri var.

Mesela, Terra’da yeni UST basmak için rezerv varlığı olan Luna “yakılıyor”. Eğer UST için talep artıyor ve daha fazla insan kullanıyorsa, daha fazla Luna otomatik olarak yakılacak ve topluluğa gönderilecek. Bu denge işlemi ile fiyat istikrarı amaçlanıyor.

Terra’nın stabil coinleri Tether (USDT) gibi stabil coinlerden farklı bir işleyişe sahip. Bundan dolayı onlara algoritmik stabil coinler deniliyor ve LUNA token tarafından destekleniyor.

Stabil coin TerraUSD (UST) nedir?

Stabil coin TerraUSD (UST) nedir?

TerraUSD (UST), Terra ekosisteminin parçası olan merkezsiz bir stabil coin ve Ethereum üzerinde çalışıyor. Bu stabil coin değerini 1 dolara eşdeğer olacak şekilde tutmaya çalışıyor. Bunun başarmak için ise diğer stabil coinlerden farklı bir yöntem kullanıyor. Diğer stabil coinlerde her bir coin için bir banka hesabına 1 dolar yatırılıyor. Burada ise 1 TerraUSD (UST) basmak için TerraUSD’nin rezerv para birimi olan LUNA’dan 1 dolar değerinde coin yakılıyor.

İlgili – Güncel Terra – LUNA coin haber ve gelişmeleri

Terra (LUNA) fiyatı

Terra (LUNA) fiyatı son Aralık 2021’deki ATH değerinden sonra önemli ölçüde düzeltme yaptı. Ancak Şubat 2022’de kripto para yeni bir ralli başlattı. Hem de tüm piyasanın başta BTC ve ETH olmak üzere düştüğü bir ortamda. Mart sonu ve Nisan 2022 başlarında LUNA coin ATH değerini birkaç defa yeniledi. Ancak Mayıs başından yükselen trend çizgisinin de altına sarktığını görüyoruz. Güncel ATH değeri ve bunu gösteren grafik aşağıda yer alıyor.

  • Terra LUNA coin ATH değeri: 119.18 dolar (5 Nisan 2022 – CoinMarketCap)

Terra LUNA coin nedir ve geleceği nasıl?Terra LUAN coin fiyat grafiği 2021 – 2022 Kaynak: TradingView

Terra (LUNA) iyi bir yatırım mı?

Bir kripto paranın iyi bir yatırım olup olmadığını anlamak için kullanım alanına ve teknolojisinin sağladığı faydalara bakmak gerekiyor. Terra artık kullanım alanı olarak önemli bir mesafe kaydetti. Terra’nın internet sitesine göre, ödeme sistemi Chai’nin artık 2 milyon kullanıcısı var ve her yıl 1 milyar dolarlık işlem gerçekleştiriyor. RBF Capital’in raporuna göre ise Terra’nın stabil coinleri 2025 yılına kadar piyasadan yüzde 20 pay sahibi olabilir.

Terra (LUNA) bu yıl inanılmaz bir performans sergiledi ve gücüne güç katmaya devam edebilir. Ancak şunu unutmamak gerekiyor. Tüm kripto paralar riskli. Ayrı zamanda stabil coinler ile ilgili bir belirsizlik var. Özellikle düzenleyiciler tarafından. Yatırım yapmadan önce bu alandaki gelişmeleri iyi değerlendirmek gerekiyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.