BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dolar Endeksi Ne Kadar?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Dolar Endeksi Ne Kadar?

Dolar Endeksi Ne Kadar?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Amerikan Dolar Endeksi başta emtia, mal, hizmet, yabancı para kurları ve Bitcoin, altın gibi yatırım araçalarını doğrudan ilgilendiren temel bir göstergedir. Amerikan Dolar Endeksi (DXY) verilerinin gidişatını doğru değerlendirmek, yatırımlarınızı doğru yönlendirmek için hayati önemdedir.


Dolar endeksi nedir?

Dolar endeksi Amerikan dolarının 6 yabancı para birimi üzerinden hesaplanan değeridir. Bu paralar Japon Yeni, Euro, Kanada Doları, İngiliz Poundu, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı’ndan oluşmaktadır.


Dolar Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Dolar Endeksi hesaplama formülü: Hesap Formülü ise; DXY = 50.14348112 x EUR/USD^ (-0.576) x USD/JPY^(0.136) x GBP/USD’(-0.119) x USD/CAD^(0.091) x USD/SEK’(0.042) x USDCHF^(0.036)
Dolar endeksi hesaplama oranları


Dolar endeksi artarsa ne olur?

Dolar endeksi artarsa doların diğer ülke paralarına karşı değeri artar. TL değer kaybeder. Ayrıca Bitcoin, altın ve gümüş gibi yatırım araçlarında değer kayıplarına neden olur. DXY yükselirse yatırımcı dolara kayar, doların maliyeti arttığı için faizler yükselir.


DXY nedir?

DXY Amerikan dolar endeksinin kodudur. Tradingview sitesinde pariteler kısmında DXY yazarak DXY grafiğine erişebilirsiniz.

Dolar Endeksi Teknik Analiz

Amerikan dolar endeksi DXY Mart ayındaki Covid paniği ile önce sert bir düşüş, sonrasında ise ters yönde şiddetli bir yükselişe sahne oldu. Bu seviye zirve noktasına dönüştü ve o tarihten bu yana grafik düşüş trendinde.

DXY grafiği 92.1 hattındaki kritik desteği yitirmiş durumda. Düşüş Şubat 2018 desteğine kadar devam edebilir. Zira grafikte görülen destek blogu ile mevcut değer arasında göz çarpan bir destek görülmüyor.

Daha yakından bakarsak düşüşün iç dinamiğini de okuyabiliriz:

Mart zirvesinden bu yana gerçekleşen harekete baktığımızda turuncu 3 dalgasının içinde olduğumuzu görüyoruz. Bu dalganın olası hedeflerinden birinde Şubat 2020 desteği bulunuyor. DXY paritesi önümüzdeki aylarda 90 civarından tepki alıp 94 hattına kadar yükselebilir. Bu düzeltme hareketi grafiğimizde turuncu 4 ile simgelenmiş durumda.

Dolar Endeksi – Bitcoin Korelasyonu

Ne var ki bu yükseliş düşüş trendinin yönünü değiştirmeye yetmeyecek ve yeni bir düşüş dalgası ile karşı karşıya kalacağız. 2021 ikinci yarısına rastlayacak olan bu son dalga DXY paritesini 90 seviyesi altına savurabilir.

Kripto dünyasına adım atmış ve başta Bitcoin olmak üzere diğer yatırım araçlarını kullanmaya başladıysanız DXY verileri sizler için hayati önemde olacaktır.

DXY ve BTCUSDT grafikleri birbirleri ile doğrudan bağlantılı. Tarihsel olarak büyük Bitcoin boğa döngülerinin, DXY’nin düşüş trendinde olduğu dönemlere denk geldiği görülmektedir. Bitcoin Mart çöküşünden bu yana inanılmaz bir yükselişe imza attı. Bu yükselişin temel gerekçelerinden biri de DXY grafiğinin geriliyor olmasıdır.

DXY paritesi henüz geri dönüş emaresi göstermemektedir. Bitcoin‘in yeni zirvelere yelken açtığı şu günlerde ihtiyaç olduğumuz kudret DXY’nin zayıflamasından geçiyor olabilir.

Bitcoin’deki son fiyat görünümü ve beklentiler için

Tıklayın: Bitcoin Teknik Analizi

Not: Tüm değerlendirme ve analizler bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi olarak kullanılmamalıdır.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.