1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir, nasıl alınır?

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir, nasıl alınır?

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir, nasıl alınır?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’den sonra geliştirilen ve genellikle Bitcoin’e daha iyi bir alternatif olma amacıyla piyasaya sürülen tüm kripto paralara altcoin denir.

Altcoin nedir? Bitcoin ile hangi yönden farklılık gösterir?

“Altcoin nedir” sorusuna geçmeden önce, son yıllarda herkesin dilinde dolaşan, hatta küresel bir fenomen haline gelen kripto para tabirini açıklayalım:

Kripto para nedir?

Kripto para birimleri, finansal işlemleri güvence altına almak ve varlıkların transferini doğrulamak için bir değişim aracı olarak çalışmak üzere, güçlü bir kriptografi, yani şifreleme yöntemi kullanılarak tasarlanan dijital varlıklardır. Daha fazla bilgi için: Kripto para nedir, nasıl alınır?

Kripto para birimleri, merkezi dijital para birimleri ve merkez bankacılığı sistemlerinin aksine, merkezi olmayan bir kontrol mekanizmasına sahiptirler.

Herbir kripto para biriminin merkeziyetsiz kontrol sistemi, genel bir finansal işlem veritabanı olarak hizmet veren dağıtılmış defter (ledger) teknolojisi (genellikle blokchain) aracılığıyla çalışır.

İlk kez 2009’da açık kaynaklı bir yazılım olarak piyasaya sürülen Bitcoin, ilk merkeziyetsiz kripto para birimi olarak kabul edilir. Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden bu yana, 19.000’den fazla altcoin olarak adlandırılan, Bitcoin’e alternatif kripto varlıklar oluşturuldu.

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir, nasıl alınır?

İlgili: Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

Altcoin nedir? Ne işe yarar?

Bitcoin’den sonra geliştirilen tüm diğer kripto paralara altcoin denir. Genellikle Bitcoin’e daha iyi bir alternatif olma amacıyla piyasaya çıkarılan dijital paralardır. “Altcoin” terimi, Bitcoin dışındaki tüm diğer kripto paralar için kullanılır.

2022 itibariyle tahminlere göre 18,000’den fazla kripto para var. CoinMarketCap platformunun verilerine göre ise Ocak 2022 itibariyle kripto para piyasasının toplam değerinin yaklaşık yüzde 58’ini altcoinler oluşturuyor.


Altcoin ya da alternatif coinler

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri kapsamlı temel analiz

 

“Altcoin”, “alt” ve “coin” sözcüklerinin birleşiminden oluşturuldu ve Bitcoin dışındaki tüm alternatif kripto para birimlerini kapsıyor. İlk eşler arası dijital para birimi olarak Bitcoin başarılı olunca, ortaya alternatifleri olarak adlandırabileceğimiz altcoinler çıktı.

Birçok altcoin piyasaya çıkarken; BTC’nin sahip olduğu eksikliği ortadan kaldırma amacını güttüğünü söyleyerek işe başlıyor. Yani bir altcoinin başarılı olabilmesi için Bitcoin’in sahip olmadığı bir avantaj sağlaması gerekiyor.

Altcoinlerin çoğu Bitcoin’in sağladığı temel çerçeve üzerine inşa ediliyor. Bundan dolayı altcoinlerin çoğu eşler arası (peer-to-peer) bir yapıya sahip. Bunu yaparak internet üzerinden daha verimli ve daha ucuz işlemler sağlamaya çalışıyorlar. Her ne kadar benzer özellikleri olsa da çoğunun bir birinden farklı yönleri de var.

Altcoinler ne için kullanılır?

Altcoin nedir sorusuna bir de altcoin türlerine bakarak cevap vermeye çalışalım. Altcoinler geliştikçe, farklı çeşitleri de ortaya çıktı. Bazı belli başlı altcoin çeşitleri şöyle: madencilik tabanlı kripto paralar (mining-based cryptocurrencies), stabil coinler (stablecoins), tahvil tokenleri (security tokens) ve kullanım tokenleri (utility tokens), defi tokenleri, metaverse tokenler…

Bitcoin ve altcoin nedir?

Bitcoin ilk olarak 2008 yılında ortaya çıkmış olan merkeziyetsiz kriptografik sanal para birimidir. Altcoin ise Bitcoin’i takiben ortaya çıkan ve bugün borsalarda işlem gören 16.000’den fazla kripto paraların tamamına verilen addır. Tüm coinler için hemen tıkla…

Altcoinler hangileridir?

Bitcoin’in dışındaki tüm kripto paralar yada tokenlar altcoin olarak kabul edilir. Bunlardan bazıları Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Tron, Monero… daha fazlası için tıkla.

Altcoinler ne zaman yükselir?

Bitcoin fiyatı haberler ve talebe göre kendi başına hareket ederken, altcoinler Bitcoin trendine göre hareket eder. Altcoinler genel olarak Bitcoin yükseldiğinde yükselir, düştüğünde düşer.

Hangi altcoinler alınmalı?

Altcoin alımında özellikle sepet yaparak riski azaltma yoluna gidilmeli. Alınacak altcoinlerde yüksek piyasa hacimleri olanlar ve merkeziyetsizliği genel kabul görenler tercih edilmelidir.

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri kapsamlı temel analiz

Önemli not: Bir altcoinin birden fazla kategoride yer alması da mümkün.

Madencilik tabanlı altcoinler (Mining-Based)

Bu altcoinlerin bir madencilik süreçleri var. Yeni coinler de zorlu matematiksel problemler çözülerek oluşturuluyor. Burada Bitcoin’e benzer bir işleyiş var. 2020 başı itibariyle ilk sırada yer alan altcoinlerin çoğu madencilik tabanlı altcoinler kategorisinde yer alıyor. Ayrıca Ethereum (ETH) da en iyi madencilik tabanlı altcoin olarak biliniyor.

İlgili: Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Stabil coinler (Stablecoins)

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri kapsamlı temel analiz

Stabil coinler, Bitcoin’in sahip olduğu volatiliteyi iyileştirmek için çıkarılan kripto paralar. Bunu yapmak için de söz konusu coinin değeri var olan bir para birimi ya da varlığa bağlanıyor. Bir altcoinin değerini desteklemek için tercih edilen en popüler seçenekler arasında ABD Doları, Euro ve altın var.

En yüksek değerli stabil coin olan Tether (USDT)’dır ve değeri de ABD Doları’na sabitlenmiştir.

İlgili: Stabil coin nedir? Öne çıkan Stabil Coinler hangileridir?

Tahvil tokenleri (Security Tokens)

Bu altcoinler işletmelere bağlı ve çoğunlukla initial coin offering (ICO) ile piyasaya sürülürler. Tahvil tokenleri, geleneksel hisse senetlerini hatırlatıyor. Çünkü çoğu zaman bir işletmeden ödeme veya mülkiyet gibi bir tür temettü vaat ederler.

Kullanım (hizmet) tokenleri (Utility Tokens)

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri kapsamlı temel analiz

 

Kullanım tokenleri, bir hizmet satın almak için çıkarılırlar ve bazen de ICO olarak satılırlar. Filecoin, bir ICO ile piyasaya sunulan kullanım tokenleri için iyi bir örnek oluşturuyor. Filecoin, merkezi olmayan dosya depolama alanında kullanılmak için çıkarılan bir altcoin.

İlk altcoinlere örnekler

İlkler arasında yer alan altcoinlerden en dikkat çekeni Namecoin, Bitcoin’in kodu temel alınarak oluşturulmuş. Bu altcoin BTC ile aynı proof-of-work algoritmasını kullandı. Namecoin’in 21 milyon coin arz limiti var. Nisan 2011’de ortaya çıkan bir altcoin temelde Bitcoin ile aynı ama kullanıcı alan adlarını (domain) daha az görünür yapıyor. Namecoin, kullanıcıların anonimlik ve sansür direncini artırmayı amaçlayan kendi .bit alanlarını kullanarak kaydolmalarına ve madencilik yapmalarına izin verdi.

Ekim 2011’de çıkarılan Litecoin (LTC) ise “Bitcoin altını karşısında gümüş olma” adı ile piyasaya çıktı. Kod ve işlevsellik olarak Bitcoin’e benzer olan bu altcoin, BTC’den birkaç yönden farklılık gösteriyor. Mesela madencilik işlemlerinin daha sık onaylanmasına izin veriyor. Ayrıca toplamda 84 milyon coin oluşturulmasını öngörüyor. Yani Bitcoin’in 21 milyon coin limitinin tam dört katı.

İlgili – Bitcoin Nedir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Kaynak