1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Polkadot siftah yaptı, ilk parachain Shell, sırada ne var?

Polkadot siftah yaptı, ilk parachain Shell, sırada ne var?

Polkadot siftah yaptı, ilk parachain Shell, sırada ne var?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Uzun süredir beklenen parachainlerin ilki bugün Polkadot üzerindeki yerini aldı.

Polkadot siftah yaptı, ilk parachain Shell, sırada ne var?

Polkadot ağı ilk uzun süredir beklediği ilk parachainine bugün kavuştu; sırada bekleyen yüzlercesi var.

Polkadot ekibi tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamaya göre, DOT coin sahipleri tarafından yapılan Referandum 41 sonucunda Shell parachainin hayata geçmesine izin verildi. Shell, block üretimi, blocklarin dahil edilmesi ve sonuçlandırılması konusunda etkili olacak.

 

Shell parachain oldukça sınırlı bir fonksiyona sahip. Hesap kavramlarına bile sahip değil. Shell, kendisini başka bir şeye yükseltmek için Relay Chain’den mesaj kabul eder.

İlgili: Polkadot yorum, teknik analiz ve fiyat tahmini

Polkadot

Polkadot için sırada ne var?

Polkadot ağı bir “multi-chain” ağ olarak, birden çok blockchaini birbirine bağlamak, aralarından iletişim kurmak ve güvenliklerini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

parachain

Farklı blockchainlerin, adına Relay Chain denilen ana ağaya bağlantıları parachainler sağlar.

Ethereum gibi Layer 1 blockchainlerde, kullanıcılar ağın üzerine uygulama kurabilirler. Polkadot’ta ise Relay Chain parachainlerin güvenliğini sağlayan bir katman işlevi görür.

Polkadot üzerinde ilk parachain hayata geçirilmesi sonrası sıradaki adım; gerçek bir multi-chain olmak olarak gösterilebilir.

Shell ile birlikte artık Polkadot üzerinde diğer parachain auctionsları da hayata geçirilebilir. İlk beş hafta boyunca haftada bir auction yapılması planlanıyor.

Şu anda pek çok farklı projede bu auctionları bekliyor. Bunlar arasında, Ethereum akıllı sözleşme benzeri bir parachain olacak olan Moonbeam ve Acala Network da var.

Parachain süreci DOT coin kullanımını artıracak bu da şimdiden DOT coin fiyatına yansımış durumda.

DOT coin dün yeni bir ATH zirvesi elde etti ve çıkışını bir süre daha sürdürecek gibi görünüyor.

Canlı DOT fiyatı: $ 6.60

 

İlgili:Polkadot haber, gündem ve gelişmeler

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.