Anasayfa Bitcoin Venezuela’nın Yeni Para Birimi Bitcoin! Hiper Enflasyona Çözüm Kripto Para mı?

Venezuela’nın Yeni Para Birimi Bitcoin! Hiper Enflasyona Çözüm Kripto Para mı?

Venezuela’nın Yeni Para Birimi Bitcoin!  Hiper Enflasyona Çözüm Kripto Para mı?
0
koinmedya_googlenews

Venezuela’da uzun süredir yaşanan ekonomik kriz ve  hiper enflasyon ülke ekonomisini tamamen  yerle bir etti. Venezuela’nın yeni para birimi Bitcoin. Anlaşılan o ki, çağımızın yeni icadı Bitcoin, sadece para transfer işlemi yapmıyor, gün geçtikçe birçok alanda sorunlara çözüm oluyor.


Venezuela’nın Yeni Para Birimi Bitcoin Sorunları Çözecek mi ?

Bitcoini icad eden Satoshi Nakamoto bir Nobel Ödülü hak ediyor olmalı. Venezuela’da ekonomi tamamen çökünce çareyi Bitcoinde buldular. Artık ülkede kendi parası Bolivar kullanılmayacak, onun yerini Bitcoin alıyor. Venezuela’nın yeni para birimi Bitcoin ekonomik sorunlara çözüm olacak ve 21. Yüzyılın icadı olarak tarihe geçecek mi dersiniz?

Venezuela’da kullanımdaki fiyat para uzun zamandır hiper enflasyona maruz kalıyordu ve aşırı şekilde değer kaybediyordu. İnsanlar bir kilo et almak için bir valiz dolusu para ödemek zorundaydı. 32 milyon nüfuslu ülkenin parası Bolivar o kadar kullanılamaz hale geldi ki, artık üreticiler üretim yapmayı bıraktı, işçiler çalışmayı bıraktı. Dükkanların raflarında hiçbir şey kalmadı. İşte bu noktadan sonra halk Venezuela Başkanı Nicolas Maduro ve sosyalist yönetime rağmen Bitcoin kullanmaya başladı.

koinmedya_brave

Dünya Bankası 2018 yılında Gayri Safi Milli Hasıla (GDP)’nin %14 küçüleceğini tahmin ediyor çünkü günlük para transfer işlemleri yapılamaz hale gelmiş durumda. Geçen yıl ülkedeki enflasyon %652’ydi.

Yıllık enflasyon şu anda  %200.000 ve IMF bu oranın 2018 bitmeden % 1.000.000 olacağını tahmin ediyor. Bunun sonucunda iki milyon insan ülkeden kaçtı ve kaçmaya devam ediyor.

Bitcoin  Kullanımı Ekonomiyi Düzeltecek mi?

Her ne kadar hükümet kabul etmese de halkın önemli bir kısmı varlıklarını korumak için Bitcoin kullanmaya uzun süre önce başladı. Kripto para araştırma şirketi Diar ülkede Bitcoin kullanım hacmini araştırdı. Araştırma sonucuna göre Ocak 2017 de 1 milyon olan işlem hacmi Ağustos 2018 de 17 milyona çıkmış. Bu dönem enflasyonun artık rakamlarla bile hesap edilemeyecek düzeye çıktığı dönem. Bu Venezuelalıların, varlıklarını korumak ve ödeme yapabilmek için çözümü Bitcoinde bulduklarını gösteriyor.

Yetkililer de Bitcoin’e daha fazla kayıtsız kalamadı. Perşembe günü Başkan Maduro, ekonomiyi dengelemek için ülke çapında petro token kullanılacağını duyurdu. Bu kripto paraya daha önce yaptırım uygulamıştı. Başkan ülkenin parası bolivarın petroya sabitleneceğini de ilan etti. Yurtiçi bankaların hesaplarda para birimi olarak petro kullanmaları isteniyor. Venezuela’nın yeni para birimi Bitcoin artık resmi işlemelerde de kullanılacak.

Ancak ekonomistler petro tokenin uluslararası bankalar tarafından kabul edilip edilmeyeceğinden emin değiller. Çünkü bu gerçekten problemlerin temeline bir çözüm olacak mı bilinmiyor. Ekonomistler hiç şüphesiz sağlam para politikaları en etkili yol diyor.

Bu arada birçok insan tokenlerin kullanımına karşı temkinli. Foley & Lardner şirketinin 2018 yılında yaptığı bir araştırmada katılımcıların % 58’i hükümetlerin  ve bankaların kendi kripto paralarını üretmemeleri gerektiğini düşünüyor. Büyük ihtimalle tokenlerin merkezi planda güven kazanmaları gerekiyor. Venezuela’da başlatılan bu uygulama bakalım nasıl sonuçlar getirecek? Token kullanımı kripto paralara güven kazandıracak ve aynı durumdaki diğer ülkelere örnek olacak mı dersiniz?

 

Venezuela ekonomisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız

X