Pentagon kripto paralar konusunda alarma geçti, neler oluyor?

kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pentagon, ulusal güvenliğe yönelik kripto risklerini incelemeye başladı. The Washington Post tarafından yayınlanan bir Cuma raporuna göre Pentagon, farklı kripto para türlerini derinlemesine incelemek ve ulusal güvenlik ve kolluk kuvvetleri için ne tür riskler oluşturabileceklerini öğrenmek için yeni bir programa öncülük ediyor.

Kripto para konusu inceleme altına alınıyor

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın araştırma ve geliştirme kolu olan Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı, dağıtılmış defter finansal uygulamalarını incelemeyi amaçlıyor. Programın bir parçası olarak, Pentagon ve DARPA, daha kritik bir değerlendirme sağlamak için gelişmiş araçlar kullanarak kripto para birimlerinin oluşturduğu ulusal güvenlik risklerini araştırmak için bir yıllık bir işbirliği için dijital varlık verileri ve analitiği sağlayıcısı Inca Digital’in hizmetlerinden yararlandı.

kripto para

Bir kripto para birimi, sahiplik bilgilerinin, işlem kayıtlarını kaydeden, yeni para birimlerinin oluşturulmasını düzenleyen ve mülkiyet transferini doğrulayan güvenli bir şekilde kodlanmış bir dijital depo biçiminde bir kayıtta tutulduğu, bir değişim aracı olarak kullanılan dijital bir varlıktır.

Inca Digital ve Pentagon, ABD hükümeti ve ticari işletmeler için bir “kripto para ekosistem haritalama yazılımı” geliştirmeyi amaçlayan “Mapping the Impact of Digital Financial Assets” başlıklı bir projeye başlayacak. Inca Digital’in CEO’su Adam Zarazinski, şirketinin blok zincirlerin nasıl çalıştığını daha iyi anlamada hükümete yardımcı olacağını belirtti. Girişim ayrıca, Bitcoin dolandırıcılıklarını ve yasa dışı ticaret faaliyetlerini tanımlamayı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre DARPA, Faz II Küçük İşletme İnovasyon Araştırması (SBIR) sözleşmesi kapsamında “türünün ilk örneği” bir kripto haritalama sisteminin geliştirilmesi konusunda Inca Digital ile işbirliği yapacak. Zarazinski, kripto varlıklarının artan önemi göz önüne alındığında, Pentagon ve diğer devlet kurumlarının “dijital varlıkların nasıl işlediğini ve dünyadaki sanal para piyasaları üzerindeki yargı güçlerini nasıl kullanacaklarını anlamak için daha iyi araçlara ihtiyaç duyduğunu” belirtti.

 kripto para

Yıllardır süren bir çalışma zaten vardı

DARPA, hem potansiyel sonuçları hem de kendi hedefleri için pratik bir yöntem olarak blok zinciri teknolojisini birkaç yıldır inceliyor. Blockchain’lerin ne derece merkezi olmadığını değerlendirmek ve zayıflıklarını tespit etmek için bu yıl Haziran ayında Trail of Bits ile birlikte çalıştı. Bu arada, zaten 12.000’den fazla kripto para birimi var ve büyüme oranı şaşırtıcı. 2021’den 2022’ye kadar kripto para birimlerinin sayısı iki katından fazla arttı. 2021’in sonunda, her ay piyasaya yaklaşık 1.000 yeni kripto para birimi eklendi.

Ünlü askeri tarih ve dünya meseleleri yazarı Joseph V. Micallef, Military.com makalesinde kripto para birimlerinin ABD ulusal güvenliğini etkileyebileceği üç yolu tanımlar. Birincisi, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin “aklanması”, nakit paradan veya başka varlıklara dönüştürmekten daha kolaydır. İkincisi, dijital para birimlerinin piyasaya sürülmesi, muazzam bir servet kayması anlamına geliyor. ABD ulusal güvenliğine yönelik üçüncü ve en önemli tehdit, dijital para birimlerinin ABD dolarının rezerv para birimi olarak konumu üzerindeki etkileridir.


Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Pentagon kripto paralar konusunda alarma geçti, neler oluyor?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.