fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Raven RVN coin nedir? Nerede kullanılır?

Raven RVN coin nedir? Nerede kullanılır?

Raven RVN coin nedir? Nerede kullanılır?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

 Raven RVN coin nedir? RVN coin, herkesin token ve dijital varlık çıkarmasına izin vermek için tasarlanmış bir Bitcoin kod forkudur.

Raven RVN coin nedir?

İçindekiler

 

  •  Ravencoin Nedir?
  •  X16R: Eşsiz Ravencoin Madenciliği Algoritması
  •  Ravencoin “Varlığa Duyarlı” Bir Bitcoin forkdur
  •  RVN Kripto Kullanım Durumları

 

Ravencoin RVN coin

 

Ravencoin, herkesin ağında çeşitli nedenlerle token  çıkarmasına izin vermek için tasarlanmış bir blockchain’dir,  ve asıl amacı bir aktarım sağlamaktır. Ravencoin’in kodlama altyapısı bir Bitcoin forkuna dayanıyor ve proje, token verenlere Ethereum gibi akıllı sözleşme merkezli blockchain’e başka  bir alternatif sunuyor. Ravencoin, çevre dostu fikir birliği mekanizmasını ve güvenlik modelini diğer platformlara göre ana avantajı olarak vurgulamaktadır. 

Overstock.com’un bir yan kuruluşu olan Medici Ventures tarafından desteklenen Ravencoin kripto projesi, 2018’de RVN token’ı ile birlikte bir ICO veya ön satış olmaksızın başlatıldı ve bu tür bazı yapıların sağladığı görülenden daha adil ve daha demokratik bir erişim hedefi arayışındaydı. Ravencoin kriptosunun ön madenciliğini veya ön satışını yapmadığından, geliştiriciler, danışmanlar, Medici Ventures personeli veya diğer erken proje katılımcıları için herhangi bir RVN ayrılmadı. 2020 yılında proje, Medici Ventures’tan bağımsız olmak amacıyla Ravencoin Vakfı’nı kurdu. Ravencoin kripto protokolü açık kaynaklıdır, bu nedenle pratikte herkes kodu çalıştırabilir, değiştirebilir ve katkıda bulunabilir.

raven rvn coin

X16R: Eşsiz Raven RVN coin madenciliğinin algoritması

 

Ravencoin’in tasarımı, büyük ölçüde Bitcoin’e benzer, ancak geliştiricileri, ağda başlatılan tokenlerin oluşturulmasını ve işlenmesini sağlamak için protokolde birkaç önemli değişiklik yaptı. Bitcoin gibi, Ravencoin de ağı korumak için bir Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizması kullanır. Bununla birlikte, kullandığı özel karma algoritmaya, Bitcoin’in SHA-256 algoritmasından daha fazla merkezi olmayan madenciliğe izin vermek için tasarlanmış X16R adı verilir. Daha spesifik olarak, X16R, uygulamaya özel entegre devre yongaları “application specific integrated circuit chips” (ASIC’ler) yoluyla madenciliğe direnmek için tasarlanmıştır, bazılarının, tema oluşturma sürecini endüstriyel ölçekli operasyonlar için bireysel hobilerden daha karlı hale getirdiğini düşündüğü pahalı ve özel bilgisayar donanımı görevi görmektedir. Litecoin gibi diğer kripto para birimleri, ASIC’lerin madenciler arasında daha yüksek derecede bir merkezileşmeye ve dolayısıyla daha az güvenli bir ağa yol açabileceğini savunarak, benzer nedenlerle ASIC’e dirençli karşılaştırılabilir karma algoritmalar kullanmıştır. 

 

Ravencoin “Asset Aware” bir Bitcoin forkudur

 

Mastercoin, Counterparty ve Coloured Coins protokolü gibi projelerde örneklendiği gibi orijinal Bitcoin blockchain’de tokenler yayınlanabilse de, Bitcoin düğümleri tokenlerin yayınlandığını tanıtmak için oluşturulmuştur. Sonuç olarak, Bitcoin blockchain’de bir kripto aktarmayı amaçlayan her işlem, protokolün onu geçerli bir işlem olarak tanıması için yeterli bitcoin göndermelidir, işlemin amacı kriptoyu sadece göndermek bile olsa. Kullanıcı, yukarıda belirtilen işlemde yanlışlıkla bitcoin’i harcadığında başka bir sorun ortaya çıkabilir, bu tokeni yok etmek gibi. Raven RVN coin, akıllı sözleşmeler getirmeden veya PoW olmayan bir konsensüs modeline geçmeden bu sorunları çözmeyi amaçlamaktadır.

 

Ravencoin ve Bitcoin konsensüs mekanizmalarını ayıran bir dizi başka farklılaştırıcı var. Örneğin, Ravencoin blok ödülü 5.000 RVN iken Bitcoin 6.25 BTC’dir (2021 itibariyle); blok süresi Bitcoin’in 10 dakikasına kıyasla 1 dakikadır; ve toplam RVN arzı, Bitcoin’in 21 milyonunun aksine 21 milyardır. Ravencoin geliştiricileri, Raven RVN coin blockchain’de kripto ve varlıkların kolay verilmesine ve aktarılmasına izin vermek için kodu da değiştirdi. Bu nedenle, Ravencoin’in temel yapısı eşler arası varlık transferi blockchain’de olsa da, fikir birliği mekanizması verimlilik için optimize edilmiştir, tüm bunlar kullanıcıların ağ üzerinde kendi dijital varlıklarını basmasına ve ticaret yapmasına izin veriyor. 

 

RVN kripto kullanım durumları

 

Raven RVN coin, altın, hisse senedi, sanal mallar, ödüller ve diğer birçok varlık türü gibi gerçek dünya varlıklarını temsil eden kriptolar vermek için kullanılabilir. Örneğin, 2018’de Chainstone Labs adlı bir dijital menkul kıymetler şirketi, Ravencoin blockchain’inde 12,4 milyon dijital hisse çıkardı. Kullanıcılar ayrıca MangoFarmAssets adlı bir RVN cüzdan platformu kullanarak Ravencoin’de değiştirilemez tokenler  (NFT’ler) oluşturabilir. Ek olarak, Binance Smart Chain’de (BSC) RVN’nin tokenize edilmiş bir versiyonu mevcuttur ve merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarında borçlanma, borç verme ve ticaret için kullanılabilir. Ravencoin’in, akıllı sözleşmeler veya ek faydalar olmasa da, token başlatma ve ticaret yapma yeteneği sunan Bitcoin tabanlı bir ağ olarak benzersiz altyapısı, öncelikle varlık transferi için kullanılan bir dijital token başlatması gereken işletmeler ve endüstriler için muhtemelen çekici bir seçenek. 

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.