1. Home
 2. Güncel Haber
 3. NKN nedir ve geleceği nasıl? Güncel NKN coin haber ve gelişmeleri

NKN nedir ve geleceği nasıl? Güncel NKN coin haber ve gelişmeleri

NKN nedir ve geleceği nasıl? Güncel NKN coin haber ve gelişmeleri
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

NKN (NKN) ya da tam adıyla New Kind of Network (Yeni Tür Ağ) internet kullanıcılarını ağ bağlantılarını paylaşmaya ve kullanılmayan bant genişliğinden yararlanmaya motive etmek için ekonomik teşvikleri kullanmayı amaçlayan halka açık bir blockchain. Projenin yerel kripto parası ise NKN coin. NKN ile ilgili ayrıntılara bakalım.


NKN nedir?

NKN ya da New Kind of Network (Yeni Tür Ağ), açık kaynak bir halka açık blockchain protokolü. Bu eşler arası ağlardan oluşan proje, ağ bant genişliğini ve İnternet bağlantısını paylaşmak fikriyle yola çıktı.

Ocak 2018 yılında başlatılan proje, danışmanları listesinde Mathematica ve Wolfram Alpha’nın kurucusu Stephen Wolfram ve açık anahtarlı şifrelemenin mucidi Whitfield Diffie’nin isimlerine yer veriyor.

NKN Mainnet, Temmuz 2019 yılında başlatıldı ve 25,000’e yakın tam konsensüs düğümü (Bitcoin ya da Ethereum’dan daha fazla) var.

İlgili – CEEK VR nedir ve geleceği nasıl? Güncel CEEK coin haber ve gelişmeleri

NKN ne için kullanılıyor?

NKN nedir ve geleceği nasıl? Güncel NKN coin haber ve gelişmeleri

NKN’in dikkat çeken kullanım alanları şöyle:

 • İçerik Dağıtım sistemi (Çin video devi iQIYI ile sözleşme)
 • Edge computing (China Mobile ile sözleşme)
 • D-chat (güvenli mesajlaşma uygulaması)
 • nShell (güvenli uzak terminal erişimi).

NKN’in konsensüs mekanizması yeni tür bir bilim ve Ising modeli olan “Cellular Automata”ya dayanıyor. NKN, merkezi sunucular olmadan doğrudan eşler arası iletişimi sağlamak için genel anahtarlara dayalı bir genel adresleme şeması kullanır.

Özet olarak söyleyecek olursak, NKN ya da New Kind of Network (Yeni Tür Ağ) internet kullanıcılarını ağ bağlantılarını paylaşmaya ve kullanılmayan bant genişliğini kullanmaya motive etmek için ekonomik teşvikleri kullanmayı amaçlayan halka açık bir blockchain. NKN, merkezsiz uygulamalar oluşturmak için bir ağ olmayı hedefliyor. Bunu ise eşler arası bağlantılar ve veri iletimi üzerinden yapmayı amaçlıyor.

İlgili – Phantasma nedir ve geleceği nasıl? Güncel SOUL coin haber ve gelişmeleri

NKN coin nedir?

NKN’nin yerel kripto parasının ismi de NKN coin. NKN 2021 yılında dikkat çeken bir performansa sahip. Nisan 2021’de yeni ATH değerini kaydeden proje ardından düzeltme yaptı. Kasım 2021’deki yeni ralliye rağmen 2022 yılının başından bu yana önemli ölçüde değer kaydetti ve bir yıl önceki ralli öncesi düşük seviyelere geri döndüğünü görüyoruz. Önemli verileri şu şekilde:

 • NKN coin tüm zamanların en yüksek fiyatı: 1.48 dolar (9 Nisan 2021)
 • NKN coin tüm zamanların en düşük fiyatı: 0.006411 dolar (13 Mart 2020)
 • Dolaşımdaki arz: 700,000,000 NKN (Haziran 2022 itibariyle)
 • Toplam arz: 700,000,000 NKN
 • Maksimum arz: 1,000,000,000 NKN

NKN nedir ve geleceği nasıl? Güncel NKN coin haber ve gelişmeleriNKN coin 2019 – 2022 yılı grafiği Kaynak: CoinMarketCap

İlgili – Origin Protocol nedir ve geleceği nasıl? Güncel OGN coin haber ve gelişmeler

Kaynak