BTC : 62810 ₺ ETH : 1559 ₺ XRP : 1.225 ₺ LTC : 287 ₺ USDT : 6.899 ₺ XLM : 0.463 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Paranın geleceğini görmek için stabil coinlere bakınız

Paranın geleceğini görmek için stabil coinlere bakınız

Paranın geleceğini görmek için stabil coinlere bakınız
0
huobi_koinmedya

Tarihsel anlamda ciddi değişim gösteren ödeme araçlarının ulaştığı son nokta stabil coinler. Paranın geleceğini görmek için stabil coinlere bakınız.


Stabil coinlere bakınız

Altın milattan önce 3 bin yıl önce bile kullanılan temel değişim ve birikim aracı. Altını değerli kılan temel faktörler; arzının istenildiği zaman manipüle edilememesi ve özünde de bir değer taşıması. Altının temel handikabı ise kolay taşınamaması ve saklanamaması. Bu nedenle zamanla ülkeler, değerini altına endekslemiş para birimlerini yani banknotları çıkardılar. Banknotlar altına göre daha kolay taşınabiliyor ve saklanabiliyordu.

Altına dayalı bu para sistemi, dünya savaşları dönemine kadar kullanıldı. 2’inci Dünya Savaşından sonra dünya ülkeleri, ekonomik anlamda yeni dünya düzenin kurmak için 1944 yılında ABD’nin Bretton Woods kasabasında toplandılar ve yeni dönemin ödemeler sistemine karar verdiler. Bu sistemde tüm dünya ülkeleri para birimleri değerini ABD dolarına eşitleyecek ve ABD de doların değerini altına eşitleyecekti. Bu sistem, altın para sistemi ya da Bretton Woods sistemi olarak adlandırıldı.

Lütfen Bkz: İstikrarlı koinler talebi patladı: Tether XRP’yi tahtından edebilir

koinmedya_brave

1970’li yıllara gelindiğinde Bretton Woods sistemi çöktü. Çünkü başta ABD olmak üzere çoğu ülkeler, para arzını arttırarak paranın değerini manipüle ediyordu. Bir süre sonra para birimleri ile altın arasındaki ilişki koptu. Teorikte paranın değeri altına endeksliydi ama pratikte piyasaya sürülen para miktarını karşılayacak altın miktarı yoktu. Sonuç olarak ülkelerde yüksek enflasyon baş göstermeye başladı.

1970’li yıllarda ülkeler paraların değerlerini ABD dolarına sabitlemekten vaz geçtiler. Yavaş yavaş sabit kur rejiminden dalgalı kur rejimine geçmeye başladılar. Dalgalı kur rejimlerinde ülkeler, para birimlerinin değerlerini istedikleri gibi manipüle edebiliyordu ve paranın değerini altına endekslemeye gerek yoktu.

Bu sürecin ardından dünya ekonomileri ödemeler bilançosu ve kur kaynaklı birçok ekonomik kriz yaşadı.

Gelecek için stabil coinlere bakınız

2008 yılındaki Küresel Emlak Krizinin ardından dünya, yeni bir ödeme sistemi ile tanıştı. Blockchain teknolojisine dayalı ve Bitcoin’in öncülüğünü yaptığı bu ödemeler sisteminde artık devlete ihtiyaç yoktu. Zira 2008 yılındaki küresel krizinden merkez bankalarının manipülatif para politikaları ve küresel finans sistemi sorumlu tutulmuştu.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Blockchain nedir? Blockchain neden önemli?

Blockchain tabanlı Bitcoin gibi kripto paraların temel sorunu ise istikrar sorunu çünkü kripto paraların değeri aşırı dalgalanıyor. Değerinin yarın ne olacağından emin olamadığınız para birimini biriktirmek istemezsiniz. Neyse ki stabil coinler bu soruna bir çözüm önerisi getirdiler. Stabil coinler de Bitcoin gibi bir blockchain tabanlı kripto para. Bitcoin’den farkı ise değerini dolar gibi para birimlerine sabitliyor olmaları. Doların yanında altına, bir grup para birimine veya emtiaya da değerini sabitleyen stabil coinler var.

Lütfen Bkz: Altına endeksli Tether XAut geliyor

Statista’nın verilerine göre şu ana kadar 200’ün üzerinde stabil coin dünyaya geldi. Ancak bunların sadece yüzde 30’u hayatta kalabildi.

Stabil coinler içerisinde en bilindik olanı ise Tether (USDT). Bu kripto para piyasada ciddi biçimde talep görmeye başladı. Yazının kaleme alındığı saatte değer açısından Tether en değerli 4’üncü büyük kripto para konumunda.

Bu arada Facebook ve Telegram gibi birçok sosyal medya uygulamasının kendi stabil coinini çıkarmak için uğraştığını hatırlatmakta yarar var.

Kaynak